Finanse Caterpillar Inc. (CAT)
NYSE · Industrials · Agricultural - Machinery · Pracownicy: 118 000 · CEO: Joseph E. Creed
- Cena
- 622,75 $ -3,81%
- Kapitalizacja
- 286 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 324 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-29
- Następny raport
- 2027-02-04 Prognoza EPS: 6,67 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 286 mld $ EV 324 mld $
- Przychody
- 77,8 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +18% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 15,2% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 24,3× Prognozowany 22,9× (FY2026)
- P/S
- 3,7× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 17,7× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 11,6 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 11,8 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 79,5 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-02-04 Prognoza przychodów: 20,9 mld $
- Dywidenda
- 6,28 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-29): przychody zgodnie z oczekiwaniami, EPS powyżej o 2,0%Przychody 20,7 mld $ wobec oczekiwanych 20,8 mld $ (-0,4%); EPS 7,20 $ wobec 7,06 $ (+2,0%).
- Wzrost przychodów zwalnia: r/r 17,3%Przychody za Q3 '26: 20,7 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 18,4%.
- Marża operacyjna 18,3% (TTM), zmiana r/r: +0,6 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 24,2%, przychody: wzrost 20,3%.
- Capex: 3,3% przychodów (rok temu 6,2%)Zainwestowano 2,56 mld $ w ostatnich 4 kwartałach (-35,8% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 11,6 mld $ = 98,3% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 10,9 mld $ = 93,9% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 8,06 mld $ (rok temu 5,53 mld $), dywidendy: 2,85 mld $, wynagrodzenie w akcjach: -90 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 2,1%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 461 mln, rok wcześniej: 471 mln.
- Dług netto: 37,3 mld $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 7,93 mld $, dług z leasingiem: 45,2 mld $; rok temu dług netto: 34 mld $.
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 20,7 mld $ | 17,6 mld $ | +17,3% |
| Marża brutto | 35,5% | 33,8% | +1,7 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 4,21 mld $ | 3,05 mld $ | +38,1% |
| Marża operacyjna | 20,4% | 17,3% | +3,1 pkt proc. |
| Zysk netto | 3,29 mld $ | 2,29 mld $ | +43,5% |
| Rozwodniony EPS | 7,13 $ | 4,89 $ | +45,8% |
| Przepływy operacyjne | 4,35 mld $ | 3,74 mld $ | +16,5% |
| Capex | -948 mln $ | 1,07 mld $ | -188,5% |
| Wolne przepływy pieniężne | 5,3 mld $ | 2,67 mld $ | +98,8% |
| R&D | 596 mln $ | 555 mln $ | +7,4% |
| Wynagrodzenie w akcjach | -277 mln $ | 71 mln $ | -490,1% |
Raport vs konsensus
2026-10-29| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 20,7 mld $ | 20,8 mld $ | -0,4% |
| EPS (baza konsensusu) | 7,20 $ | 7,06 $ | +2,0% |
Z raportu z 2026-10-29 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Reportable Subsegments | – | – | – | – | – | |
| Energy and Transportation | – | – | – | – | – | |
| Construction Industries | 8,26 mld $ | +33,5% | 39,7% | 29,1 mld $ | +22,7% | |
| Power & Energy | 6,8 mld $ | – | 32,7% | – | – | |
| Resource Industries | 4,57 mld $ | +48,0% | 22,0% | 14,9 mld $ | +24,3% | |
| Financial Products | 1,15 mld $ | +9,9% | 5,5% | 4,41 mld $ | +7,4% | |
| Other Segments | – | – | – | – | – | |
| All Other | 15 mln $ | – | 0,1% | – | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| North America | 12,1 mld $ | +36,6% | 58,9% | 42,3 mld $ | +26,9% | |
| EMEA | 3,63 mld $ | +14,0% | 17,6% | 13,7 mld $ | +13,1% | |
| Asia Pacific | 3 mld $ | +4,2% | 14,6% | 11,4 mld $ | +3,6% | |
| Latin America | 1,82 mld $ | +10,0% | 8,9% | 7,23 mld $ | +9,5% |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 14,2 mld $
- Capex
- -2,56 mld $
- Skup akcji
- -8,06 mld $
- Dywidendy
- -2,85 mld $
- Przejęcia
- -883 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- 4,02 mld $
- Wynagrodzenie w akcjach
