Finanse Microchip Technology Incorporated (MCHP)
NASDAQ · Technology · Semiconductors · Pracownicy: 17 900 · CEO: Steve Sanghi
- Cena
- 77,34 $ -4,66%
- Kapitalizacja
- 42 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 47,1 mld $
- Ostatni raport
- Q1 '27 złożony 2026-08-06
- Następny raport
- 2026-11-05 Prognoza EPS: 0,94 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 42 mld $ EV 47,1 mld $
- Przychody
- 5,12 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +36% Konsensus na FY2027
- Marża netto
- 8,8% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 107,2× Prognozowany 21,2× (FY2027)
- P/S
- 8,2× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 28,0× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 1,11 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 451 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 6,41 mld $ Konsensus na FY2027
- Zysk
- 2026-11-05 Prognoza przychodów: 1,61 mld $
- Dywidenda
- 1,82 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-08-06): przychody powyżej o 1,8%, EPS powyżej o 8,6%Przychody 1,48 mld $ wobec oczekiwanych 1,46 mld $ (+1,8%); EPS 0,76 $ wobec 0,70 $ (+8,6%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 38,0%Przychody za Q1 '27: 1,48 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 8,8%.
- Marża operacyjna 15,5% (TTM), zmiana r/r: +12,9 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 627,2%, przychody: wzrost 20,9%.
- Straty nieoperacyjne pochłaniają 37,2% zysku przed opodatkowaniemZysk przed opodatkowaniem 579 mln $, zysk operacyjny 795 mln $ (TTM). Straty na udziałach kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe obniżają zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 1,7% przychodów (rok temu 1,7%)Zainwestowano 87,1 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (+22,7% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 1,11 mld $ = 246,5% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 985 mln $ = 88,7% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 0 $ (rok temu 23,8 mln $), dywidendy: 985 mln $, wynagrodzenie w akcjach: 278 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 2,1%Akcji rozwodnionych w Q1 '27: 551 mln, rok wcześniej: 539 mln.
- Dług netto: 5,13 mld $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 272 mln $, dług z leasingiem: 5,4 mld $; rok temu dług netto: 4,93 mld $.
Ostatni kwartał: Q1 '27
Kwartał zakończony 2026-06-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q1 '27 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 1,48 mld $ | 1,08 mld $ | +38,0% |
| Marża brutto | 63,2% | 53,6% | +9,6 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 337 mln $ | 32,1 mln $ | +949,2% |
| Marża operacyjna | 22,7% | 3,0% | +19,7 pkt proc. |
| Zysk netto | 230 mln $ | -18,6 mln $ | +1335,5% |
| Rozwodniony EPS | 0,37 $ | -0,09 $ | +529,7% |
| Przepływy operacyjne | 512 mln $ | 276 mln $ | +85,6% |
| Capex | 13,9 mln $ | 17,9 mln $ | -22,3% |
| Wolne przepływy pieniężne | 498 mln $ | 258 mln $ | +93,1% |
| R&D | 309 mln $ | 256 mln $ | +20,9% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 75 mln $ | 52,9 mln $ | +41,8% |
Raport vs konsensus
2026-08-06| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 1,48 mld $ | 1,46 mld $ | +1,8% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,76 $ | 0,70 $ | +8,6% |
Z raportu z 2026-08-06 za Q1 '27: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q1 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Semiconductor Products Member | 1,44 mld $ | +38,3% | 97,1% | 4,95 mld $ | +20,9% | |
| Technology Licensing Member | 42,6 mln $ | +29,1% | 2,9% | 173 mln $ | +22,2% |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 1,2 mld $
- Capex
- -87,1 mln $
- Skup akcji
- 0 $
- Dywidendy
- -985 mln $
- Przejęcia
- 0 $
- Dług netto zaciągnięty
- -91 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 278 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 1,11 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 88,7%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 107,2× | 79,4× 4 z 5 lat | 20,6× – 239,3× |
| EV / EBITDA | 28,0× | 20,8× | 12,8× – 29,7× |
| EV / przychody | 9,2× | 7,2× | 6,2× – 8,5× |
| Cena / FCF | 37,8× | 24,8× | 14,7× – 40,2× |
| Cena / wartość księgowa | 6,5× | 6,1× | 3,7× – 7,3× |
| Rentowność FCF | 2,6% | 4,7% | 2,5% – 6,8% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 5,0% | 8,9% | -0,0% – 16,3% |
| Zwrot z kapitału własnego | 6,9% | 17,6% | -0,0% – 34,4% |
Analitycy
