Vale S.A. (VALE) finansalları
NYSE · Basic Materials · Industrial Materials · Çalışan: 65.805 · CEO: Gustavo Duarte Pimenta
- Fiyat
- $11,39 +%1,88
- Piyasa değeri
- $48,5 Mr
- Şirket değeri
- $59,6 Mr
- Son rapor
- Q3 '26 2026-10-30 tarihinde sunuldu
- Sonraki rapor
- 2027-02-11 EPS tahmini: $0,44
Değerleme ve temel rakamlar
- Piyasa değeri
- $48,5 Mr EV $59,6 Mr
- Gelir
- $41,4 Mr Son 12 ay
- Gelir büyümesi
- +%7 FY2026 konsensüsü
- Kâr marjı
- %1,4 Net kâr / gelir, TTM
- P/E
- 71,3× İleriye dönük 6,8× (FY2026)
- P/S
- 1,1× Fiyat / satışlar, TTM
- EV / EBITDA
- 6,7× TTM
- Serbest nakit akışı
- $3,78 Mr Son 12 ay
- Net kâr
- $600 Mn Son 12 ay
- Gelir tahmini
- $41 Mr FY2026 konsensüsü
- Kâr
- 2027-02-11 Gelir tahmini: $10,8 Mr
- Temettü
- $1,06 Hisse başına, son 12 ay
Öne çıkanlar
Raporlanan rakamlardan hesaplanır - her tespit dayandığı rakamı gösterir.
- Son rapor (2026-10-29): gelir %1,4 üzerinde, EPS %24,5 altındaGelir $10,6 Mr, beklenen $10,5 Mr (+%1,4); EPS $0,29, beklenen $0,38 (-%24,5).
- Gelir büyümesi yavaşlıyor: yıllık %1,9Q3 '26 geliri: $10,6 Mr, önceki dört çeyreğin ortalaması: %14,3.
- Faaliyet marjı %24,8 (TTM), geçen yıla göre: +2,6 puanFaaliyet kârı büyümesi: %25,1, gelir büyümesi: %12,1.
- Vergi öncesi kârın %185,8 kadarını faaliyet dışı zararlar eritiyorVergi öncesi kâr $3,6 Mr, faaliyet kârı $10,3 Mr (TTM). İştirak zararları ve diğer tek seferlik kalemler net kârı ve EPS'yi düşürür - işin daha net ölçüsü faaliyet kârıdır.
- Capex: gelirin %14,6 kadarı (geçen yıl %16,7)Son 4 çeyrekte $6,07 Mr yatırım yapıldı (geçen yıla göre -%1,6). Serbest nakit akışı: $3,78 Mr = net kârın %630,3 kadarı.
- Hissedarlara $4,85 Mr iade edildi = serbest nakit akışının %128,2 kadarıGeri alımlar: $213 Mn (geçen yıl -$5,21 Mn), temettüler: $4,63 Mr, hisse bazlı ödemeler: $0 (TTM). Serbest nakit akışından fazla: nakitten veya borçtan ödendi.
- Seyreltilmiş hisse sayısı bir yılda düştü: %0,1Q3 '26 döneminde seyreltilmiş hisse sayısı: 4,27 Mr, bir yıl önce: 4,27 Mr.
- Net borç: $13,1 MrNakit + kısa vadeli yatırımlar: $5,04 Mr, kiralamalar dahil borç: $18,2 Mr; geçen yıl net borç: $12,4 Mr.
Son çeyrek: Q3 '26
2026-09-30 tarihinde biten çeyrek. Bir yıl önceki aynı çeyrek ve rapor öncesi analist konsensüsü ile karşılaştırıldı.
Çeyrek ve geçen yıl
| Q3 '26 | Geçen yıl | Değişim | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $10,6 Mr | $10,4 Mr | +%1,9 |
| Brüt marj | %24,4 | %36,4 | -12,1 puan |
| Faaliyet kârı | $2,02 Mr | $3,42 Mr | -%40,9 |
| Faaliyet marjı | %19,1 | %32,8 | -13,8 puan |
| Net kâr | $1,25 Mr | $2,68 Mr | -%53,3 |
| Seyreltilmiş EPS | $0,29 | $0,63 | -%54,0 |
| Faaliyet nakit akışı | $2,56 Mr | $2,59 Mr | -%1,1 |
| Capex | $1,44 Mr | $1,39 Mr | +%3,4 |
| Serbest nakit akışı | $1,12 Mr | $1,2 Mr | -%6,5 |
| Ar-Ge | $189 Mn | $150 Mn | +%25,9 |
| Hisse bazlı ödemeler | $0 | $0 | – |
Açıklanan vs konsensüs
2026-10-29| Gerçekleşen | Konsensüs | konsensüse göre | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $10,6 Mr | $10,5 Mr | +%1,4 |
| HBK (konsensüs bazı) | $0,29 | $0,38 | -%24,5 |
2026-10-29 tarihli Q3 '26 raporundan: gelir ve analistlerin tahmin ettiği HBK (çoğu zaman düzeltilmiş); bu nedenle yukarıdaki tablolardaki HBK'den farklı olabilir.
