Finanse MongoDB, Inc. (MDB)
NASDAQ · Technology · Software - Infrastructure · Pracownicy: 5783 · CEO: Dev C. Ittycheria
- Cena
- 352,96 $ -8,31%
- Kapitalizacja
- 28,4 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 27,4 mld $
- Ostatni raport
- Q2 '27 złożony 2026-09-01
- Następny raport
- 2026-12-07 Prognoza EPS: 1,60 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 28,4 mld $ EV 27,4 mld $
- Przychody
- 2,78 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +23% Konsensus na FY2027
- Marża netto
- 2,1% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 483,2× Prognozowany 53,9× (FY2027)
- P/S
- 10,2× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 244,3× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 667 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 58,9 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 3,02 mld $ Konsensus na FY2027
- Zysk
- 2026-12-07 Prognoza przychodów: 763 mln $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-09-01): przychody powyżej o 5,0%, EPS powyżej o 17,3%Przychody 772 mln $ wobec oczekiwanych 735 mln $ (+5,0%); EPS 1,90 $ wobec 1,62 $ (+17,3%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 30,5%Przychody za Q2 '27: 772 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 23,6%.
- Marża operacyjna -0,5% (TTM), zmiana r/r: +6,9 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 91,2%, przychody: wzrost 25,5%.
- Część nieoperacyjna zysku przed opodatkowaniem: 119,2%Zysk przed opodatkowaniem 75,5 mln $, zysk operacyjny -14,5 mln $ (TTM). Zyski z udziałów kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe podnoszą zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 0,3% przychodów (rok temu 1,4%)Zainwestowano 7,6 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (-74,7% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 667 mln $ = 1133,1% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 406 mln $ = 60,9% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 406 mln $ (rok temu 194 mln $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 564 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 1,1%Akcji rozwodnionych w Q2 '27: 82 mln, rok wcześniej: 81,1 mln.
- Gotówka netto: 2,38 mld $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 2,41 mld $, dług z leasingiem: 28,6 mln $; rok temu gotówka netto: 2,31 mld $.
Ostatni kwartał: Q2 '27
Kwartał zakończony 2026-07-31. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '27 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 772 mln $ | 591 mln $ | +30,5% |
| Marża brutto | 73,8% | 71,0% | +2,8 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 28,4 mln $ | -65,3 mln $ | +143,5% |
| Marża operacyjna | 3,7% | -11,0% | +14,7 pkt proc. |
| Zysk netto | 40,9 mln $ | -47 mln $ | +187,0% |
| Rozwodniony EPS | 0,50 $ | -0,58 $ | +186,2% |
| Przepływy operacyjne | 142 mln $ | 72,1 mln $ | +96,8% |
| Capex | 2,47 mln $ | 537 tys. $ | +360,3% |
| Wolne przepływy pieniężne | 139 mln $ | 71,6 mln $ | +94,8% |
| R&D | 214 mln $ | 182 mln $ | +17,7% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 149 mln $ | 140 mln $ | +6,1% |
Raport vs konsensus
2026-09-01| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 772 mln $ | 735 mln $ | +5,0% |
| EPS (baza konsensusu) | 1,90 $ | 1,62 $ | +17,3% |
Z raportu z 2026-09-01 za Q2 '27: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MongoDB Atlas Related | 566 mln $ | – | 73,3% | 2,49 mld $ | – | |
| Other Subscription | 181 mln $ | – | 23,5% | 777 mln $ | – | |
| Service | 24,6 mln $ | – | 3,2% | 106 mln $ | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q2 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 478 mln $ | – | 62,0% | 2,06 mld $ | – | |
| EMEA | 210 mln $ | – | 27,2% | 935 mln $ | – | |
| Asia Pacific | 83,2 mln $ | – | 10,8% | 384 mln $ | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 675 mln $
- Capex
- -7,6 mln $
- Skup akcji
