Franco-Nevada Corporation (FNV) finansalları
NYSE · Basic Materials · Gold · Çalışan: 42 · CEO: Paul J. Brink
- Fiyat
- $224,95 -%2,87
- Piyasa değeri
- $43,4 Mr
- Şirket değeri
- $42,4 Mr
- Son rapor
- Q2 '26 2026-08-12 tarihinde sunuldu
- Sonraki rapor
- 2026-11-11 EPS tahmini: $1,77
Değerleme ve temel rakamlar
- Piyasa değeri
- $43,4 Mr EV $42,4 Mr
- Gelir
- $2,32 Mr Son 12 ay
- Gelir büyümesi
- +%36 FY2026 konsensüsü
- Kâr marjı
- %63,8 Net kâr / gelir, TTM
- P/E
- 29,4× İleriye dönük 28,1× (FY2026)
- P/S
- 18,7× Fiyat / satışlar, TTM
- EV / EBITDA
- 19,1× TTM
- Serbest nakit akışı
- $891 Mn Son 12 ay
- Net kâr
- $1,48 Mr Son 12 ay
- Gelir tahmini
- $2,49 Mr FY2026 konsensüsü
- Kâr
- 2026-11-11 Gelir tahmini: $568 Mn
- Temettü
- $1,70 Hisse başına, son 12 ay
Öne çıkanlar
Raporlanan rakamlardan hesaplanır - her tespit dayandığı rakamı gösterir.
- Son rapor (2026-08-11): gelir %5,8 altında, EPS %7,2 altındaGelir $581 Mn, beklenen $617 Mn (-%5,8); EPS $1,81, beklenen $1,95 (-%7,2).
- Gelir büyümesi yavaşlıyor: yıllık %57,3Q2 '26 geliri: $581 Mn, önceki dört çeyreğin ortalaması: %70,4.
- Faaliyet marjı %75,6 (TTM), geçen yıla göre: +7,4 puanFaaliyet kârı büyümesi: %92,5, gelir büyümesi: %73,6.
- Capex: gelirin %38,2 kadarı (geçen yıl %158,4)Son 4 çeyrekte $886 Mn yatırım yapıldı (geçen yıla göre -%58,1). Serbest nakit akışı: $891 Mn = net kârın %60,3 kadarı.
- Hissedarlara $299 Mn iade edildi = serbest nakit akışının %33,5 kadarıGeri alımlar: $0 (geçen yıl $0), temettüler: $299 Mn, hisse bazlı ödemeler: $5,3 Mn (TTM).
- Seyreltilmiş hisse sayısı bir yılda arttı: %0,2Q2 '26 döneminde seyreltilmiş hisse sayısı: 193 Mn, bir yıl önce: 193 Mn.
- Net nakit: $1,01 MrNakit + kısa vadeli yatırımlar: $1,01 Mr, kiralamalar dahil borç: $0; geçen yıl net nakit: $150 Mn.
Son çeyrek: Q2 '26
2026-06-30 tarihinde biten çeyrek. Bir yıl önceki aynı çeyrek ve rapor öncesi analist konsensüsü ile karşılaştırıldı.
Çeyrek ve geçen yıl
| Q2 '26 | Geçen yıl | Değişim | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $581 Mn | $369 Mn | +%57,3 |
| Brüt marj | %77,6 | %73,6 | +4,0 puan |
| Faaliyet kârı | $446 Mn | $263 Mn | +%69,2 |
| Faaliyet marjı | %76,7 | %71,3 | +5,4 puan |
| Net kâr | $354 Mn | $247 Mn | +%43,3 |
| Seyreltilmiş EPS | $1,83 | $1,28 | +%43,0 |
| Faaliyet nakit akışı | $483 Mn | $430 Mn | +%12,1 |
| Capex | $98,5 Mn | $1,36 Mr | -%92,8 |
| Serbest nakit akışı | $384 Mn | -$931 Mn | +%141,3 |
| Ar-Ge | $0 | $0 | – |
| Hisse bazlı ödemeler | $1 Mn | $1 Mn | %0,0 |
Açıklanan vs konsensüs
2026-08-11| Gerçekleşen | Konsensüs | konsensüse göre | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $581 Mn | $617 Mn | -%5,8 |
| HBK (konsensüs bazı) | $1,81 | $1,95 | -%7,2 |
2026-08-11 tarihli Q2 '26 raporundan: gelir ve analistlerin tahmin ettiği HBK (çoğu zaman düzeltilmiş); bu nedenle yukarıdaki tablolardaki HBK'den farklı olabilir.
EPS ve konsensüs
son 8 raporGelir
Paranın nereden geldiği - iş kollarına ve bölgelere göre, çeyrek çeyrek.