- -90 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 11,6 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 93,9%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 24,3× | 19,5× | 14,6× – 30,3× |
| EV / EBITDA | 17,7× | 14,2× | 11,6× – 20,2× |
| EV / przychody | 4,2× | 3,2× | 2,6× – 4,4× |
| Cena / FCF | 24,6× | 23,9× | 15,4× – 35,9× |
| Cena / wartość księgowa | 13,3× | 8,8× | 6,8× – 12,5× |
| Rentowność FCF | 4,1% | 4,5% | 2,8% – 6,5% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 14,0% | 12,2% | 8,4% – 15,8% |
| Zwrot z kapitału własnego | 58,5% | 46,3% | 39,4% – 55,4% |
Analitycy
Cel konsensusu 935,36 $ (+50,2%)
zakres 749,00 $ – 1118,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 79,5 mld $ | +17,7% | 27,17 $ | +44,3% | 22,9× | 13 |
| FY2027 | 88,5 mld $ | +11,3% | 32,27 $ | +18,8% | 19,3× | 19 |
| FY2028 | 97,7 mld $ | +10,3% | 38,83 $ | +20,3% | 16,0× | 10 |
| FY2029 | 109 mld $ | +11,5% | 46,30 $ | +19,2% | 13,4× | 4 |
| FY2030 | 113 mld $ | +4,2% | 49,32 $ | +6,5% | 12,6× | 4 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (302), które Caterpillar Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accelerated Share Repurchase Program, Adjustment | -250 mln $ | 0 $ | – | 300 mln $2024-12-31 | -300 mln $ | +200,0% |
| Accounts Payable, Current | 10,3 mld $ | 8,56 mld $ | +20,4% | 8,97 mld $ | 7,68 mld $ | +16,8% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 13,2 mld $ | 9,7 mld $ | +35,9% | 10,9 mld $ | 9,28 mld $ | +17,6% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 3,09 mld $ | 1,61 mld $ | +92,0% | 2,14 mld $ | 1,23 mld $ | +74,9% |
| Accrued Liabilities, Current | 5,83 mld $ | 5,21 mld $ | +11,9% | 5,59 mld $ | 5,24 mld $ | +6,6% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 16,8 mld $2025-12-31 | 16,1 mld $ | +4,0% | 16,8 mld $ | 16,1 mld $ | +4,0% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -1,87 mld $ | -1,68 mld $ | -10,9% | -1,77 mld $ | -2,47 mld $ | +28,3% |
| Amortization of Intangible Assets | 46 mln $ | 43 mln $ | +7,0% | 169 mln $ | 176 mln $ | -4,0% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 100 tys. | 600 tys. | -83,3% | 100 tys. | 300 tys. | -66,7% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 92 mln $ | 86 mln $ | +7,0% | 242 mln $ | 223 mln $ | +8,5% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Option, Increase for Cost Recognition | – | – | – | 230 mln $ | 223 mln $ | +3,1% |
| Assets | 103 mld $ | 90,3 mld $ | +13,6% | 98,6 mld $ | 87,8 mld $ | +12,3% |
| Assets, Current | 54,5 mld $ | 46,8 mld $ | +16,5% | 52,5 mld $ | 45,7 mld $ | +14,9% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 6,71 mld $ | 5,44 mld $ | +23,4% | 9,98 mld $ | 6,89 mld $ | +44,9% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 6,72 mld $ | 5,45 mld $ | +23,3% | 9,99 mld $ | 6,9 mld $ | +44,8% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 2,64 mld $ | 1,88 mld $ | +40,6% | 3,09 mld $ | -89 mln $ | +3571,9% |
| Common Stock, Dividends, Per Share, Declared | 3,14 $ | 2,92 $ | +7,5% | 5,94 $ | 5,53 $ | +7,4% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 1,00 $ | 1,00 $ | 0,0% | 1,00 $ | 1,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 2 mld | 2 mld | 0,0% | 2 mld | 2 mld | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 815 mln | 815 mln | 0,0% | 815 mln | 815 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 460 mln | 469 mln | -1,9% | 465 mln | 478 mln | -2,6% |
| Common Stocks, Including Additional Paid in Capital | 5,65 mld $ | 6,14 mld $ | -8,0% | 7,18 mld $ | 6,94 mld $ | +3,5% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 3,61 mld $ | 2,7 mld $ | +33,6% | 9,58 mld $ | 10,1 mld $ | -5,5% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Including Portion Attributable to Noncontrolling Interest | 3,61 mld $ | 2,7 mld $ | +33,6% | 9,58 mld $ | 10,1 mld $ | -5,5% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss | 277 mln $ | 227 mln $ | +22,0% | 297 mln $ | 238 mln $ | +24,8% |
| Contract with Customer, Liability | 7,28 mld $ | 4,04 mld $ | +80,1% | 4,68 mld $ | 2,75 mld $ | +70,4% |
