GLOBALFOUNDRIES Inc. (GFS) finansalları
NASDAQ · Technology · Semiconductors · Çalışan: 14.000 · CEO: Timothy Graham Breen
- Fiyat
- $41,90 -%8,62
- Piyasa değeri
- $23 Mr
- Şirket değeri
- $23,6 Mr
- Son rapor
- Q2 '26 2026-08-05 tarihinde sunuldu
- Sonraki rapor
- 2026-11-04 EPS tahmini: $0,51
Değerleme ve temel rakamlar
- Piyasa değeri
- $23 Mr EV $23,6 Mr
- Gelir
- $6,94 Mr Son 12 ay
- Gelir büyümesi
- +%8 FY2026 konsensüsü
- Kâr marjı
- %10,3 Net kâr / gelir, TTM
- P/E
- 32,5× İleriye dönük 21,6× (FY2026)
- P/S
- 3,3× Fiyat / satışlar, TTM
- EV / EBITDA
- 11,2× TTM
- Serbest nakit akışı
- $796 Mn Son 12 ay
- Net kâr
- $716 Mn Son 12 ay
- Gelir tahmini
- $7,31 Mr FY2026 konsensüsü
- Kâr
- 2026-11-04 Gelir tahmini: $1,89 Mr
- Temettü
- $0,12 Hisse başına, son 12 ay
Öne çıkanlar
Raporlanan rakamlardan hesaplanır - her tespit dayandığı rakamı gösterir.
- Son rapor (2026-08-05): gelir %1,2 üzerinde, EPS %6,3 üzerindeGelir $1,79 Mr, beklenen $1,77 Mr (+%1,2); EPS $0,46, beklenen $0,43 (+%6,3).
- Gelir büyümesi hızlanıyor: yıllık %5,8Q2 '26 geliri: $1,79 Mr, önceki dört çeyreğin ortalaması: %0,9.
- Faaliyet marjı %11,6 (TTM), geçen yıla göre: +14,1 puanFaaliyet kârı büyümesi: %575,7, gelir büyümesi: %1,4.
- Capex: gelirin %16,1 kadarı (geçen yıl %9,1)Son 4 çeyrekte $1,12 Mr yatırım yapıldı (geçen yıla göre +%80,1). Serbest nakit akışı: $796 Mn = net kârın %111,2 kadarı.
- Hissedarlara $405 Mn iade edildi = serbest nakit akışının %50,9 kadarıGeri alımlar: $405 Mn (geçen yıl $0), temettüler: $0, hisse bazlı ödemeler: $234 Mn (TTM).
- Seyreltilmiş hisse sayısı bir yılda düştü: %0,2Q2 '26 döneminde seyreltilmiş hisse sayısı: 556 Mn, bir yıl önce: 557 Mn.
- Net nakit: $679 MnNakit + kısa vadeli yatırımlar: $2,36 Mr, kiralamalar dahil borç: $1,68 Mr; geçen yıl net nakit: $1,41 Mr.
Son çeyrek: Q2 '26
2026-06-30 tarihinde biten çeyrek. Bir yıl önceki aynı çeyrek ve rapor öncesi analist konsensüsü ile karşılaştırıldı.
Çeyrek ve geçen yıl
| Q2 '26 | Geçen yıl | Değişim | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $1,79 Mr | $1,69 Mr | +%5,8 |
| Brüt marj | %28,3 | %24,2 | +4,1 puan |
| Faaliyet kârı | $174 Mn | $196 Mn | -%11,2 |
| Faaliyet marjı | %9,7 | %11,6 | -1,9 puan |
| Net kâr | $166 Mn | $228 Mn | -%27,2 |
| Seyreltilmiş EPS | $0,30 | $0,41 | -%26,8 |
| Faaliyet nakit akışı | $405 Mn | $431 Mn | -%6,0 |
| Capex | $411 Mn | $159 Mn | +%158,5 |
| Serbest nakit akışı | -$6 Mn | $272 Mn | -%102,2 |
| Ar-Ge | $174 Mn | $134 Mn | +%29,9 |
| Hisse bazlı ödemeler | $68 Mn | $52 Mn | +%30,8 |
Açıklanan vs konsensüs
2026-08-05| Gerçekleşen | Konsensüs | konsensüse göre | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $1,79 Mr | $1,77 Mr | +%1,2 |
| HBK (konsensüs bazı) | $0,46 | $0,43 | +%6,3 |
2026-08-05 tarihli Q2 '26 raporundan: gelir ve analistlerin tahmin ettiği HBK (çoğu zaman düzeltilmiş); bu nedenle yukarıdaki tablolardaki HBK'den farklı olabilir.
