Finanse Enphase Energy, Inc. (ENPH)
NASDAQ · Energy · Solar · Pracownicy: 2872 · CEO: Badrinarayanan Kothandaraman
- Cena
- 25,65 $ -0,81%
- Kapitalizacja
- 3,39 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 3,59 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-27
- Następny raport
- 2027-02-02 Prognoza EPS: 0,31 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 3,39 mld $ EV 3,59 mld $
- Przychody
- 1,21 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- -24% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 7,5% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 37,2× Prognozowany 15,1× (FY2026)
- P/S
- 2,8× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 25,7× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 135 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 90,8 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 1,12 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-02-02 Prognoza przychodów: 250 mln $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-27): przychody poniżej o 3,7%, EPS poniżej o 19,6%Przychody 293 mln $ wobec oczekiwanych 305 mln $ (-3,7%); EPS 0,41 $ wobec 0,51 $ (-19,6%).
- Wzrost przychodów zwalnia: r/r -28,5%Przychody za Q3 '26: 293 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: -10,7%.
- Marża operacyjna 4,1% (TTM), zmiana r/r: -8,4 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost -73,6%, przychody: wzrost -19,9%.
- Część nieoperacyjna zysku przed opodatkowaniem: 39,7%Zysk przed opodatkowaniem 83,2 mln $, zysk operacyjny 50,1 mln $ (TTM). Zyski z udziałów kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe podnoszą zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 4,6% przychodów (rok temu 2,6%)Zainwestowano 55,5 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (+42,4% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 135 mln $ = 149,1% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 18,7 mln $ = 13,8% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 18,7 mln $ (rok temu 331 mln $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 189 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 1,7%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 135 mln, rok wcześniej: 133 mln.
- Gotówka netto: 359 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 932 mln $, dług z leasingiem: 573 mln $; rok temu gotówka netto: 244 mln $.
- Reportable Segment: przychody -28,5%, marża 2,2% (było 16,1%)Najszybciej rosnący segment sprawozdawczy w Q3 '26: zysk operacyjny 6,47 mln $ przy przychodach 293 mln $ (z noty o segmentach).
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 293 mln $ | 410 mln $ | -28,5% |
| Marża brutto | 43,3% | 47,8% | -4,5 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 6,47 mln $ | 66,2 mln $ | -90,2% |
| Marża operacyjna | 2,2% | 16,1% | -13,9 pkt proc. |
| Zysk netto | 23,4 mln $ | 66,6 mln $ | -64,9% |
| Rozwodniony EPS | 0,17 $ | 0,50 $ | -66,0% |
| Przepływy operacyjne | 90 tys. $ | 13,9 mln $ | -99,4% |
| Capex | 11,5 mln $ | 8,03 mln $ | +42,7% |
| Wolne przepływy pieniężne | -11,4 mln $ | 5,89 mln $ | -293,2% |
| R&D | 45,2 mln $ | 47,3 mln $ | -4,4% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 43 mln $ | 51,5 mln $ | -16,4% |
Raport vs konsensus
2026-10-27| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 293 mln $ | 305 mln $ | -3,7% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,41 $ | 0,51 $ | -19,6% |
Z raportu z 2026-10-27 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Reportable Segment | 293 mln $ | -28,5% | 100,0% | 1,57 mld $ | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| United States | 233 mln $ | -33,3% | 79,6% | 1,27 mld $ | – | |
| International | 59,8 mln $ | -1,0% | 20,4% | 305 mln $ | – |
Zyski segmentów
Zysk operacyjny według segmentów sprawozdawczych, odczytany z noty o segmentach w każdym 10-Q / 10-K (podziału zysku brakuje w większości źródeł danych).
Segmenty w Q3 '26
| Segment | Przychody | r/r | Zysk operacyjny | r/r | Marża | Marża rok temu | Zysk operacyjny TTM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Reportable Segment | 293 mln $ | -28,5% | 6,47 mln $ | -90,2% | 2,2% | 16,1% | 50,8 mln $ |
Zysk operacyjny według segmentów
kwartalnieMarża operacyjna segmentów
kwartalnieCzwarte kwartały są wyliczone: 10-K podaje cały rok, od którego odejmuje się trzy kwartały z 10-Q.
