Enphase Energy, Inc. (ENPH) finansalları
NASDAQ · Energy · Solar · Çalışan: 2.872 · CEO: Badrinarayanan Kothandaraman
- Fiyat
- $25,65 -%0,81
- Piyasa değeri
- $3,39 Mr
- Şirket değeri
- $3,59 Mr
- Son rapor
- Q3 '26 2026-10-27 tarihinde sunuldu
- Sonraki rapor
- 2027-02-02 EPS tahmini: $0,31
Değerleme ve temel rakamlar
- Piyasa değeri
- $3,39 Mr EV $3,59 Mr
- Gelir
- $1,21 Mr Son 12 ay
- Gelir büyümesi
- -%24 FY2026 konsensüsü
- Kâr marjı
- %7,5 Net kâr / gelir, TTM
- P/E
- 37,2× İleriye dönük 15,1× (FY2026)
- P/S
- 2,8× Fiyat / satışlar, TTM
- EV / EBITDA
- 25,7× TTM
- Serbest nakit akışı
- $135 Mn Son 12 ay
- Net kâr
- $90,8 Mn Son 12 ay
- Gelir tahmini
- $1,12 Mr FY2026 konsensüsü
- Kâr
- 2027-02-02 Gelir tahmini: $250 Mn
- Temettü
- – Temettü yok
Öne çıkanlar
Raporlanan rakamlardan hesaplanır - her tespit dayandığı rakamı gösterir.
- Son rapor (2026-10-27): gelir %3,7 altında, EPS %19,6 altındaGelir $293 Mn, beklenen $305 Mn (-%3,7); EPS $0,41, beklenen $0,51 (-%19,6).
- Gelir büyümesi yavaşlıyor: yıllık -%28,5Q3 '26 geliri: $293 Mn, önceki dört çeyreğin ortalaması: -%10,7.
- Faaliyet marjı %4,1 (TTM), geçen yıla göre: -8,4 puanFaaliyet kârı büyümesi: -%73,6, gelir büyümesi: -%19,9.
- Vergi öncesi kârın %39,7 kadarı faaliyet dışıVergi öncesi kâr $83,2 Mn, faaliyet kârı $50,1 Mn (TTM). İştirak kazançları ve diğer tek seferlik kalemler net kârı ve EPS'yi yükseltir - işin daha net ölçüsü faaliyet kârıdır.
- Capex: gelirin %4,6 kadarı (geçen yıl %2,6)Son 4 çeyrekte $55,5 Mn yatırım yapıldı (geçen yıla göre +%42,4). Serbest nakit akışı: $135 Mn = net kârın %149,1 kadarı.
- Hissedarlara $18,7 Mn iade edildi = serbest nakit akışının %13,8 kadarıGeri alımlar: $18,7 Mn (geçen yıl $331 Mn), temettüler: $0, hisse bazlı ödemeler: $189 Mn (TTM).
- Seyreltilmiş hisse sayısı bir yılda arttı: %1,7Q3 '26 döneminde seyreltilmiş hisse sayısı: 135 Mn, bir yıl önce: 133 Mn.
- Net nakit: $359 MnNakit + kısa vadeli yatırımlar: $932 Mn, kiralamalar dahil borç: $573 Mn; geçen yıl net nakit: $244 Mn.
- Reportable Segment: gelir -%28,5, marj %2,2 (önceden %16,1)Q3 '26 döneminde en hızlı büyüyen raporlanan segment: gelir $293 Mn, faaliyet kârı $6,47 Mn (raporun segment notundan).
Son çeyrek: Q3 '26
2026-09-30 tarihinde biten çeyrek. Bir yıl önceki aynı çeyrek ve rapor öncesi analist konsensüsü ile karşılaştırıldı.
Çeyrek ve geçen yıl
| Q3 '26 | Geçen yıl | Değişim | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $293 Mn | $410 Mn | -%28,5 |
| Brüt marj | %43,3 | %47,8 | -4,5 puan |
| Faaliyet kârı | $6,47 Mn | $66,2 Mn | -%90,2 |
| Faaliyet marjı | %2,2 | %16,1 | -13,9 puan |
| Net kâr | $23,4 Mn | $66,6 Mn | -%64,9 |
| Seyreltilmiş EPS | $0,17 | $0,50 | -%66,0 |
| Faaliyet nakit akışı | $90 B | $13,9 Mn | -%99,4 |
| Capex | $11,5 Mn | $8,03 Mn | +%42,7 |
| Serbest nakit akışı | -$11,4 Mn | $5,89 Mn | -%293,2 |
| Ar-Ge | $45,2 Mn | $47,3 Mn | -%4,4 |
| Hisse bazlı ödemeler | $43 Mn | $51,5 Mn | -%16,4 |
Açıklanan vs konsensüs
2026-10-27| Gerçekleşen | Konsensüs | konsensüse göre | |
|---|---|---|---|
| Gelir | $293 Mn | $305 Mn | -%3,7 |
| HBK (konsensüs bazı) | $0,41 | $0,51 | -%19,6 |
2026-10-27 tarihli Q3 '26 raporundan: gelir ve analistlerin tahmin ettiği HBK (çoğu zaman düzeltilmiş); bu nedenle yukarıdaki tablolardaki HBK'den farklı olabilir.
