Finanse Exelixis, Inc. (EXEL)
NASDAQ · Healthcare · Biotechnology · Pracownicy: 1077 · CEO: Michael Morrissey
- Cena
- 69,39 $ +4,82%
- Kapitalizacja
- 17,4 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 17,3 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-29
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 17,4 mld $ EV 17,3 mld $
- Przychody
- 2,5 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +10% Konsensus na FY2027
- Marża netto
- 35,5% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 20,1× Prognozowany 18,7× (FY2027)
- P/S
- 7,0× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 16,1× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 1,15 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 885 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 2,56 mld $ Konsensus na FY2027
- Zysk
- –
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-29): przychody powyżej o 1,9%, EPS powyżej o 6,0%Przychody 659 mln $ wobec oczekiwanych 647 mln $ (+1,9%); EPS 0,94 $ wobec 0,89 $ (+6,0%).
- Wzrost przychodów stabilny: r/r 10,2%Przychody za Q3 '26: 659 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 9,3%.
- Marża operacyjna 40,2% (TTM), zmiana r/r: +5,2 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 25,4%, przychody: wzrost 9,1%.
- Capex: 0,8% przychodów (rok temu 2,0%)Zainwestowano 21 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (-55,1% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 1,15 mld $ = 130,2% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 1,26 mld $ = 109,4% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 1,26 mld $ (rok temu 880 mln $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 110 mln $ (TTM). Więcej niż wolne przepływy pieniężne: sfinansowane z gotówki lub długu.
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 8,2%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 256 mln, rok wcześniej: 279 mln.
- Gotówka netto: 730 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 892 mln $, dług z leasingiem: 162 mln $; rok temu gotówka netto: 812 mln $.
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-10-02. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 659 mln $ | 598 mln $ | +10,2% |
| Marża brutto | 96,0% | 96,9% | -0,9 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 268 mln $ | 237 mln $ | +13,5% |
| Marża operacyjna | 40,8% | 39,6% | +1,2 pkt proc. |
| Zysk netto | 218 mln $ | 194 mln $ | +12,7% |
| Rozwodniony EPS | 0,85 $ | 0,70 $ | +21,4% |
| Przepływy operacyjne | 280 mln $ | 290 mln $ | -3,6% |
| Capex | 2,49 mln $ | 6,73 mln $ | -63,0% |
| Wolne przepływy pieniężne | 277 mln $ | 284 mln $ | -2,2% |
| R&D | 209 mln $ | 199 mln $ | +5,2% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 28,7 mln $ | 30,9 mln $ | -7,0% |
Raport vs konsensus
2026-10-29| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 659 mln $ | 647 mln $ | +1,9% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,94 $ | 0,89 $ | +6,0% |
Z raportu z 2026-10-29 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Product, Gross | 854 mln $ | – | 64,8% | – | – | |
| Product | 605 mln $ | – | 45,9% | – | – | |
| Net product revenues | – | – | – | – | – | |
| Collaboration | 53,8 mln $ | – | 4,1% | – | – | |
| Product, Sales Discounts And Allowances | -249 mln $ | – | -18,9% | – | – | |
| License | 58,4 mln $ | – | 4,4% | – | – | |
| License revenues | – | – | – | – | – | |
| Service | -4,64 mln $ | – | -0,4% | – | – | |
| Collaboration services revenues | – | – | – | – | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| United States | 609 mln $ | – | 92,5% | 2,84 mld $ | – | |
| Europe | 44,3 mln $ | – | 6,7% | 214 mln $ | – | |
| JAPAN | 5,3 mln $ | – | 0,8% | 35,9 mln $ | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 1,17 mld $
- Capex
- -21 mln $
- Skup akcji
- -1,26 mld $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- 0 $
- Dług netto zaciągnięty
