Finanse Vale S.A. (VALE)
NYSE · Basic Materials · Industrial Materials · Pracownicy: 65 805 · CEO: Gustavo Duarte Pimenta
- Cena
- 11,39 $ +1,88%
- Kapitalizacja
- 48,5 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 59,6 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-30
- Następny raport
- 2027-02-11 Prognoza EPS: 0,44 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 48,5 mld $ EV 59,6 mld $
- Przychody
- 41,4 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +7% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 1,4% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 71,3× Prognozowany 6,8× (FY2026)
- P/S
- 1,1× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 6,7× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 3,78 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 600 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 41 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-02-11 Prognoza przychodów: 10,8 mld $
- Dywidenda
- 1,06 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-29): przychody powyżej o 1,4%, EPS poniżej o 24,5%Przychody 10,6 mld $ wobec oczekiwanych 10,5 mld $ (+1,4%); EPS 0,29 $ wobec 0,38 $ (-24,5%).
- Wzrost przychodów zwalnia: r/r 1,9%Przychody za Q3 '26: 10,6 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 14,3%.
- Marża operacyjna 24,8% (TTM), zmiana r/r: +2,6 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 25,1%, przychody: wzrost 12,1%.
- Straty nieoperacyjne pochłaniają 185,8% zysku przed opodatkowaniemZysk przed opodatkowaniem 3,6 mld $, zysk operacyjny 10,3 mld $ (TTM). Straty na udziałach kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe obniżają zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 14,6% przychodów (rok temu 16,7%)Zainwestowano 6,07 mld $ w ostatnich 4 kwartałach (-1,6% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 3,78 mld $ = 630,3% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 4,85 mld $ = 128,2% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 213 mln $ (rok temu -5,21 mln $), dywidendy: 4,63 mld $, wynagrodzenie w akcjach: 0 $ (TTM). Więcej niż wolne przepływy pieniężne: sfinansowane z gotówki lub długu.
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 0,1%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 4,27 mld, rok wcześniej: 4,27 mld.
- Dług netto: 13,1 mld $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 5,04 mld $, dług z leasingiem: 18,2 mld $; rok temu dług netto: 12,4 mld $.
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 10,6 mld $ | 10,4 mld $ | +1,9% |
| Marża brutto | 24,4% | 36,4% | -12,1 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 2,02 mld $ | 3,42 mld $ | -40,9% |
| Marża operacyjna | 19,1% | 32,8% | -13,8 pkt proc. |
| Zysk netto | 1,25 mld $ | 2,68 mld $ | -53,3% |
| Rozwodniony EPS | 0,29 $ | 0,63 $ | -54,0% |
| Przepływy operacyjne | 2,56 mld $ | 2,59 mld $ | -1,1% |
| Capex | 1,44 mld $ | 1,39 mld $ | +3,4% |
| Wolne przepływy pieniężne | 1,12 mld $ | 1,2 mld $ | -6,5% |
| R&D | 189 mln $ | 150 mln $ | +25,9% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 0 $ | 0 $ | – |
Raport vs konsensus
2026-10-29| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 10,6 mld $ | 10,5 mld $ | +1,4% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,29 $ | 0,38 $ | -24,5% |
Z raportu z 2026-10-29 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q4 '12 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Base Metals | 1,44 mld $ | – | 44,9% | – | – | |
| Bulk Material | 1,43 mld $ | – | 44,7% | – | – | |
| All Other Segments | 253 mln $ | – | 7,9% | – | – | |
| Fertilizers | 79 mln $ | – | 2,5% | – | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q4 '12 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHINA | 6,78 mld $ | – | 55,6% | – | – | |
| Europe | 2,02 mld $ | – | 16,5% | – | – | |
| JAPAN | 1,1 mld $ | – | 9,0% | – | – | |
| Asia Market Excluding Japan and China | 942 mln $ | – | 7,7% | – | – | |
| Middle East Africa Oceania | 627 mln $ | – | 5,1% | – | – | |
| America Excluding United States | 444 mln $ | – | 3,6% | – | – | |
| United States | 278 mln $ | – | 2,3% | – | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 9,85 mld $
- Capex
- -6,07 mld $
- Skup akcji
- -213 mln $
- Dywidendy
- -4,63 mld $
- Przejęcia
- 1,15 mld $
- Dług netto zaciągnięty
- -500 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 0 $
- Wolne przepływy pieniężne
- 3,78 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 128,2%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 71,3× | 9,0× | 3,1× – 22,5× |
| EV / EBITDA | 6,7× | 4,6× | 2,2× – 7,2× |
| EV / przychody | 1,4× | 1,7× | 1,3× – 2,0× |
| Cena / FCF | 12,6× | 11,4× | 3,4× – 18,2× |
| Cena / wartość księgowa | 1,3× | 1,8× | 1,1× – 2,2× |
| Rentowność FCF | 7,9% | 12,2% | 5,5% – 29,4% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 1,5% | 16,9% | 6,8% – 30,9% |
| Zwrot z kapitału własnego | 1,9% | 32,7% | 7,4% – 65,1% |
Analitycy
Cel konsensusu 15,50 $ (+36,1%)
zakres 12,50 $ – 19,00 $ · rekomendacja Hold
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 41 mld $ | +7,3% | 1,66 $ | +186,9% | 6,8× | 7 |
| FY2027 | 41 mld $ | -0,1% | 1,71 $ | +2,6% | 6,7× | 7 |
| FY2028 | 41,9 mld $ | +2,3% | 1,76 $ | +3,2% | 6,5× | 4 |
| FY2029 | 45 mld $ | +7,2% | 2,28 $ | +29,3% | 5,0× | 2 |
| FY2030 | 47,1 mld $ | +4,8% | 2,93 $ | +28,4% | 3,9× | 4 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy: Financial Modeling Prep.
Dane na 2026-11-02