EPS ve konsensüs
son 8 raporGelir
Paranın nereden geldiği - iş kollarına ve bölgelere göre, çeyrek çeyrek.
Gelir, faaliyet kârı ve büyüme
çeyreklikİş koluna göre gelir
yığılmış, çeyreklik| Segment | Q3 '26 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Reportable Segment | $293 Mn | -%28,5 | %100,0 | $1,57 Mr | – |
Bölgeye göre gelir
toplamdaki pay| Segment | Q3 '26 | Y/Y | Pay | TTM | TTM Y/Y | 12 çeyrek |
|---|---|---|---|---|---|---|
| United States | $233 Mn | -%33,3 | %79,6 | $1,27 Mr | – | |
| International | $59,8 Mn | -%1,0 | %20,4 | $305 Mn | – |
Segment kârları
Raporlanan segment başına faaliyet kârı, her 10-Q / 10-K'nın segment notundan okunur (çoğu veri akışının sunmadığı kâr dağılımı).
Q3 '26 segmentleri
| Segment | Gelir | Y/Y | Faaliyet kârı | Y/Y | Marj | Geçen yılki marj | TTM faaliyet kârı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Reportable Segment | $293 Mn | -%28,5 | $6,47 Mn | -%90,2 | %2,2 | %16,1 | $50,8 Mn |
Segmente göre faaliyet kârı
çeyreklikSegment faaliyet marjı
çeyreklikDördüncü çeyrekler hesaplanır: 10-K tüm yılı bildirir, 10-Q'lardaki üç çeyrek çıkarılır.
Marjlar ve maliyet yapısı
Gelirin her bir biriminden her düzeyde ne kadarı kalıyor - ve maliyetler nereye gidiyor.
Marjlar
çeyreklikGelirin yüzdesi olarak maliyetler
çeyreklikNakit akışı ve sermaye tahsisi
Üretilen nakit, nereye harcandığı ve hissedarlara ne ulaştığı.
Faaliyet nakit akışı, capex, serbest nakit akışı
çeyreklikNakit kullanımı ve faaliyet nakit akışı
mali yıllarSon 4 çeyrek
nakit akış tablosu- Faaliyet nakit akışı
- $191 Mn
- Capex
- -$55,5 Mn
- Geri alımlar
- -$18,7 Mn
- Temettüler
- $0
- Satın almalar
- $0
- Net borçlanma
- -$633 Mn
- Hisse bazlı ödemeler
- $189 Mn
- Serbest nakit akışı
- $135 Mn
- Hissedarlara iade / FCF
- %13,8
Hisse sayısı ve EPS
çeyreklik, seyreltilmişBilanço
Her çeyrek sonunda likidite, yatırımlar ve borç.
Nakit, yatırımlar ve borç
çeyrek sonlarıDeğerleme ve getiriler
Bugünkü çarpanlar, şirketin son beş mali yılıyla karşılaştırmalı; analist hedefleri ve tavsiyeleri.
Çarpanlar ve getiriler
TTM ve 5 mali yıl| Şimdi | 5 yıl ort. | Bugünün 5 yıllık aralıktaki yeri | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 37,2× | 82,8× | 24,5× – 167,8× |
| EV / EBITDA | 25,7× | 60,4× | 21,6× – 129,2× |
| EV / Satışlar | 3,0× | 10,7× | 3,4× – 18,4× |
| Fiyat / FCF | 25,1× | 45,4× | 19,3× – 81,9× |
| Fiyat / Defter değeri | 2,7× | 26,8× | 3,9× – 57,0× |
| FCF getirisi | %4,0 | %2,8 | %1,2 – %5,2 |
| Yatırılan sermaye getirisi | %2,1 | %9,7 | %2,4 – %15,5 |
| Özkaynak getirisi | %7,9 | %30,9 | %12,3 – %48,1 |
Analistler
Konsensüs hedefi $35,65 (+%39,0)
aralık $16,00 – $56,00 · tavsiye Hold
Görünüm
Önümüzdeki mali yıllar için analist konsensüsü ve bugünkü fiyatta ne ifade ettiği.
