Samsara Inc. (IOT) finansalları
NYSE · Technology · Software - Infrastructure · Çalışan: 4.100 · CEO: Sanjit Biswas
- Fiyat
- $42,07 +%1,01
- Piyasa değeri
- $24,6 Mr
- Şirket değeri
- $24,4 Mr
- Son rapor
- Q2 '27 2026-09-08 tarihinde sunuldu
- Sonraki rapor
- 2026-12-03 EPS tahmini: $0,19
Değerleme ve temel rakamlar
- Piyasa değeri
- $24,6 Mr EV $24,4 Mr
- Gelir
- $1,85 Mr Son 12 ay
- Gelir büyümesi
- +%26 FY2027 konsensüsü
- Kâr marjı
- %4,9 Net kâr / gelir, TTM
- P/E
- 260,3× İleriye dönük 54,4× (FY2027)
- P/S
- 13,3× Fiyat / satışlar, TTM
- EV / EBITDA
- 183,7× TTM
- Serbest nakit akışı
- $255 Mn Son 12 ay
- Net kâr
- $90,6 Mn Son 12 ay
- Gelir tahmini
- $2,05 Mr FY2027 konsensüsü
- Kâr
- 2026-12-03 Gelir tahmini: $515 Mn
- Temettü
- – Temettü yok
Öne çıkanlar
Raporlanan rakamlardan hesaplanır - her tespit dayandığı rakamı gösterir.
- Son rapor (2026-09-03): gelir %5,2 üzerinde, EPS %25,0 üzerindeGelir $508 Mn, beklenen $483 Mn (+%5,2); EPS $0,20, beklenen $0,16 (+%25,0).
- Gelir büyümesi sabit: yıllık %29,9Q2 '27 geliri: $508 Mn, önceki dört çeyreğin ortalaması: %29,6.
- Faaliyet marjı %1,0 (TTM), geçen yıla göre: +9,5 puanFaaliyet kârı büyümesi: %116,0, gelir büyümesi: %29,5.
- Vergi öncesi kârın %81,2 kadarı faaliyet dışıVergi öncesi kâr $103 Mn, faaliyet kârı $19,4 Mn (TTM). İştirak kazançları ve diğer tek seferlik kalemler net kârı ve EPS'yi yükseltir - işin daha net ölçüsü faaliyet kârıdır.
- Capex: gelirin %1,8 kadarı (geçen yıl %1,6)Son 4 çeyrekte $32,9 Mn yatırım yapıldı (geçen yıla göre +%43,0). Serbest nakit akışı: $255 Mn = net kârın %282,1 kadarı.
- Seyreltilmiş hisse sayısı bir yılda arttı: %3,6Q2 '27 döneminde seyreltilmiş hisse sayısı: 590 Mn, bir yıl önce: 570 Mn.
- Net nakit: $759 MnNakit + kısa vadeli yatırımlar: $829 Mn, kiralamalar dahil borç: $69,5 Mn; geçen yıl net nakit: $625 Mn.
- Reportable Segment: gelir +%29,9, marj %1,0 (önceden -%6,8)Q2 '27 döneminde en hızlı büyüyen raporlanan segment: gelir $508 Mn, faaliyet kârı $4,88 Mn (raporun segment notundan).
Son çeyrek: Q2 '27
2026-08-01 tarihinde biten çeyrek. Bir yıl önceki aynı çeyrek ve rapor öncesi analist konsensüsü ile karşılaştırıldı.
Çeyrek ve geçen yıl
| Q2 '27 | Geçen yıl | Değişim | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $508 Mn | $391 Mn | +%29,9 |
| Brüt marj | %77,2 | %76,9 | +0,3 puan |
| Faaliyet kârı | $4,88 Mn | -$26,6 Mn | +%118,3 |
| Faaliyet marjı | %1,0 | -%6,8 | +7,8 puan |
| Net kâr | $16,2 Mn | -$16,8 Mn | +%196,7 |
| Seyreltilmiş EPS | $0,03 | -$0,03 | +%202,0 |
| Faaliyet nakit akışı | $73,5 Mn | $50,2 Mn | +%46,6 |
| Capex | $8,78 Mn | $5,97 Mn | +%47,1 |
| Serbest nakit akışı | $64,7 Mn | $44,2 Mn | +%46,5 |
| Ar-Ge | $103 Mn | $85,6 Mn | +%19,8 |
| Hisse bazlı ödemeler | $96,4 Mn | $81,1 Mn | +%18,8 |
Açıklanan vs konsensüs
2026-09-03| Gerçekleşen | Konsensüs | konsensüse göre | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $508 Mn | $483 Mn | +%5,2 |
| HBK (konsensüs bazı) | $0,20 | $0,16 | +%25,0 |
2026-09-03 tarihli Q2 '27 raporundan: gelir ve analistlerin tahmin ettiği HBK (çoğu zaman düzeltilmiş); bu nedenle yukarıdaki tablolardaki HBK'den farklı olabilir.