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 191 mln $
- Capex
- -55,5 mln $
- Skup akcji
- -18,7 mln $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- 0 $
- Dług netto zaciągnięty
- -633 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 189 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 135 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 13,8%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 37,2× | 82,8× | 24,5× – 167,8× |
| EV / EBITDA | 25,7× | 60,4× | 21,6× – 129,2× |
| EV / przychody | 3,0× | 10,7× | 3,4× – 18,4× |
| Cena / FCF | 25,1× | 45,4× | 19,3× – 81,9× |
| Cena / wartość księgowa | 2,7× | 26,8× | 3,9× – 57,0× |
| Rentowność FCF | 4,0% | 2,8% | 1,2% – 5,2% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 2,1% | 9,7% | 2,4% – 15,5% |
| Zwrot z kapitału własnego | 7,9% | 30,9% | 12,3% – 48,1% |
Analitycy
Cel konsensusu 35,65 $ (+39,0%)
zakres 16,00 $ – 56,00 $ · rekomendacja Hold
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 1,12 mld $ | -24,0% | 1,70 $ | +31,6% | 15,1× | 13 |
| FY2027 | 1,02 mld $ | -8,6% | 1,39 $ | -18,1% | 18,5× | 15 |
| FY2028 | 1,19 mld $ | +16,3% | 1,87 $ | +34,3% | 13,7× | 11 |
| FY2029 | 1,31 mld $ | +9,8% | 2,53 $ | +35,7% | 10,1× | 4 |
| FY2030 | 1,4 mld $ | +7,1% | 2,52 $ | -0,5% | 10,2× | 4 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (259), które Enphase Energy, Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 101 mln $ | 189 mln $ | -46,6% | 203 mln $ | 90 mln $ | +125,5% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 250 mln $ | 266 mln $ | -5,9% | 230 mln $ | 224 mln $ | +2,7% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 71,6 mln $ | 15,3 mln $ | +368,3% | – | – | – |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | 580 tys. $2025-12-31 | 7,79 mln $ | -92,6% | 580 tys. $ | 7,79 mln $ | -92,6% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 1,26 mln $ | 654 tys. $ | +93,3% | 580 tys. $ | 7,79 mln $ | -92,6% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | – | – | – | 6,2 mln $ | – | – |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | 577 tys. $ | -30 tys. $ | +2023,3% | -126 tys. $ | 6,68 mln $ | -101,9% |
| Accretion (Amortization) of Discounts and Premiums, Investments | 268 tys. $ | 765 tys. $ | -65,0% | -1,05 mln $ | 8,6 mln $ | -112,2% |
| Accrued Income Taxes, Current | 3,22 mln $ | 248 tys. $ | +1198,8% | 4,92 mln $ | 3,54 mln $ | +39,0% |
| Accrued Liabilities, Current | 162 mln $ | 208 mln $ | -22,1% | 217 mln $ | 197 mln $ | +10,4% |
| Accrued Marketing Costs, Current | 50,3 mln $ | 89,2 mln $ | -43,5% | 79,6 mln $ | 96,3 mln $ | -17,4% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 234 mln $2025-12-31 | 183 mln $ | +27,6% | 234 mln $ | 183 mln $ | +27,6% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -11,1 mln $ | 3,32 mln $ | -435,1% | 1,75 mln $ | -6,35 mln $ | +127,6% |
| Additional Paid in Capital | 1,4 mld $ | 1,23 mld $ | +13,8% | 1,29 mld $ | 1,08 mld $ | +18,9% |
| Adjustments to Additional Paid in Capital, Convertible Debt with Conversion Feature | – | – | – | 5 mln $2023-12-31 | – | – |
| Advertising Expense | – | – | – | 2,7 mln $ | 1,7 mln $ | +58,8% |
| Amortization of Debt Issuance Costs and Discounts | 327 tys. $ | 829 tys. $ | -60,6% | 4,16 mln $ | 8,65 mln $ | -51,9% |
| Amortization of Intangible Assets | 4,47 mln $ | 5,05 mln $ | -11,4% | 20,2 mln $ | 22,6 mln $ | -10,6% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 4,57 mln | 56,2 mln | -91,9% | 8,83 mln | 12,6 mln | -29,9% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | – | – | – | 214 mln $ | 211 mln $ | +1,3% |
| Asset Impairment Charges | 43 tys. $ | 0 $ | – | 3,11 mln $ | 28,8 mln $ | -89,2% |
| Assets | 2,88 mld $ | 3,32 mld $ | -13,4% | 3,51 mld $ | 3,25 mld $ | +8,0% |
| Assets, Current | 1,88 mld $ | 2,39 mld $ | -21,3% | 2,61 mld $ | 2,33 mld $ | +12,0% |
| Capital Expenditures Incurred but Not yet Paid | -851 tys. $ | 392 tys. $ | -317,1% | 15,6 mln $ | 11,2 mln $ | +39,2% |
