Renesas Electronics Corporation (RENESAS) finansalları
JPX · Technology · Semiconductors · Çalışan: 21.490 · CEO: Hidetoshi Shibata
- Fiyat
- ¥2.874,50 +%0,33
- Piyasa değeri
- ¥5,25 Tn
- Şirket değeri
- ¥5,74 Tn
- Son rapor
- Q3 '26 2026-09-30 tarihinde sunuldu
- Sonraki rapor
- 2027-02-11 EPS tahmini: ¥74,44
Değerleme ve temel rakamlar
- Piyasa değeri
- ¥5,25 Tn EV ¥5,74 Tn
- Gelir
- ¥1,59 Tn Son 12 ay
- Gelir büyümesi
- +%26 FY2026 konsensüsü
- Kâr marjı
- %38,3 Net kâr / gelir, TTM
- P/E
- 8,6× İleriye dönük 11,5× (FY2026)
- P/S
- 3,3× Fiyat / satışlar, TTM
- EV / EBITDA
- 11,1× TTM
- Serbest nakit akışı
- ¥440 Mr Son 12 ay
- Net kâr
- ¥607 Mr Son 12 ay
- Gelir tahmini
- ¥1,67 Tn FY2026 konsensüsü
- Kâr
- 2027-02-11 Gelir tahmini: ¥452 Mr
- Temettü
- ¥28,00 Hisse başına, son 12 ay
Öne çıkanlar
Raporlanan rakamlardan hesaplanır - her tespit dayandığı rakamı gösterir.
- Son rapor (2026-10-29): gelir beklentiye paralel, EPS %199,0 üzerindeGelir ¥437 Mr, beklenen ¥436 Mr (+%0,2); EPS ¥204,02, beklenen ¥68,24 (+%199,0).
- Gelir büyümesi hızlanıyor: yıllık %30,0Q3 '26 geliri: ¥436 Mr, önceki dört çeyreğin ortalaması: %17,2.
- Faaliyet marjı %24,1 (TTM), geçen yıla göre: +9,7 puanFaaliyet kârı büyümesi: %110,7, gelir büyümesi: %25,7.
- Vergi öncesi kârın %51,5 kadarı faaliyet dışıVergi öncesi kâr ¥789 Mr, faaliyet kârı ¥383 Mr (TTM). İştirak kazançları ve diğer tek seferlik kalemler net kârı ve EPS'yi yükseltir - işin daha net ölçüsü faaliyet kârıdır.
- Capex: gelirin %5,1 kadarı (geçen yıl %7,5)Son 4 çeyrekte ¥81,5 Mr yatırım yapıldı (geçen yıla göre -%14,0). Serbest nakit akışı: ¥440 Mr = net kârın %72,5 kadarı.
- Hissedarlara ¥50,8 Mr iade edildi = serbest nakit akışının %11,5 kadarıGeri alımlar: ¥0 (geçen yıl ¥0), temettüler: ¥50,8 Mr, hisse bazlı ödemeler: ¥0 (TTM).
- Seyreltilmiş hisse sayısı bir yılda arttı: %1,3Q3 '26 döneminde seyreltilmiş hisse sayısı: 1,85 Mr, bir yıl önce: 1,83 Mr.
- Net borç: ¥489 MrNakit + kısa vadeli yatırımlar: ¥637 Mr, kiralamalar dahil borç: ¥1,13 Tn; geçen yıl net borç: ¥1,05 Tn.
Son çeyrek: Q3 '26
2026-09-30 tarihinde biten çeyrek. Bir yıl önceki aynı çeyrek ve rapor öncesi analist konsensüsü ile karşılaştırıldı.
Çeyrek ve geçen yıl
| Q3 '26 | Geçen yıl | Değişim | |
|---|---|---|---|
| Gelir | ¥436 Mr | ¥335 Mr | +%30,0 |
| Brüt marj | %53,6 | %49,2 | +4,4 puan |
| Faaliyet kârı | ¥117 Mr | ¥73 Mr | +%60,2 |
| Faaliyet marjı | %26,8 | %21,8 | +5,1 puan |
| Net kâr | ¥372 Mr | ¥106 Mr | +%250,3 |
| Seyreltilmiş EPS | ¥200,76 | ¥58,04 | +%245,9 |
| Faaliyet nakit akışı | ¥122 Mr | ¥94,6 Mr | +%28,6 |
| Capex | ¥20,2 Mr | ¥22,8 Mr | -%11,4 |
| Serbest nakit akışı | ¥101 Mr | ¥71,8 Mr | +%41,3 |
| Ar-Ge | ¥66,1 Mr | ¥57 Mr | +%16,0 |
| Hisse bazlı ödemeler | ¥0 | ¥0 | – |
Açıklanan vs konsensüs
2026-10-29| Gerçekleşen | Konsensüs | konsensüse göre | |
|---|---|---|---|
| Gelir | ¥437 Mr | ¥436 Mr | +%0,2 |
| HBK (konsensüs bazı) | ¥204,02 | ¥68,24 | +%199,0 |
2026-10-29 tarihli Q3 '26 raporundan: gelir ve analistlerin tahmin ettiği HBK (çoğu zaman düzeltilmiş); bu nedenle yukarıdaki tablolardaki HBK'den farklı olabilir.