- -406 mln $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- -9,24 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- -17,8 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 564 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 667 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 60,9%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 483,2× | – | – |
| EV / EBITDA | 244,3× | – | – |
| EV / przychody | 9,9× | 16,3× | 9,9× – 30,7× |
| Cena / FCF | 42,5× | 158,8× 3 z 5 lat | 60,3× – 247,3× |
| Cena / wartość księgowa | 9,5× | 20,7× | 7,3× – 39,2× |
| Rentowność FCF | 2,4% | 0,5% | -0,1% – 1,7% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | -0,4% | -10,8% | -17,3% – -4,4% |
| Zwrot z kapitału własnego | 2,0% | -23,3% | -46,7% – -2,4% |
Analitycy
Cel konsensusu 456,76 $ (+29,4%)
zakres 315,00 $ – 560,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 3,02 mld $ | +22,7% | 6,55 $ | +844,8% | 53,9× | 21 |
| FY2028 | 3,61 mld $ | +19,5% | 7,88 $ | +20,2% | 44,8× | 21 |
| FY2029 | 4,34 mld $ | +20,1% | 9,76 $ | +23,9% | 36,2× | 6 |
| FY2030 | 5,32 mld $ | +22,7% | 11,68 $ | +19,6% | 30,2× | 2 |
| FY2031 | 6,4 mld $ | +20,3% | 13,57 $ | +16,2% | 26,0× | 4 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (254), które MongoDB, Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 17,7 mln $ | 9,87 mln $ | +79,3% | 20,3 mln $ | 10,5 mln $ | +93,6% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 458 mln $ | 350 mln $ | +31,0% | 499 mln $ | 393 mln $ | +26,9% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 11,7 mln $ | 11,2 mln $ | +4,7% | 13 mln $ | 8,89 mln $ | +46,0% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Recovery | 3,61 mln $ | 1,88 mln $ | +92,1% | – | – | – |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | 3,61 mln $ | 1,88 mln $ | +92,1% | 11,7 mln $ | 8,57 mln $ | +36,4% |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | 3,04 mln $ | 3,14 mln $ | -3,3% | 15,8 mln $ | 9,4 mln $ | +67,8% |
| Accretion (Amortization) of Discounts and Premiums, Investments | 804 tys. $ | 2,74 mln $ | -70,6% | 10,8 mln $ | 25,1 mln $ | -56,7% |
| Accrued Liabilities, Current | 130 mln $ | 104 mln $ | +25,2% | 110 mln $ | 87,7 mln $ | +25,3% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -367 tys. $ | 5,58 mln $ | -106,6% | 13,2 mln $ | -924 tys. $ | +1529,3% |
| Additional Paid in Capital | 4,85 mld $ | 5,06 mld $ | -4,3% | 5,35 mld $ | 4,63 mld $ | +15,6% |
| Advertising Expense | – | – | – | 45,3 mln $ | 30,8 mln $ | +47,1% |
| Amortization of Debt Issuance Costs and Discounts | 0 $2026-01-31 | 0 $ | – | 0 $ | 2,42 mln $ | -100,0% |
| Amortization of Intangible Assets | 3,8 mln $ | 3,8 mln $ | 0,0% | 14,6 mln $ | 3,3 mln $ | +342,4% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 538 tys. | 5,46 mln | -90,1% | 4,72 mln | 4,47 mln | +5,7% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 149 mln $ | 140 mln $ | +6,1% | 494 mln $2025-01-31 | 457 mln $ | +8,1% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Option, Increase for Cost Recognition | – | – | – | 550 mln $ | 494 mln $ | +11,4% |
| Assets | 3,78 mld $ | 3,54 mld $ | +6,7% | 3,76 mld $ | 3,43 mld $ | +9,6% |
| Assets, Current | 3,13 mld $ | 2,9 mld $ | +7,6% | 3,11 mld $ | 2,92 mld $ | +6,5% |
| Capital Expenditures Incurred but Not yet Paid | 3,17 mln $ | 957 tys. $ | +231,6% | 2,39 mln $ | 1,62 mln $ | +47,6% |
| Capitalized Contract Cost, Amortization | 36 mln $ | 36,9 mln $ | -2,4% | 137 mln $ | 113 mln $ | +21,5% |
| Capitalized Contract Cost, Impairment Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Capitalized Contract Cost, Net | 363 mln $ | 349 mln $ | +4,0% | 373 mln $ | 363 mln $ | +2,7% |