Konsensüs tahminleri
| Mali yıl | Gelir | Büyüme | EPS | Büyüme | Bugünkü fiyatla P/E | Analistler (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | $1,12 Mr | -%24,0 | $1,70 | +%31,6 | 15,1× | 13 |
| FY2027 | $1,02 Mr | -%8,6 | $1,39 | -%18,1 | 18,5× | 15 |
| FY2028 | $1,19 Mr | +%16,3 | $1,87 | +%34,3 | 13,7× | 11 |
| FY2029 | $1,31 Mr | +%9,8 | $2,53 | +%35,7 | 10,1× | 4 |
| FY2030 | $1,4 Mr | +%7,1 | $2,52 | -%0,5 | 10,2× | 4 |
Finansal tablolar
Gelir tablosu, bilanço ve nakit akış tablosunun her kalemi - 12 çeyrek ve 10 mali yıl; değer, gelirin yüzdesi veya büyüme olarak.
Raporlanan tüm kalemler
Enphase Energy, Inc. şirketinin son 10-Q / 10-K raporlarında etiketlediği tüm kalemler (259), resmi SEC etiketi ve tanımıyla - notlar dahil (kiralama, vergiler, geri alımlar, çalışanlar, ...).
| Kalem (SEC etiketi) | Son çeyrek | Geçen yıl | Y/Y | Son FY | Önceki FY | Y/Y |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | $101 Mn | $189 Mn | -%46,6 | $203 Mn | $90 Mn | +%125,5 |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | $250 Mn | $266 Mn | -%5,9 | $230 Mn | $224 Mn | +%2,7 |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | $71,6 Mn | $15,3 Mn | +%368,3 | – | – | – |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | $580 B2025-12-31 | $7,79 Mn | -%92,6 | $580 B | $7,79 Mn | -%92,6 |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | $1,26 Mn | $654 B | +%93,3 | $580 B | $7,79 Mn | -%92,6 |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | – | – | – | $6,2 Mn | – | – |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | $577 B | -$30 B | +%2.023,3 | -$126 B | $6,68 Mn | -%101,9 |
| Accretion (Amortization) of Discounts and Premiums, Investments | $268 B | $765 B | -%65,0 | -$1,05 Mn | $8,6 Mn | -%112,2 |
| Accrued Income Taxes, Current | $3,22 Mn | $248 B | +%1.198,8 | $4,92 Mn | $3,54 Mn | +%39,0 |
| Accrued Liabilities, Current | $162 Mn | $208 Mn | -%22,1 | $217 Mn | $197 Mn | +%10,4 |
| Accrued Marketing Costs, Current | $50,3 Mn | $89,2 Mn | -%43,5 | $79,6 Mn | $96,3 Mn | -%17,4 |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | $234 Mn2025-12-31 | $183 Mn | +%27,6 | $234 Mn | $183 Mn | +%27,6 |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -$11,1 Mn | $3,32 Mn | -%435,1 | $1,75 Mn | -$6,35 Mn | +%127,6 |
| Additional Paid in Capital | $1,4 Mr | $1,23 Mr | +%13,8 | $1,29 Mr | $1,08 Mr | +%18,9 |
| Adjustments to Additional Paid in Capital, Convertible Debt with Conversion Feature | – | – | – | $5 Mn2023-12-31 | – | – |
| Advertising Expense | – | – | – | $2,7 Mn | $1,7 Mn | +%58,8 |
| Amortization of Debt Issuance Costs and Discounts | $327 B | $829 B | -%60,6 | $4,16 Mn | $8,65 Mn | -%51,9 |
| Amortization of Intangible Assets | $4,47 Mn | $5,05 Mn | -%11,4 | $20,2 Mn | $22,6 Mn | -%10,6 |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 4,57 Mn | 56,2 Mn | -%91,9 | 8,83 Mn | 12,6 Mn | -%29,9 |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | – | – | – | $214 Mn | $211 Mn | +%1,3 |
| Asset Impairment Charges | $43 B | $0 | – | $3,11 Mn | $28,8 Mn | -%89,2 |
| Assets | $2,88 Mr | $3,32 Mr | -%13,4 | $3,51 Mr | $3,25 Mr | +%8,0 |
| Assets, Current | $1,88 Mr | $2,39 Mr | -%21,3 | $2,61 Mr | $2,33 Mr | +%12,0 |
| Capital Expenditures Incurred but Not yet Paid | -$851 B | $392 B | -%317,1 | $15,6 Mn | $11,2 Mn | +%39,2 |
| Capitalized Computer Software, Net | $17,5 Mn2025-12-31 | $22,6 Mn | -%22,6 | $17,5 Mn | $22,6 Mn | -%22,6 |
| Capitalized Contract Cost, Impairment Loss | $0 | $0 | – | $0 | $0 | – |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | $380 Mn | $402 Mn | -%5,3 | $474 Mn | $369 Mn | +%28,5 |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | $380 Mn | $402 Mn | -%5,3 | $474 Mn | $464 Mn | +%2,2 |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | -$149 Mn | $31,3 Mn | -%575,2 | $10,2 Mn | $175 Mn | -%94,2 |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | $0,00 | $0,00 | %0,0 | $0,00 | $0,00 | %0,0 |