EPS ve konsensüs
son 8 raporGelir
Paranın nereden geldiği - iş kollarına ve bölgelere göre, çeyrek çeyrek.
Gelir, faaliyet kârı ve büyüme
çeyreklikMarjlar ve maliyet yapısı
Gelirin her bir biriminden her düzeyde ne kadarı kalıyor - ve maliyetler nereye gidiyor.
Marjlar
çeyreklikGelirin yüzdesi olarak maliyetler
çeyreklikNakit akışı ve sermaye tahsisi
Üretilen nakit, nereye harcandığı ve hissedarlara ne ulaştığı.
Faaliyet nakit akışı, capex, serbest nakit akışı
çeyreklikNakit kullanımı ve faaliyet nakit akışı
mali yıllarSon 4 çeyrek
nakit akış tablosu- Faaliyet nakit akışı
- ¥522 Mr
- Capex
- -¥81,5 Mr
- Geri alımlar
- ¥0
- Temettüler
- -¥50,8 Mr
- Satın almalar
- ¥236 Mr
- Net borçlanma
- -¥167 Mr
- Hisse bazlı ödemeler
- ¥0
- Serbest nakit akışı
- ¥440 Mr
- Hissedarlara iade / FCF
- %11,5
Hisse sayısı ve EPS
çeyreklik, seyreltilmişBilanço
Her çeyrek sonunda likidite, yatırımlar ve borç.
Nakit, yatırımlar ve borç
çeyrek sonlarıDeğerleme ve getiriler
Bugünkü çarpanlar, şirketin son beş mali yılıyla karşılaştırmalı; analist hedefleri ve tavsiyeleri.
Çarpanlar ve getiriler
TTM ve 5 mali yıl| Şimdi | 5 yıl ort. | Bugünün 5 yıllık aralıktaki yeri | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 8,6× | 15,2× 5 yılın 4'i | 8,6× – 22,0× |
| EV / EBITDA | 11,1× | 8,8× | 4,3× – 11,8× |
| EV / Satışlar | 3,6× | 3,1× | 1,8× – 3,6× |
| Fiyat / FCF | 11,9× | 11,3× | 5,4× – 18,7× |
| Fiyat / Defter değeri | 1,8× | 1,8× | 1,4× – 2,3× |
| FCF getirisi | %8,4 | %10,3 | %5,3 – %18,5 |
| Yatırılan sermaye getirisi | %7,1 | %8,3 | %4,5 – %12,5 |
| Özkaynak getirisi | %22,6 | %10,1 | -%2,1 – %16,8 |
Görünüm
Önümüzdeki mali yıllar için analist konsensüsü ve bugünkü fiyatta ne ifade ettiği.
Konsensüs tahminleri
| Mali yıl | Gelir | Büyüme | EPS | Büyüme | Bugünkü fiyatla P/E | Analistler (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | ¥1,67 Tn | +%26,5 | ¥250,26 | +%973,5 | 11,5× | 4 |
| FY2027 | ¥1,89 Tn | +%13,0 | ¥266,79 | +%6,6 | 10,8× | 7 |
| FY2028 | ¥2,1 Tn | +%11,3 | ¥305,01 | +%14,3 | 9,4× | 6 |
| FY2029 | ¥2,28 Tn | +%8,6 | ¥293,00 | -%3,9 | 9,8× | 3 |
| FY2030 | ¥2,51 Tn | +%9,9 | ¥293,70 | +%0,2 | 9,8× | 2 |
Finansal tablolar
Gelir tablosu, bilanço ve nakit akış tablosunun her kalemi - 12 çeyrek ve 10 mali yıl; değer, gelirin yüzdesi veya büyüme olarak.
Kaynaklar
Tablolar, segment geliri, metrikler ve tahminler şirket raporlarından standartlaştırılmıştır.
Veri tarihi: 2026-11-02