Finanse Cenovus Energy Inc. (CVE)
NYSE · Energy · Oil & Gas Integrated · Pracownicy: 7211 · CEO: Jonathan McKenzie
- Cena
- 32,73 $ +1,87%
- Kapitalizacja
- 60,4 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 92,9 mld CAD
- Ostatni raport
- Q2 '26 złożony 2026-07-29
- Następny raport
- 2026-11-04
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 60,4 mld $ EV 92,9 mld CAD
- Przychody
- 53,9 mld CAD Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +31% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 12,4% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 12,7×
- P/S
- 1,6× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 6,2× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 7,56 mld CAD Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 6,66 mld CAD Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 65,1 mld CAD Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2026-11-04
- Dywidenda
- 0,61 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 34,7%Przychody za Q2 '26: 17,4 mld CAD, średnia z czterech poprzednich kwartałów: -16,2%.
- Marża operacyjna 19,4% (TTM), zmiana r/r: +12,6 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 171,0%, przychody: wzrost -4,8%.
- Straty nieoperacyjne pochłaniają 24,7% zysku przed opodatkowaniemZysk przed opodatkowaniem 8,36 mld CAD, zysk operacyjny 10,4 mld CAD (TTM). Straty na udziałach kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe obniżają zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 8,9% przychodów (rok temu 9,2%)Zainwestowano 4,8 mld CAD w ostatnich 4 kwartałach (-8,0% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 7,56 mld CAD = 113,5% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 5,02 mld CAD = 66,4% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 3,5 mld CAD (rok temu 1,37 mld CAD), dywidendy: 1,52 mld CAD, wynagrodzenie w akcjach: 75 mln CAD (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 2,2%Akcji rozwodnionych w Q2 '26: 1,87 mld, rok wcześniej: 1,83 mld.
- Dług netto: 8,46 mld CADGotówka + inwestycje krótkoterminowe: 3,17 mld CAD, dług z leasingiem: 11,6 mld CAD; rok temu dług netto: 7,92 mld CAD.
Ostatni kwartał: Q2 '26
Kwartał zakończony 2026-06-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 17,4 mld CAD | 12,9 mld CAD | +34,7% |
| Marża brutto | 25,4% | 20,0% | +5,4 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 4,22 mld CAD | 690 mln CAD | +511,4% |
| Marża operacyjna | 24,2% | 5,3% | +18,9 pkt proc. |
| Zysk netto | 2,87 mld CAD | 851 mln CAD | +237,4% |
| Rozwodniony EPS | 1,53 CAD | 0,46 CAD | +232,6% |
| Przepływy operacyjne | 5,64 mld CAD | 2,37 mld CAD | +137,5% |
| Capex | 1,22 mld CAD | 1,16 mld CAD | +5,1% |
| Wolne przepływy pieniężne | 4,41 mld CAD | 1,21 mld CAD | +264,9% |
| R&D | 0 CAD | 0 CAD | – |
| Wynagrodzenie w akcjach | 0 CAD | 12 mln CAD | -100,0% |
Przychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q4 '20 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Upstream | 17 mln CAD | – | 100,0% | – | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q4 '20 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CANADA | 2,31 mld CAD | – | 67,4% | – | – | |
| United States | 1,12 mld CAD | – | 32,6% | – | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 12,4 mld CAD
- Capex
- -4,8 mld CAD
- Skup akcji
- -3,5 mld CAD
- Dywidendy
- -1,52 mld CAD
- Przejęcia
- -2,15 mld CAD
- Dług netto zaciągnięty
- 245 mln CAD
- Wynagrodzenie w akcjach
- 75 mln CAD
- Wolne przepływy pieniężne
- 7,56 mld CAD
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 66,4%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 12,7× | 19,1× | 8,0× – 53,5× |
| EV / EBITDA | 6,2× | 5,2× | 4,2× – 6,6× |
| EV / przychody | 1,7× | 0,9× | 0,8× – 1,1× |
| Cena / FCF | 11,2× | 10,3× | 6,7× – 13,5× |
| Cena / wartość księgowa | 2,5× | 1,5× | 1,3× – 1,9× |
| Rentowność FCF | 9,0% | 10,3% | 7,4% – 14,9% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 14,3% | 8,6% | 3,3% – 15,8% |
| Zwrot z kapitału własnego | 21,0% | 12,6% | 2,5% – 23,4% |
Analitycy
Cel konsensusu 36,00 $ (+10,0%)
zakres 36,00 $ – 36,00 $ · rekomendacja Hold
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 65,1 mld CAD | +31,1% | 5,79 CAD | +169,4% | – | 5 |
| FY2027 | 60,6 mld CAD | -6,9% | 5,22 CAD | -9,8% | – | 5 |
| FY2028 | 58,3 mld CAD | -3,8% | 4,57 CAD | -12,6% | – | 8 |
| FY2029 | 55 mld CAD | -5,6% | 5,02 CAD | +10,0% | – | 5 |
| FY2030 | 55,4 mld CAD | +0,7% | 5,42 CAD | +7,9% | – | 5 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy: Financial Modeling Prep.
Dane na 2026-11-02 · Kwoty w CAD zgodnie z raportem; cena i kapitalizacja w USD.