Finanse STMicroelectronics N.V. (STM)
NYSE · Technology · Semiconductors · Pracownicy: 49 157 · CEO: Jean-Marc Chery
- Cena
- 46,74 $ -6,50%
- Kapitalizacja
- 41,8 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 42,5 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-29
- Następny raport
- 2027-01-28 Prognoza EPS: 0,53 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 41,8 mld $ EV 42,5 mld $
- Przychody
- 13,7 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +22% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 3,8% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 79,9× Prognozowany 34,8× (FY2026)
- P/S
- 3,0× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 17,7× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 405 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 520 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 14,5 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-01-28 Prognoza przychodów: 4,15 mld $
- Dywidenda
- 0,36 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-29): przychody powyżej o 1,1%, EPS poniżej o 7,5%Przychody 3,76 mld $ wobec oczekiwanych 3,72 mld $ (+1,1%); EPS 0,37 $ wobec 0,40 $ (-7,5%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 18,4%Przychody za Q3 '26: 3,76 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 11,2%.
- Marża operacyjna 6,8% (TTM), zmiana r/r: +2,9 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 99,4%, przychody: wzrost 15,6%.
- Straty nieoperacyjne pochłaniają 14,5% zysku przed opodatkowaniemZysk przed opodatkowaniem 813 mln $, zysk operacyjny 931 mln $ (TTM). Straty na udziałach kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe obniżają zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 17,0% przychodów (rok temu 18,6%)Zainwestowano 2,33 mld $ w ostatnich 4 kwartałach (+5,8% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 405 mln $ = 77,9% zysku netto.
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 1,4%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 932 mln, rok wcześniej: 919 mln.
- Gotówka netto: 2,11 mld $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 5,31 mld $, dług z leasingiem: 3,21 mld $; rok temu gotówka netto: 2,41 mld $.
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 3,76 mld $ | 3,17 mld $ | +18,4% |
| Marża brutto | 37,3% | 33,2% | +4,1 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 408 mln $ | 161 mln $ | +152,9% |
| Marża operacyjna | 10,9% | 5,1% | +5,8 pkt proc. |
| Zysk netto | 291 mln $ | 236 mln $ | +23,3% |
| Rozwodniony EPS | 0,31 $ | 0,26 $ | +19,2% |
| Przepływy operacyjne | 1,02 mld $ | 548 mln $ | +86,1% |
| Capex | 649 mln $ | 365 mln $ | +77,5% |
| Wolne przepływy pieniężne | 371 mln $ | 182 mln $ | +103,4% |
| R&D | 545 mln $ | 500 mln $ | +9,0% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 0 $ | 0 $ | – |
Raport vs konsensus
2026-10-29| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 3,76 mld $ | 3,72 mld $ | +1,1% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,37 $ | 0,40 $ | -7,5% |
Z raportu z 2026-10-29 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalnieMarże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 2,73 mld $
- Capex
- -2,33 mld $
- Skup akcji
- 184 mln $
- Dywidendy
- -90,9 mln $
- Przejęcia
- -895 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- 2,1 mld $
- Wynagrodzenie w akcjach
- -18 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 405 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- -23,0%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 79,9× | 38,2× | 7,5× – 136,5× |
| EV / EBITDA | 17,7× | 8,2× | 5,6× – 12,8× |
| EV / przychody | 3,0× | 2,3× | 1,8× – 3,4× |
| Cena / FCF | 68,9× | 30,0× 3 z 5 lat | 20,6× – 39,4× |
| Cena / wartość księgowa | 2,3× | 2,5× | 1,3× – 4,8× |
| Rentowność FCF | 1,5% | 1,9% | -1,0% – 4,9% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 2,9% | 13,3% | 0,7% – 24,0% |
| Zwrot z kapitału własnego | 3,0% | 17,6% | 0,9% – 31,2% |
Analitycy
Cel konsensusu 74,07 $ (+58,5%)
zakres 60,00 $ – 100,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 14,5 mld $ | +22,3% | 1,34 $ | +645,7% | 34,8× | 6 |
| FY2027 | 17,4 mld $ | +20,5% | 2,73 $ | +103,5% | 17,1× | 6 |
| FY2028 | 19,7 mld $ | +12,8% | 3,99 $ | +46,0% | 11,7× | 3 |
| FY2029 | 22,1 mld $ | +12,2% | 4,81 $ | +20,6% | 9,7× | 3 |
| FY2030 | 25,1 mld $ | +13,5% | 7,00 $ | +45,5% | 6,7× | 2 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy: Financial Modeling Prep.
Dane na 2026-11-02