| Contract with Customer, Liability, Cumulative Catch-up Adjustment to Revenue, Change in Estimate of Transaction Price | 18 mln $2025-12-31 | – | – | -497 mln $ | – | – |
| Contract with Customer, Liability, Current | 4,78 mld $ | 3,41 mld $ | +40,0% | 3,31 mld $ | 2,32 mld $ | +42,7% |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | 507 mln $ | 462 mln $ | +9,7% | 1,89 mld $ | 1,59 mld $ | +19,0% |
| Contract with Customer, Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 10,9 mld $ | 8,35 mld $ | +30,7% | 9,4 mld $ | 7,86 mld $ | +19,6% |
| Contract with Customer, Receivable, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 1,27 mld $ | 682 mln $ | +86,8% | 1,01 mld $ | 640 mln $ | +57,2% |
| Cost of Goods and Services Sold | – | – | – | 49 mln $ | 33 mln $ | +48,5% |
| Cost of Revenue | 12,8 mld $ | 10,8 mld $ | +18,3% | 44,8 mld $ | 40,2 mld $ | +11,3% |
| Costs and Expenses | 16,2 mld $ | 13,7 mld $ | +18,5% | 56,4 mld $ | 51,7 mld $ | +9,1% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 804 mln $ | 1,58 mld $ | -49,2% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 1,39 mld $ | 1,53 mld $ | -9,2% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 2,3 mld $ | 3,25 mld $ | -29,1% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 109 mln $ | 135 mln $ | -19,3% |
| Debt and Equity Securities, Gain (Loss) | 41 mln $ | 28 mln $ | +46,4% | 30 mln $ | 39 mln $ | -23,1% |
| Debt Securities, Available-for-sale | 3,96 mld $ | 3,39 mld $ | +16,8% | 3,55 mld $ | 4,04 mld $ | -12,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain (Loss), before Tax | -15 mln $ | -14 mln $ | -7,1% | 14 mln $ | -72 mln $ | +119,4% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost | 3,97 mld $ | 3,4 mld $ | +16,8% | 3,54 mld $ | 4,11 mld $ | -14,1% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year 10 | 213 mln $ | 144 mln $ | +47,9% | 202 mln $ | 102 mln $ | +98,0% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year 5 Through 10 | 441 mln $ | 294 mln $ | +50,0% | 378 mln $ | 304 mln $ | +24,3% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 1,69 mld $ | 1,45 mld $ | +16,7% | 1,49 mld $ | 1,82 mld $ | -18,2% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 882 mln $ | 873 mln $ | +1,0% | 744 mln $ | 1,27 mld $ | -41,6% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer | 738 mln $ | 892 mln $ | -17,3% | 763 mln $ | 1,29 mld $ | -40,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer, Accumulated Loss | 30 mln $ | 43 mln $ | -30,2% | 26 mln $ | 75 mln $ | -65,3% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months | 1,69 mld $ | 177 mln $ | +855,9% | 177 mln $ | 875 mln $ | -79,8% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months, Accumulated Loss | 5 mln $ | 1 mln $ | +400,0% | 0 $ | 6 mln $ | -100,0% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year 10 | 213 mln $ | 143 mln $ | +49,0% | 202 mln $ | 102 mln $ | +98,0% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year 5 Through 10 | 439 mln $ | 297 mln $ | +47,8% | 383 mln $ | 301 mln $ | +27,2% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 1,69 mld $ | 1,45 mld $ | +16,0% | 1,5 mld $ | 1,79 mld $ | -16,2% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 892 mln $ | 875 mln $ | +1,9% | 748 mln $ | 1,27 mld $ | -41,1% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Unrealized Loss Position | 2,43 mld $ | 1,07 mld $ | +127,3% | 940 mln $ | 2,17 mld $ | -56,6% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Unrealized Loss Position, Accumulated Loss | 35 mln $ | 44 mln $ | -20,5% | 26 mln $ | 81 mln $ | -67,9% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 393 mln $ | -553 mln $ | +171,1% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 56 mln $ | -69 mln $ | +181,2% |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | 110 mln $ | -72 mln $ | +252,8% | 465 mln $ | -621 mln $ | +174,9% |
| Deferred Income Tax Liabilities, Net | 494 mln $2025-12-31 | 432 mln $ | +14,4% | 494 mln $ | 432 mln $ | +14,4% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki, prognozy: Financial Modeling Prep. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30, 10-Q 2024-06-30
Dane na 2026-11-01