EPS ve konsensüs
son 8 raporGelir
Paranın nereden geldiği - iş kollarına ve bölgelere göre, çeyrek çeyrek.
Gelir, faaliyet kârı ve büyüme
çeyreklikİş koluna göre gelir
yığılmış, çeyreklik| Segment | Q2 '27 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Subscription and Circulation | $500 Mn | +%30,2 | %98,3 | $1,82 Mr | +%29,9 | |
| Product and Service, Other | $8,67 Mn | +%14,3 | %1,7 | $31,9 Mn | +%10,5 |
Bölgeye göre gelir
toplamdaki pay| Segment | Q2 '27 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| United States | $431 Mn | +%28,7 | %84,8 | $1,57 Mr | +%27,6 | |
| Non-US | $77,3 Mn | +%36,8 | %15,2 | $276 Mn | +%41,2 |
Segment kârları
Raporlanan segment başına faaliyet kârı, her 10-Q / 10-K'nın segment notundan okunur (çoğu veri akışının sunmadığı kâr dağılımı).
Q2 '27 segmentleri
| Segment | Gelir | Y/Y | Faaliyet kârı | Y/Y | Marj | Geçen yılki marj | TTM faaliyet kârı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Reportable Segment | $508 Mn | +%29,9 | $4,88 Mn | +%118,3 | %1,0 | -%6,8 | $19,4 Mn |
Segmente göre faaliyet kârı
çeyreklikSegment faaliyet marjı
çeyreklikDördüncü çeyrekler hesaplanır: 10-K tüm yılı bildirir, 10-Q'lardaki üç çeyrek çıkarılır.
Marjlar ve maliyet yapısı
Gelirin her bir biriminden her düzeyde ne kadarı kalıyor - ve maliyetler nereye gidiyor.
Marjlar
çeyreklikGelirin yüzdesi olarak maliyetler
çeyreklikNakit akışı ve sermaye tahsisi
Üretilen nakit, nereye harcandığı ve hissedarlara ne ulaştığı.
Faaliyet nakit akışı, capex, serbest nakit akışı
çeyreklikNakit kullanımı ve faaliyet nakit akışı
mali yıllarSon 4 çeyrek
nakit akış tablosu- Faaliyet nakit akışı
- $288 Mn
- Capex
- -$32,9 Mn
- Geri alımlar
- $0
- Temettüler
- $0
- Satın almalar
- $0
- Net borçlanma
- $597 B
- Hisse bazlı ödemeler
- $331 Mn
- Serbest nakit akışı
- $255 Mn
- Hissedarlara iade / FCF
- -%0,0
Hisse sayısı ve EPS
çeyreklik, seyreltilmişBilanço
Her çeyrek sonunda likidite, yatırımlar ve borç.
Nakit, yatırımlar ve borç
çeyrek sonlarıDeğerleme ve getiriler
Bugünkü çarpanlar, şirketin son beş mali yılıyla karşılaştırmalı; analist hedefleri ve tavsiyeleri.
Çarpanlar ve getiriler
TTM ve 5 mali yıl| Şimdi | 5 yıl ort. | Bugünün 5 yıllık aralıktaki yeri | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 260,3× | – | – |
| EV / EBITDA | 183,7× | 634,8× 5 yılın 1'i | 634,8× – 634,8× |
| EV / Satışlar | 13,2× | 16,1× | 9,8× – 22,8× |
| Fiyat / FCF | 96,4× | 167,3× 5 yılın 2'i | 77,5× – 257,0× |
| Fiyat / Defter değeri | 15,3× | 14,6× | 7,5× – 26,8× |
| FCF getirisi | %1,0 | -%0,5 | -%2,1 – %1,3 |
| Yatırılan sermaye getirisi | %0,9 | -%10,7 | -%28,2 – %32,3 |
| Özkaynak getirisi | %6,2 | -%21,7 | -%35,9 – -%0,6 |
Analistler
Konsensüs hedefi $51,15 (+%21,6)
aralık $45,00 – $58,00 · tavsiye Buy
Görünüm
Önümüzdeki mali yıllar için analist konsensüsü ve bugünkü fiyatta ne ifade ettiği.
Konsensüs tahminleri
| Mali yıl | Gelir | Büyüme | EPS | Büyüme | Bugünkü fiyatla P/E | Analistler (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | $2,05 Mr | +%26,4 | $0,77 | +%4.962,5 | 54,4× | 13 |
| FY2028 | $2,45 Mr | +%19,7 | $0,95 | +%22,6 | 44,4× | 12 |
| FY2029 | $2,93 Mr | +%19,6 | $1,18 | +%24,4 | 35,7× | 5 |
| FY2030 | $3,57 Mr | +%21,9 | $0,00 | -%100,0 | – | 1 |
Finansal tablolar
Gelir tablosu, bilanço ve nakit akış tablosunun her kalemi - 12 çeyrek ve 10 mali yıl; değer, gelirin yüzdesi veya büyüme olarak.