| Capitalized Computer Software, Net | 17,5 mln $2025-12-31 | 22,6 mln $ | -22,6% | 17,5 mln $ | 22,6 mln $ | -22,6% |
| Capitalized Contract Cost, Impairment Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 380 mln $ | 402 mln $ | -5,3% | 474 mln $ | 369 mln $ | +28,5% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 380 mln $ | 402 mln $ | -5,3% | 474 mln $ | 464 mln $ | +2,2% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | -149 mln $ | 31,3 mln $ | -575,2% | 10,2 mln $ | 175 mln $ | -94,2% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 300 mln | 300 mln | 0,0% | 300 mln | 300 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 132 mln | 131 mln | +1,1% | 131 mln | 132 mln | -1,0% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 132 mln | 131 mln | +1,1% | 131 mln | 132 mln | -1,0% |
| Common Stock, Value, Issued | 1 tys. $ | 1 tys. $ | 0,0% | 1 tys. $ | 1 tys. $ | 0,0% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 19,9 mln $ | 64,6 mln $ | -69,2% | 180 mln $ | 98,3 mln $ | +83,4% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss | 177 mln $ | 147 mln $ | +20,4% | 151 mln $ | 153 mln $ | -1,3% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Current | 35,4 mln $ | 34,7 mln $ | +2,2% | 36 mln $ | 42 mln $ | -14,3% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 142 mln $ | 112 mln $ | +26,1% | 115 mln $ | 111 mln $ | +3,7% |
| Contract with Customer, Liability | 526 mln $ | 457 mln $ | +15,0% | 518 mln $ | 579 mln $ | -10,5% |
| Contract with Customer, Liability, Current | 171 mln $ | 111 mln $ | +53,0% | 181 mln $ | 237 mln $ | -23,9% |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 355 mln $ | 346 mln $ | +2,7% | 338 mln $ | 342 mln $ | -1,2% |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | 82,2 mln $ | 27,4 mln $ | +199,6% | 233 mln $ | 126 mln $ | +85,1% |
| Cost of Revenue | 166 mln $ | 214 mln $ | -22,4% | 786 mln $ | 701 mln $ | +12,1% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 7,23 mln $ | 61,3 mln $ | -88,2% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 11 mln $ | 11,1 mln $ | -1,6% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 19,2 mln $ | 78,7 mln $ | -75,6% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 986 tys. $ | 6,32 mln $ | -84,4% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Accrued Interest, after Allowance for Credit Loss | 9,7 mln $2025-12-31 | 10,1 mln $ | -4,0% | 9,7 mln $ | 10,1 mln $ | -4,0% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | 31 tys. $ | 3,08 mln $ | -99,0% | 3,21 mln $ | 2,45 mln $ | +30,8% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | 3,39 mln $ | 157 tys. $ | +2060,5% | 11 tys. $ | 2,35 mln $ | -99,5% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 376 mln $ | 813 mln $ | -53,8% | 943 mln $ | 1,1 mld $ | -13,9% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 375 mln $ | 814 mln $ | -53,9% | 945 mln $ | 1,1 mld $ | -13,9% |
| Debt Securities, Gain (Loss) | -27,2 mln $ | -3,17 mln $ | -757,5% | -9,56 mln $ | 1,97 mln $ | -586,2% |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleAmortizedCostExcludingAccruedInterestAfterAllowanceForCreditLoss | 625 mln $ | 1,23 mld $ | -49,3% | 1,27 mld $ | 1,54 mld $ | -17,7% |
| DebtSecuritiesAvailableForSaleExcludingAccruedInterest | 621 mln $ | 1,24 mld $ | -49,7% | 1,27 mld $ | 1,54 mld $ | -17,5% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 4,58 mln $ | -58,6 mln $ | +107,8% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 2,3 mln $ | 1,91 mln $ | +20,4% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 322 mln $ | 321 mln $ | +0,2% | 306 mln $ | 316 mln $ | -2,9% |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 13,5 mln $ | -61,2 mln $ | +122,1% |
| Deferred Income Taxes and Tax Credits | -28,6 mln $ | -1,83 mln $ | -1463,8% | 6,08 mln $ | -58,3 mln $ | +110,4% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-09-30, 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30
Dane na 2026-11-02