| Common Stock, Shares Authorized | 300 Mn | 300 Mn | %0,0 | 300 Mn | 300 Mn | %0,0 |
| Common Stock, Shares, Issued | 132 Mn | 131 Mn | +%1,1 | 131 Mn | 132 Mn | -%1,0 |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 132 Mn | 131 Mn | +%1,1 | 131 Mn | 132 Mn | -%1,0 |
| Common Stock, Value, Issued | $1 B | $1 B | %0,0 | $1 B | $1 B | %0,0 |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | $19,9 Mn | $64,6 Mn | -%69,2 | $180 Mn | $98,3 Mn | +%83,4 |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss | $177 Mn | $147 Mn | +%20,4 | $151 Mn | $153 Mn | -%1,3 |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Current | $35,4 Mn | $34,7 Mn | +%2,2 | $36 Mn | $42 Mn | -%14,3 |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | $142 Mn | $112 Mn | +%26,1 | $115 Mn | $111 Mn | +%3,7 |
| Contract with Customer, Liability | $526 Mn | $457 Mn | +%15,0 | $518 Mn | $579 Mn | -%10,5 |
| Contract with Customer, Liability, Current | $171 Mn | $111 Mn | +%53,0 | $181 Mn | $237 Mn | -%23,9 |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | $355 Mn | $346 Mn | +%2,7 | $338 Mn | $342 Mn | -%1,2 |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | $82,2 Mn | $27,4 Mn | +%199,6 | $233 Mn | $126 Mn | +%85,1 |
| Cost of Revenue | $166 Mn | $214 Mn | -%22,4 | $786 Mn | $701 Mn | +%12,1 |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $7,23 Mn | $61,3 Mn | -%88,2 |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $11 Mn | $11,1 Mn | -%1,6 |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $19,2 Mn | $78,7 Mn | -%75,6 |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $986 B | $6,32 Mn | -%84,4 |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Accrued Interest, after Allowance for Credit Loss | $9,7 Mn2025-12-31 | $10,1 Mn | -%4,0 | $9,7 Mn | $10,1 Mn | -%4,0 |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | $31 B | $3,08 Mn | -%99,0 | $3,21 Mn | $2,45 Mn | +%30,8 |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | $3,39 Mn | $157 B | +%2.060,5 | $11 B | $2,35 Mn | -%99,5 |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | $376 Mn | $813 Mn | -%53,8 | $943 Mn | $1,1 Mr | -%13,9 |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | $375 Mn | $814 Mn | -%53,9 | $945 Mn | $1,1 Mr | -%13,9 |
| Debt Securities, Gain (Loss) | -$27,2 Mn | -$3,17 Mn | -%757,5 | -$9,56 Mn | $1,97 Mn | -%586,2 |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleAmortizedCostExcludingAccruedInterestAfterAllowanceForCreditLoss | $625 Mn | $1,23 Mr | -%49,3 | $1,27 Mr | $1,54 Mr | -%17,7 |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleExcludingAccruedInterest | $621 Mn | $1,24 Mr | -%49,7 | $1,27 Mr | $1,54 Mr | -%17,5 |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $4,58 Mn | -$58,6 Mn | +%107,8 |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $2,3 Mn | $1,91 Mn | +%20,4 |
| Deferred Income Tax Assets, Net | $322 Mn | $321 Mn | +%0,2 | $306 Mn | $316 Mn | -%2,9 |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | $13,5 Mn | -$61,2 Mn | +%122,1 |
| Deferred Income Taxes and Tax Credits | -$28,6 Mn | -$1,83 Mn | -%1.463,8 | $6,08 Mn | -$58,3 Mn | +%110,4 |
Kaynak: SEC companyfacts (her 10-Q / 10-K'nın XBRL'i). Nakit akışı çeyrekleri, 10-Q'nun etiketlediği yıl başından itibaren rakamlardan hesaplanır. Segment dağılımları boyutlarla etiketlenir ve bunun yerine segment bölümünde gösterilir.
Kaynaklar
Tablolar, segment geliri, metrikler ve tahminler şirket raporlarından standartlaştırılmıştır. Segment kârları ve raporlanan tüm kalemler: SEC EDGAR (XBRL). İncelenen raporlar: 10-Q 2026-09-30, 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30
Veri tarihi: 2026-11-02