EPS ve konsensüs
son 8 raporGelir
Paranın nereden geldiği - iş kollarına ve bölgelere göre, çeyrek çeyrek.
Gelir, faaliyet kârı ve büyüme
çeyreklikİş koluna göre gelir
yığılmış, çeyreklik| Segment | Q4 '12 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Base Metals | $1,44 Mr | – | %44,9 | – | – | |
| Bulk Material | $1,43 Mr | – | %44,7 | – | – | |
| All Other Segments | $253 Mn | – | %7,9 | – | – | |
| Fertilizers | $79 Mn | – | %2,5 | – | – |
Bölgeye göre gelir
toplamdaki pay| Segment | Q4 '12 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHINA | $6,78 Mr | – | %55,6 | – | – | |
| Europe | $2,02 Mr | – | %16,5 | – | – | |
| JAPAN | $1,1 Mr | – | %9,0 | – | – | |
| Asia Market Excluding Japan and China | $942 Mn | – | %7,7 | – | – | |
| Middle East Africa Oceania | $627 Mn | – | %5,1 | – | – | |
| America Excluding United States | $444 Mn | – | %3,6 | – | – | |
| United States | $278 Mn | – | %2,3 | – | – |
Marjlar ve maliyet yapısı
Gelirin her bir biriminden her düzeyde ne kadarı kalıyor - ve maliyetler nereye gidiyor.
Marjlar
çeyreklikGelirin yüzdesi olarak maliyetler
çeyreklikNakit akışı ve sermaye tahsisi
Üretilen nakit, nereye harcandığı ve hissedarlara ne ulaştığı.
Faaliyet nakit akışı, capex, serbest nakit akışı
çeyreklikNakit kullanımı ve faaliyet nakit akışı
mali yıllarSon 4 çeyrek
nakit akış tablosu- Faaliyet nakit akışı
- $9,85 Mr
- Capex
- -$6,07 Mr
- Geri alımlar
- -$213 Mn
- Temettüler
- -$4,63 Mr
- Satın almalar
- $1,15 Mr
- Net borçlanma
- -$500 Mn
- Hisse bazlı ödemeler
- $0
- Serbest nakit akışı
- $3,78 Mr
- Hissedarlara iade / FCF
- %128,2
Hisse sayısı ve EPS
çeyreklik, seyreltilmişBilanço
Her çeyrek sonunda likidite, yatırımlar ve borç.
Nakit, yatırımlar ve borç
çeyrek sonlarıDeğerleme ve getiriler
Bugünkü çarpanlar, şirketin son beş mali yılıyla karşılaştırmalı; analist hedefleri ve tavsiyeleri.
Çarpanlar ve getiriler
TTM ve 5 mali yıl| Şimdi | 5 yıl ort. | Bugünün 5 yıllık aralıktaki yeri | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 71,3× | 9,0× | 3,1× – 22,5× |
| EV / EBITDA | 6,7× | 4,6× | 2,2× – 7,2× |
| EV / Satışlar | 1,4× | 1,7× | 1,3× – 2,0× |
| Fiyat / FCF | 12,6× | 11,4× | 3,4× – 18,2× |
| Fiyat / Defter değeri | 1,3× | 1,8× | 1,1× – 2,2× |
| FCF getirisi | %7,9 | %12,2 | %5,5 – %29,4 |
| Yatırılan sermaye getirisi | %1,5 | %16,9 | %6,8 – %30,9 |
| Özkaynak getirisi | %1,9 | %32,7 | %7,4 – %65,1 |
Analistler
Konsensüs hedefi $15,50 (+%36,1)
aralık $12,50 – $19,00 · tavsiye Hold
Görünüm
Önümüzdeki mali yıllar için analist konsensüsü ve bugünkü fiyatta ne ifade ettiği.
Konsensüs tahminleri
| Mali yıl | Gelir | Büyüme | EPS | Büyüme | Bugünkü fiyatla P/E | Analistler (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | $41 Mr | +%7,3 | $1,66 | +%186,9 | 6,8× | 7 |
| FY2027 | $41 Mr | -%0,1 | $1,71 | +%2,6 | 6,7× | 7 |
| FY2028 | $41,9 Mr | +%2,3 | $1,76 | +%3,2 | 6,5× | 4 |
| FY2029 | $45 Mr | +%7,2 | $2,28 | +%29,3 | 5,0× | 2 |
| FY2030 | $47,1 Mr | +%4,8 | $2,93 | +%28,4 | 3,9× | 4 |
Finansal tablolar
Gelir tablosu, bilanço ve nakit akış tablosunun her kalemi - 12 çeyrek ve 10 mali yıl; değer, gelirin yüzdesi veya büyüme olarak.
Kaynaklar
Tablolar, segment geliri, metrikler ve tahminler: Financial Modeling Prep.
Veri tarihi: 2026-11-02