| Capitalized Contract Cost, Net, Noncurrent | 232 mln $ | 229 mln $ | +1,3% | 242 mln $ | 251 mln $ | -3,6% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 1 mld $ | 647 mln $ | +54,9% | 1,08 mld $ | 490 mln $ | +121,1% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 1,01 mld $ | 650 mln $ | +54,7% | 1,09 mld $ | 493 mln $ | +120,5% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | -33,9 mln $ | -10,2 mln $ | -231,8% | 594 mln $ | -311 mln $ | +291,0% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 1 mld | 1 mld | 0,0% | – | – | – |
| Common Stock, Shares, Issued | 80,6 mln | 82,6 mln | -2,4% | – | – | – |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 80,5 mln2026-04-30 | 81,7 mln | -1,5% | – | – | – |
| Common Stock, Value, Issued | 82 tys. $ | 81 tys. $ | +1,2% | – | – | – |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 33,3 mln $ | -54,5 mln $ | +161,1% | -57 mln $ | -135 mln $ | +57,6% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Current | 25 mln $ | 20,6 mln $ | +21,4% | 19,8 mln $ | 22,5 mln $ | -12,0% |
| Contract with Customer, Liability | 448 mln $ | 309 mln $ | +44,8% | 471 mln $ | 360 mln $ | +30,8% |
| Contract with Customer, Liability, Current | 339 mln $ | 276 mln $ | +23,0% | 387 mln $ | 334 mln $ | +15,8% |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 108 mln $ | 33,3 mln $ | +225,3% | 83,6 mln $ | 25,4 mln $ | +229,0% |
| Conversion of Stock, Amount Converted | – | – | – | 0 $ | 1,15 mld $ | -100,0% |
| Cost of Goods and Services Sold | 202 mln $ | 171 mln $ | +17,8% | 696 mln $ | 535 mln $ | +30,0% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -535 tys. $ | 1,04 mln $ | -151,7% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 18,1 mln $ | 12,8 mln $ | +41,5% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 18,9 mln $ | 14,3 mln $ | +32,2% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 1,4 mln $ | 512 tys. $ | +172,7% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Current | 1,41 mld $ | 1,7 mld $ | -17,0% | 1,3 mld $ | 1,85 mld $ | -29,4% |
| Deferred Costs, Current | 131 mln $ | 120 mln $ | +9,4% | 131 mln $ | 113 mln $ | +16,7% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 38 tys. $ | 38 tys. $ | 0,0% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -3,55 mln $ | -16,9 mln $ | +79,0% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 25,1 mln $ | 23,5 mln $ | +6,6% | 26 mln $ | 20,8 mln $ | +25,0% |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -3,46 mln $ | -16,8 mln $ | +79,5% |
| Deferred Income Tax Liabilities, Net | 358 tys. $ | 707 tys. $ | -49,4% | 352 tys. $ | 262 tys. $ | +34,4% |
| Deferred Income Taxes and Tax Credits | -30 tys. $ | -1,16 mln $ | +97,4% | -3,16 mln $ | -16,8 mln $ | +81,2% |
| Deferred State and Local Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 54 tys. $ | 51 tys. $ | +5,9% |
| Deferred Tax Assets, Deferred Income | 83,6 mln $2026-01-31 | 64,4 mln $ | +29,8% | 83,6 mln $ | 64,4 mln $ | +29,8% |
| Deferred Tax Assets, Gross | 1,07 mld $2026-01-31 | 1,06 mld $ | +1,4% | 1,07 mld $ | 1,06 mld $ | +1,4% |
| Deferred Tax Assets, Net | 25,7 mln $2026-01-31 | 20,5 mln $ | +24,9% | 25,7 mln $ | 20,5 mln $ | +24,9% |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | 121 mln $2026-01-31 | 114 mln $ | +5,8% | 121 mln $ | 114 mln $ | +5,8% |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | 813 mln $2026-01-31 | 785 mln $ | +3,6% | 813 mln $ | 785 mln $ | +3,6% |
| Deferred Tax Assets, Tax Deferred Expense, Reserves and Accruals, Other | 38,4 mln $2026-01-31 | 25,9 mln $ | +48,6% | 38,4 mln $ | 25,9 mln $ | +48,6% |
| Deferred Tax Assets, Valuation Allowance | 951 mln $2026-01-31 | 943 mln $ | +0,9% | 951 mln $ | 943 mln $ | +0,9% |
| Deferred Tax Liabilities, Deferred Expense, Reserves and Accruals | 6,26 mln $2026-01-31 | 3,84 mln $ | +62,8% | 6,26 mln $ | 3,84 mln $ | +62,8% |
| Deferred Tax Liabilities, Gross | 95,2 mln $2026-01-31 | 93,6 mln $ | +1,7% | 95,2 mln $ | 93,6 mln $ | +1,7% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-07-31, 10-Q 2026-04-30, 10-K 2026-01-31, 10-Q 2025-10-31, 10-Q 2025-07-31, 10-Q 2025-04-30, 10-K 2025-01-31, 10-Q 2024-10-31, 10-Q 2024-07-31
Dane na 2026-11-02