Raporlanan tüm kalemler
Samsara Inc. şirketinin son 10-Q / 10-K raporlarında etiketlediği tüm kalemler (211), resmi SEC etiketi ve tanımıyla - notlar dahil (kiralama, vergiler, geri alımlar, çalışanlar, ...).
| Kalem (SEC etiketi) | Son çeyrek | Geçen yıl | Y/Y | Son FY | Önceki FY | Y/Y |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | $41,2 Mn | $30,1 Mn | +%36,9 | $47,7 Mn | $64 Mn | -%25,5 |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | $338 Mn | $246 Mn | +%37,3 | $321 Mn | $234 Mn | +%37,4 |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | $14 Mn | $10,1 Mn | +%38,6 | $14,1 Mn | $9,1 Mn | +%54,9 |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | $4,2 Mn | – | – | $8,2 Mn | $2 Mn | +%310,0 |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | $3,7 Mn | $1,7 Mn | +%117,6 | $13,2 Mn | $3,3 Mn | +%300,0 |
| Accretion (Amortization) of Discounts and Premiums, Investments | $2,87 Mn | $2,41 Mn | +%19,2 | $10,6 Mn | $15,3 Mn | -%30,8 |
| Accrued Employee Benefits, Current | $62,2 Mn | $51,2 Mn | +%21,6 | $75,4 Mn | $43,4 Mn | +%73,6 |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | $106 Mn | $76,3 Mn | +%39,1 | $89,8 Mn | $65,9 Mn | +%36,4 |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -$887 B | $2,22 Mn | -%139,9 | $4,36 Mn | -$846 B | +%615,0 |
| Additional Paid in Capital | $3,16 Mr | $2,86 Mr | +%10,5 | $3,04 Mr | $2,68 Mr | +%13,3 |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 5,75 Mn | 27,3 Mn | -%78,9 | 24 Mn | 28,8 Mn | -%16,8 |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | $99,3 Mn | $83,7 Mn | +%18,6 | $324 Mn | $283 Mn | +%14,7 |
| Asset Impairment Charges | $02026-01-31 | $419 B | -%100,0 | $0 | $4,03 Mn | -%100,0 |
| Assets | $2,77 Mr | $2,21 Mr | +%25,5 | $2,54 Mr | $2,02 Mr | +%25,5 |
| Assets, Current | $1,57 Mr | $1,19 Mr | +%32,6 | $1,51 Mr | $1,21 Mr | +%24,3 |
| Capital Expenditures Incurred but Not yet Paid | $637 B | -$426 B | +%249,5 | $1,15 Mn | $320 B | +%258,8 |
| Capitalized Computer Software, Amortization | $5,2 Mn | $3,3 Mn | +%57,6 | $14,1 Mn | $9 Mn | +%56,7 |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | $291 Mn | $258 Mn | +%12,7 | $319 Mn | $228 Mn | +%40,1 |
| Cash and Cash Equivalents, Fair Value Disclosure | $215 Mn | – | – | $242 Mn | – | – |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | $295 Mn | $282 Mn | +%4,6 | $325 Mn | $246 Mn | +%32,2 |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | $72,3 Mn | $623 B | +%11.504,2 | $79 Mn | $91,1 Mn | -%13,2 |
| Common Stock, Capital Shares Reserved for Future Issuance | 189 Mn | 166 Mn | +%14,0 | 159 Mn | 140 Mn | +%13,6 |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | – | – | – | $0,002021-12-31 | – | – |
| Common Stock, Shares Authorized | – | – | – | 5,8 Mr2021-12-31 | – | – |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | $14 Mn | -$15,2 Mn | +%192,0 | -$3,91 Mn | -$157 Mn | +%97,5 |
| Contract with Customer, Liability | $853 Mn | $741 Mn | +%15,2 | $809 Mn | $686 Mn | +%18,0 |
| Contract with Customer, Liability, Current | $729 Mn | $611 Mn | +%19,2 | $679 Mn | $563 Mn | +%20,6 |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | $124 Mn | $129 Mn | -%4,1 | $130 Mn | $123 Mn | +%5,9 |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | $413 Mn | $345 Mn | +%19,8 | $563 Mn | $426 Mn | +%32,1 |