- 0 $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 110 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 1,15 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 109,4%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 20,1× | 24,8× | 15,1× – 36,9× |
| EV / EBITDA | 16,1× | 17,7× | 12,5× – 26,7× |
| EV / przychody | 6,9× | 4,0× | 3,0× – 5,0× |
| Cena / FCF | 15,1× | 22,9× | 14,0× – 44,8× |
| Cena / wartość księgowa | 9,3× | 3,6× | 2,1× – 5,5× |
| Rentowność FCF | 6,6% | 5,2% | 2,2% – 7,1% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 39,6% | 13,8% | 5,4% – 29,7% |
| Zwrot z kapitału własnego | 45,5% | 17,3% | 7,3% – 36,2% |
Analitycy
Cel konsensusu 53,00 $ (-23,6%)
zakres 49,00 $ – 60,00 $ · rekomendacja Hold
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 2,56 mld $ | +10,2% | 3,71 $ | +33,5% | 18,7× | 7 |
| FY2028 | 2,88 mld $ | +12,7% | 4,15 $ | +11,9% | 16,7× | 9 |
| FY2029 | 3,31 mld $ | +15,1% | 5,18 $ | +24,7% | 13,4× | 7 |
| FY2030 | 3,67 mld $ | +10,8% | 6,64 $ | +28,1% | 10,5× | 2 |
| FY2031 | 3,36 mld $ | -8,4% | 5,39 $ | -18,8% | 12,9× | 3 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (204), które Exelixis, Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 30,8 mln $ | 25,3 mln $ | +21,6% | 29,6 mln $ | 38,2 mln $ | -22,4% |
| Accrued Employee Benefits, Current | 100 mln $ | 104 mln $ | -3,7% | 102 mln $ | 110 mln $ | -6,9% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 132 mln $2026-01-02 | 101 mln $ | +31,3% | 132 mln $ | 101 mln $ | +31,3% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -6,59 mln $ | 3,57 mln $ | -284,8% | 3,48 mln $ | -1,35 mln $ | +358,1% |
| Additional Paid in Capital | 2,1 mld $ | 2,26 mld $ | -7,2% | 2,23 mld $ | 2,34 mld $ | -4,7% |
| Advertising Expense | – | – | – | 51,7 mln $ | 43,5 mln $ | +18,9% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 28,8 mln $ | 31,1 mln $ | -7,4% | 114 mln $ | 94,7 mln $ | +20,2% |
| Area of Real Estate Property | – | – | – | 215 000 000 sqft2025-01-03 | – | – |
| Asset Impairment Charges | – | – | – | 0 $ | 64,4 mln $ | -100,0% |
| Assets | 2,51 mld $ | 2,82 mld $ | -11,0% | 2,84 mld $ | 2,95 mld $ | -3,5% |
| Assets, Current | 1,32 mld $ | 1,4 mld $ | -5,8% | 1,44 mld $ | 1,47 mld $ | -1,7% |
| Assets, Fair Value Disclosure | 1,4 mld $ | – | – | 1,66 mld $ | 1,75 mld $ | -4,9% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 305 mln $ | 376 mln $ | -19,0% | 482 mln $ | 217 mln $ | +122,0% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 305 mln $ | 376 mln $ | -19,0% | 482 mln $ | 217 mln $ | +122,0% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 23,3 mln $ | 212 mln $ | -89,0% | 265 mln $ | -45,6 mln $ | +681,1% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 400 mln | 400 mln | 0,0% | 400 mln | 400 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 245 mln | 268 mln | -8,7% | 262 mln | 282 mln | -6,8% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 245 mln | 268 mln | -8,7% | 262 mln | 282 mln | -6,8% |
| Common Stock, Value, Issued | 245 tys. $ | 268 tys. $ | -8,6% | 262 tys. $ | 282 tys. $ | -7,1% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 214 mln $ | 196 mln $ | +9,1% | 787 mln $ | 524 mln $ | +50,4% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss | 1,57 mln $2025-10-03 | 275 tys. $ | +471,6% | – | – | – |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 0 $ | – | – | 0 $ | 369 tys. $ | -100,0% |
| Contract with Customer, Liability | 5,12 mln $ | 3,83 mln $ | +33,7% | 7,23 mln $ | 6,13 mln $ | +17,9% |
| Contract with Customer, Liability, Current | 1,08 mln $ | 1,56 mln $ | -30,8% | 1,12 mln $ | 2,74 mln $ | -59,3% |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 4,04 mln $ | 2,27 mln $ | +78,0% | 6,11 mln $ | 3,39 mln $ | +80,2% |
| Cost of Goods and Services Sold | 26,2 mln $ | 18,6 mln $ | +41,2% | 83,7 mln $ | 76,2 mln $ | +9,8% |
| Cost, Depreciation and Amortization | – | – | – | 29,1 mln $ | 28,8 mln $ | +1,0% |