Gelir, faaliyet kârı ve büyüme
çeyreklikİş koluna göre gelir
yığılmış, çeyreklik| Segment | Q4 '23 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mining | $737 Mn | +%2,2 | %41,4 | – | – | |
| Gold | $571 Mn | +%7,2 | %32,1 | – | – | |
| Energy | $152 Mn | – | %8,6 | – | – | |
| Gas | $39,9 Mn | -%64,7 | %2,2 | – | – | |
| Oil | $98 Mn | -%10,7 | %5,5 | – | – | |
| Silver | $91,3 Mn | -%12,3 | %5,1 | – | – | |
| Diversified | – | – | – | – | – | |
| Iron Ore | $37,1 Mn | -%9,3 | %2,1 | – | – | |
| Platinum-group metals | $29,9 Mn | -%24,1 | %1,7 | – | – | |
| Natural gas liquids | $14,3 Mn | -%25,9 | %0,8 | – | – | |
| Other mining commodities | $8,1 Mn | +%80,0 | %0,5 | – | – |
Bölgeye göre gelir
toplamdaki pay| Segment | Q4 '23 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| South America | $106 Mn | +%18,8 | %32,1 | – | – | |
| Central America And Mexico | – | – | – | – | – | |
| United States | $57,8 Mn | -%34,7 | %17,5 | – | – | |
| Central America & Mexico | $86,3 Mn | +%2,1 | %26,2 | – | – | |
| Latin American Countries | – | – | – | – | – | |
| U | – | – | – | – | – | |
| Canada | $43,1 Mn | -%29,0 | %13,1 | – | – | |
| Country Of Domicile | – | – | – | – | – | |
| Rest of World | $36,7 Mn | +%24,8 | %11,1 | – | – | |
| Rest Of World Excluding United States And Canada And Latin America | – | – | – | – | – |
Marjlar ve maliyet yapısı
Gelirin her bir biriminden her düzeyde ne kadarı kalıyor - ve maliyetler nereye gidiyor.
Marjlar
çeyreklikGelirin yüzdesi olarak maliyetler
çeyreklikNakit akışı ve sermaye tahsisi
Üretilen nakit, nereye harcandığı ve hissedarlara ne ulaştığı.
Faaliyet nakit akışı, capex, serbest nakit akışı
çeyreklikNakit kullanımı ve faaliyet nakit akışı
mali yıllarSon 4 çeyrek
nakit akış tablosu- Faaliyet nakit akışı
- $1,78 Mr
- Capex
- -$886 Mn
- Geri alımlar
- $0
- Temettüler
- -$299 Mn
- Satın almalar
- $0
- Net borçlanma
- $0
- Hisse bazlı ödemeler
- $5,3 Mn
- Serbest nakit akışı
- $891 Mn
- Hissedarlara iade / FCF
- %33,5
Hisse sayısı ve EPS
çeyreklik, seyreltilmişBilanço
Her çeyrek sonunda likidite, yatırımlar ve borç.
Nakit, yatırımlar ve borç
çeyrek sonlarıDeğerleme ve getiriler
Bugünkü çarpanlar, şirketin son beş mali yılıyla karşılaştırmalı; analist hedefleri ve tavsiyeleri.
Çarpanlar ve getiriler
TTM ve 5 mali yıl| Şimdi | 5 yıl ort. | Bugünün 5 yıllık aralıktaki yeri | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 29,4× | 37,7× 5 yılın 4'i | 35,3× – 41,0× |
| EV / EBITDA | 19,1× | 22,2× 5 yılın 4'i | 21,4× – 22,9× |
| EV / Satışlar | 18,3× | 19,2× | 16,3× – 21,7× |
| Fiyat / FCF | 48,7× | 66,3× 5 yılın 4'i | 30,5× – 135,6× |
| Fiyat / Defter değeri | 5,3× | 4,2× | 3,7× – 5,2× |
| FCF getirisi | %2,1 | %1,3 | -%1,8 – %3,3 |
| Yatırılan sermaye getirisi | %15,7 | %11,0 | %8,4 – %12,6 |
| Özkaynak getirisi | %19,1 | %7,8 | -%8,1 – %14,6 |
Analistler
Konsensüs hedefi $275,00 (+%22,2)
aralık $245,00 – $291,00 · tavsiye Buy
Görünüm
Önümüzdeki mali yıllar için analist konsensüsü ve bugünkü fiyatta ne ifade ettiği.
Konsensüs tahminleri
| Mali yıl | Gelir | Büyüme | EPS | Büyüme | Bugünkü fiyatla P/E | Analistler (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | $2,49 Mr | +%36,4 | $8,00 | +%36,6 | 28,1× | 7 |
| FY2027 | $2,83 Mr | +%13,9 | $8,93 | +%11,6 | 25,2× | 6 |
| FY2028 | $2,96 Mr | +%4,6 | $10,55 | +%18,1 | 21,3× | 1 |
| FY2029 | $2,86 Mr | -%3,6 | $9,41 | -%10,8 | 23,9× | 1 |
| FY2030 | $2,67 Mr | -%6,5 | $11,26 | +%19,7 | 20,0× | 1 |
Finansal tablolar
Gelir tablosu, bilanço ve nakit akış tablosunun her kalemi - 12 çeyrek ve 10 mali yıl; değer, gelirin yüzdesi veya büyüme olarak.
Kaynaklar
Tablolar, segment geliri, metrikler ve tahminler: Financial Modeling Prep.
Veri tarihi: 2026-11-02