| Cost of Revenue | $116 Mn | $90,5 Mn | +%28,0 | $377 Mn | $298 Mn | +%26,2 |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $0 | $0 | – |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $3,54 Mn | $2,22 Mn | +%59,7 |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $3,85 Mn | $2,42 Mn | +%59,2 |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $309 B | $201 B | +%53,7 |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Accrued Interest, after Allowance for Credit Loss | $8,1 Mn | $6,9 Mn | +%17,4 | $6,5 Mn | $6,2 Mn | +%4,8 |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | $141 B | $1,96 Mn | -%92,8 | $2,36 Mn | $1,1 Mn | +%114,8 |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | $3,58 Mn | $174 B | +%1.958,6 | $200 B | $690 B | -%71,0 |
| Debt Securities, Available-for-sale, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Rolling within One Year, Fair Value | $538 Mn | $443 Mn | +%21,3 | $515 Mn | $467 Mn | +%10,2 |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleAmortizedCostExcludingAccruedInterestAfterAllowanceForCreditLoss | $1,04 Mr | $828 Mn | +%25,4 | $916 Mn | $749 Mn | +%22,2 |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleExcludingAccruedInterest | $1,03 Mr | $830 Mn | +%24,7 | $918 Mn | $750 Mn | +%22,4 |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleExcludingAccruedInterestCurrent | $538 Mn | $443 Mn | +%21,3 | $515 Mn | $467 Mn | +%10,2 |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleExcludingAccruedInterestNoncurrent | $497 Mn | $386 Mn | +%28,6 | $403 Mn | $283 Mn | +%42,6 |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $0 | $0 | – |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $6,17 Mn | $2,07 Mn | +%197,6 |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $6,17 Mn | $2,07 Mn | +%197,6 |
| Deferred State and Local Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $0 | $0 | – |
| Deferred Tax Assets, Gross | $821 Mn2026-01-31 | $712 Mn | +%15,4 | $821 Mn | $712 Mn | +%15,4 |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | $182 Mn2026-01-31 | $151 Mn | +%20,9 | $182 Mn | $151 Mn | +%20,9 |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | $544 Mn2026-01-31 | $545 Mn | -%0,3 | $544 Mn | $545 Mn | -%0,3 |
| Deferred Tax Assets, Property, Plant and Equipment | $1,38 Mn2026-01-31 | $1,36 Mn | +%1,5 | $1,38 Mn | $1,36 Mn | +%1,5 |
| Deferred Tax Assets, Tax Credit Carryforwards | $59,7 Mn2026-01-31 | $42,8 Mn | +%39,5 | $59,7 Mn | $42,8 Mn | +%39,5 |
| Deferred Tax Assets, Tax Deferred Expense, Reserves and Accruals | $146 Mn2026-01-31 | $39 Mn | +%274,3 | $146 Mn | $39 Mn | +%274,3 |
| Deferred Tax Assets, Valuation Allowance | $639 Mn2026-01-31 | $561 Mn | +%13,9 | $639 Mn | $561 Mn | +%13,9 |
| Deferred Tax Liabilities, Gross | $194 Mn2026-01-31 | $156 Mn | +%24,6 | $194 Mn | $156 Mn | +%24,6 |
| Deferred Tax Liabilities, Leasing Arrangements | $14,8 Mn2026-01-31 | $15,3 Mn | -%3,4 | $14,8 Mn | $15,3 Mn | -%3,4 |
| Deferred Tax Liabilities, Net | $12,1 Mn2026-01-31 | $5,17 Mn | +%133,2 | $12,1 Mn | $5,17 Mn | +%133,2 |
| Defined Contribution Plan, Employer Matching Contribution, Percent of Match | – | – | – | %4,0 | %4,0 | %0,0 |
| Depreciation, Depletion and Amortization | $8,41 Mn | $5,4 Mn | +%55,8 | $24 Mn | $20,6 Mn | +%16,5 |
| Earnings Per Share, Basic | $0,03 | -$0,03 | +%200,0 | -$0,02 | -$0,28 | +%92,9 |
| Earnings Per Share, Diluted | $0,03 | -$0,03 | +%200,0 | -$0,02 | -$0,28 | +%92,9 |
Kaynak: SEC companyfacts (her 10-Q / 10-K'nın XBRL'i). Nakit akışı çeyrekleri, 10-Q'nun etiketlediği yıl başından itibaren rakamlardan hesaplanır. Segment dağılımları boyutlarla etiketlenir ve bunun yerine segment bölümünde gösterilir.
Kaynaklar
Tablolar, segment geliri, metrikler ve tahminler şirket raporlarından standartlaştırılmıştır. Segment kârları ve raporlanan tüm kalemler: SEC EDGAR (XBRL). İncelenen raporlar: 10-Q 2026-08-01, 10-Q 2026-05-02, 10-K 2026-01-31, 10-Q 2025-11-01, 10-Q 2025-08-02, 10-Q 2025-05-03, 10-K 2025-02-01, 10-Q 2024-11-02, 10-Q 2024-08-03
Veri tarihi: 2026-11-02