| Costs and Expenses | 390 mln $ | 361 mln $ | +8,0% | 1,45 mld $ | 1,56 mld $ | -7,4% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 16,2 mln $ | 202 mln $ | -92,0% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 32,4 mln $ | 220 mln $ | -85,3% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 16,2 mln $ | 17,9 mln $ | -9,9% |
| Customer Refund Liability, Current | 70,8 mln $ | 58,2 mln $ | +21,5% | 59,9 mln $ | 62,4 mln $ | -4,0% |
| Debt Securities, Available-for-sale | 1,21 mld $ | 1,26 mld $ | -3,6% | 1,29 mld $ | 1,53 mld $ | -15,3% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | 87 tys. $ | 5,04 mln $ | -98,3% | 4,89 mln $ | 1,74 mln $ | +181,7% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | 8,28 mln $ | 77 tys. $ | +10 655,8% | 38 tys. $ | 3,13 mln $ | -98,8% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Allowance for Credit Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost | 1,22 mld $ | 1,25 mld $ | -2,6% | 1,29 mld $ | 1,53 mld $ | -15,7% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer | 4,95 mln $ | 34,9 mln $ | -85,8% | 10,1 mln $ | 218 mln $ | -95,4% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer, Accumulated Loss | 50 tys. $ | 55 tys. $ | -9,1% | 8 tys. $ | 741 tys. $ | -98,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months | 861 mln $ | 39,8 mln $ | +2065,5% | 58,2 mln $ | 495 mln $ | -88,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months, Accumulated Loss | 8,23 mln $ | 22 tys. $ | +37 318,2% | 30 tys. $ | 2,39 mln $ | -98,7% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 508 mln $ | 578 mln $ | -12,2% | 600 mln $ | 637 mln $ | -5,8% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 706 mln $ | 681 mln $ | +3,7% | 691 mln $ | 888 mln $ | -22,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Unrealized Loss Position | 866 mln $ | 74,7 mln $ | +1059,9% | 68,3 mln $ | 713 mln $ | -90,4% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Unrealized Loss Position, Accumulated Loss | 8,28 mln $ | 77 tys. $ | +10 655,8% | 38 tys. $ | 3,13 mln $ | -98,8% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Unrealized Loss Position, Number of Positions | 356 investment | 26 investment | +1269,2% | 35 investment | 255 investment | -86,3% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 128 mln $ | -52,4 mln $ | +345,0% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 296 mln $ | 419 mln $ | -29,4% | 293 mln $ | 420 mln $ | -30,3% |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 126 mln $ | -59,5 mln $ | +312,3% |
| Deferred State and Local Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -2,23 mln $ | -7,03 mln $ | +68,3% |
| Deferred Tax Assets, Gross | 418 mln $2026-01-02 | 545 mln $ | -23,4% | 418 mln $ | 545 mln $ | -23,4% |
| Deferred Tax Assets, Net | 293 mln $2026-01-02 | 420 mln $ | -30,3% | 293 mln $ | 420 mln $ | -30,3% |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | 330 mln $2026-01-02 | 459 mln $ | -28,1% | 330 mln $ | 459 mln $ | -28,1% |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | 39,9 mln $2026-01-02 | 39,9 mln $ | +0,1% | 39,9 mln $ | 39,9 mln $ | +0,1% |
| Deferred Tax Assets, Other | 7,14 mln $2026-01-02 | 9,05 mln $ | -21,1% | 7,14 mln $ | 9,05 mln $ | -21,1% |
| Deferred Tax Assets, Property, Plant and Equipment | 229 mln $2026-01-02 | 349 mln $ | -34,4% | 229 mln $ | 349 mln $ | -34,4% |
| Deferred Tax Assets, Tax Credit Carryforwards | 39,7 mln $2026-01-02 | 39,6 mln $ | +0,3% | 39,7 mln $ | 39,6 mln $ | +0,3% |
| Deferred Tax Assets, Tax Deferred Expense, Compensation and Benefits, Share-based Compensation Cost | 20,2 mln $2026-01-02 | 17,8 mln $ | +13,8% | 20,2 mln $ | 17,8 mln $ | +13,8% |
| Deferred Tax Assets, Tax Deferred Expense, Reserves and Accruals, Reserves | 35,9 mln $2026-01-02 | 40,9 mln $ | -12,1% | 35,9 mln $ | 40,9 mln $ | -12,1% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-10-02, 10-Q 2026-07-03, 10-Q 2026-04-03, 10-K 2026-01-02, 10-Q 2025-10-03, 10-Q 2025-07-04, 10-Q 2025-04-04, 10-K 2025-01-03, 10-Q 2024-09-27
Dane na 2026-11-02