EPS ve konsensüs
son 8 raporGelir
Paranın nereden geldiği - iş kollarına ve bölgelere göre, çeyrek çeyrek.
Gelir, faaliyet kârı ve büyüme
çeyreklikİş koluna göre gelir
yığılmış, çeyreklik| Segment | Q4 '23 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Water Fabrication | $5,09 Mr | +%159,8 | %91,8 | – | – | |
| Engineering And Other Pre-Fabrication Services | $454 Mn | +%222,0 | %8,2 | – | – |
Marjlar ve maliyet yapısı
Gelirin her bir biriminden her düzeyde ne kadarı kalıyor - ve maliyetler nereye gidiyor.
Marjlar
çeyreklikGelirin yüzdesi olarak maliyetler
çeyreklikNakit akışı ve sermaye tahsisi
Üretilen nakit, nereye harcandığı ve hissedarlara ne ulaştığı.
Faaliyet nakit akışı, capex, serbest nakit akışı
çeyreklikNakit kullanımı ve faaliyet nakit akışı
mali yıllarSon 4 çeyrek
nakit akış tablosu- Faaliyet nakit akışı
- $1,92 Mr
- Capex
- -$1,12 Mr
- Geri alımlar
- -$405 Mn
- Temettüler
- $0
- Satın almalar
- -$1,1 Mr
- Net borçlanma
- -$136 Mn
- Hisse bazlı ödemeler
- $234 Mn
- Serbest nakit akışı
- $796 Mn
- Hissedarlara iade / FCF
- %50,9
Hisse sayısı ve EPS
çeyreklik, seyreltilmişBilanço
Her çeyrek sonunda likidite, yatırımlar ve borç.
Nakit, yatırımlar ve borç
çeyrek sonlarıDeğerleme ve getiriler
Bugünkü çarpanlar, şirketin son beş mali yılıyla karşılaştırmalı; analist hedefleri ve tavsiyeleri.
Çarpanlar ve getiriler
TTM ve 5 mali yıl| Şimdi | 5 yıl ort. | Bugünün 5 yıllık aralıktaki yeri | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 32,5× | 24,9× 5 yılın 3'i | 20,0× – 32,8× |
| EV / EBITDA | 11,2× | 13,5× | 8,7× – 21,0× |
| EV / Satışlar | 3,4× | 3,9× | 2,8× – 4,9× |
| Fiyat / FCF | 28,9× | 43,9× 5 yılın 4'i | 19,3× – 104,2× |
| Fiyat / Defter değeri | 1,9× | 2,8× | 1,6× – 4,1× |
| FCF getirisi | %3,5 | %2,5 | -%1,5 – %5,2 |
| Yatırılan sermaye getirisi | %4,5 | %3,5 | -%1,5 – %7,5 |
| Özkaynak getirisi | %6,1 | %5,1 | -%3,1 – %14,6 |
Analistler
Konsensüs hedefi $79,69 (+%90,2)
aralık $51,00 – $140,00 · tavsiye Buy
Görünüm
Önümüzdeki mali yıllar için analist konsensüsü ve bugünkü fiyatta ne ifade ettiği.
Konsensüs tahminleri
| Mali yıl | Gelir | Büyüme | EPS | Büyüme | Bugünkü fiyatla P/E | Analistler (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | $7,31 Mr | +%7,6 | $1,94 | +%21,9 | 21,6× | 15 |
| FY2027 | $8,21 Mr | +%12,4 | $2,53 | +%30,4 | 16,6× | 16 |
| FY2028 | $9,39 Mr | +%14,3 | $3,38 | +%33,7 | 12,4× | 10 |
| FY2029 | $11 Mr | +%17,6 | $5,61 | +%66,0 | 7,5× | 4 |
| FY2030 | $12,1 Mr | +%9,5 | $5,63 | +%0,3 | 7,4× | 4 |
Finansal tablolar
Gelir tablosu, bilanço ve nakit akış tablosunun her kalemi - 12 çeyrek ve 10 mali yıl; değer, gelirin yüzdesi veya büyüme olarak.
Kaynaklar
Tablolar, segment geliri, metrikler ve tahminler şirket raporlarından standartlaştırılmıştır.
Veri tarihi: 2026-11-02