Cel konsensusu 110,50 $ (+42,9%)
zakres 88,00 $ – 135,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 6,41 mld $ | +35,9% | 3,65 $ | +1304,5% | 21,2× | 17 |
| FY2028 | 7,47 mld $ | +16,6% | 4,59 $ | +25,7% | 16,8× | 17 |
| FY2029 | 8,24 mld $ | +10,3% | 5,23 $ | +13,9% | 14,8× | 5 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (272), które Microchip Technology Incorporated oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| – | – | – | -2,6 mln $ | – | – | |
| – | – | – | -0,9% | – | – | |
| – | – | – | 43 mln $ | – | – | |
| – | – | – | 15,7% | – | – | |
| – | – | – | 166 mln $ | – | – | |
| – | – | – | 3,4 mln $ | – | – | |
| Accounts Payable, Current | 229 mln $ | 162 mln $ | +41,4% | 206 mln $ | 161 mln $ | +28,0% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 968 mln $ | 766 mln $ | +26,4% | 895 mln $ | 690 mln $ | +29,7% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 5,3 mln $ | 5,7 mln $ | -7,0% | 5,3 mln $ | 5,9 mln $ | -10,2% |
| Accounts Receivable, before Allowance for Credit Loss, Current | 973 mln $ | 771 mln $ | +26,2% | 900 mln $ | 696 mln $ | +29,4% |
| Accrued Income Taxes, Current | 43,1 mln $ | 86,2 mln $ | -50,0% | 24,3 mln $ | 99,1 mln $ | -75,5% |
| Accrued Income Taxes, Noncurrent | 580 mln $ | 640 mln $ | -9,4% | 571 mln $ | 633 mln $ | -9,9% |
| Accrued Liabilities and Other Liabilities | 270 mln $ | 251 mln $ | +7,3% | 218 mln $ | 209 mln $ | +4,5% |
| Accrued Liabilities, Current | 1,07 mld $ | 1,03 mld $ | +3,6% | 931 mln $ | 995 mln $ | -6,4% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 2,64 mld $ | 2,37 mld $ | +11,1% | 2,6 mld $ | 2,34 mld $ | +11,2% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -3,7 mln $ | -6,4 mln $ | +42,2% | -4,2 mln $ | -1,7 mln $ | -147,1% |
| Additional Paid in Capital, Common Stock | 4,12 mld $ | 3,97 mld $ | +3,6% | 4,07 mld $ | 3,91 mld $ | +4,1% |
| Amortization of Debt Discount (Premium) | 3,9 mln $ | 1,4 mln $ | +178,6% | 27,2 mln $ | 64,8 mln $ | -58,0% |
| Amortization of Debt Issuance Costs | 2,3 mln $ | 1,4 mln $ | +64,3% | 5,9 mln $ | 7,8 mln $ | -24,4% |
| Amortization of Intangible Assets | 119 mln $ | 132 mln $ | -9,7% | 534 mln $ | 584 mln $ | -8,6% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 77,7 mln $ | 52,3 mln $ | +48,6% | 260 mln $ | 190 mln $ | +37,4% |
| Asset Impairment Charges | – | – | – | 400 tys. $ | 0 $ | – |
| Assets | 14,4 mld $ | 15 mld $ | -3,8% | 14,4 mld $ | 15,4 mld $ | -6,5% |
| Assets, Current | 2,49 mld $ | 2,75 mld $ | -9,7% | 2,38 mld $ | 2,99 mld $ | -20,5% |
| Business Exit Costs | – | – | – | 14,5 mln $ | 45,7 mln $ | -68,3% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 272 mln $ | 567 mln $ | -51,9% | 240 mln $ | 772 mln $ | -68,9% |
| Cash and Cash Equivalents, Fair Value Disclosure | 0 $2026-03-31 | 491 mln $ | -100,0% | 0 $ | 491 mln $ | -100,0% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 272 mln $ | 567 mln $ | -51,9% | 240 mln $ | 772 mln $ | -68,9% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 32 mln $ | -205 mln $ | +115,6% | -531 mln $ | 452 mln $ | -217,6% |
| Common Stock, Dividends, Per Share, Cash Paid | – | – | – | 1,82 $ | 1,82 $ | +0,2% |
| Common Stock, Dividends, Per Share, Declared | 0,46 $ | 0,46 $ | 0,0% | 1,82 $ | 1,82 $ | +0,2% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 900 mln | 900 mln | 0,0% | 900 mln | 900 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 578 mln | 578 mln | 0,0% | 578 mln | 578 mln | +0,1% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 543 mln | 540 mln | +0,6% | 542 mln | 539 mln | +0,6% |
| Common Stock, Value, Issued | 600 tys. $ | 600 tys. $ | 0,0% | 600 tys. $ | 600 tys. $ | 0,0% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 230 mln $ | -23,3 mln $ | +1088,4% | 228 mln $ | 1,3 mln $ | +17 400,0% |
| Cost of Revenue | 546 mln $ | 499 mln $ | +9,4% | 1,99 mld $ | 1,93 mld $ | +3,0% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 51,7 mln $ | 128 mln $ | -59,5% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 52,9 mln $ | 55,2 mln $ | -4,2% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 108 mln $ | 183 mln $ | -40,8% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 3,5 mln $ | 0 $ | – |
| Debt Instrument, Face Amount | 1 tys. $ | 1 tys. $ | 0,0% | 1 tys. $ | 1 tys. $ | 0,0% |
| Debt Instrument, Unamortized Discount | 8,4 mln $ | 11,4 mln $ | -26,3% | 9,3 mln $ | 13,1 mln $ | -29,0% |
| Debt Issuance Costs, Net | 29,2 mln $ | 18,5 mln $ | +57,8% | 31,2 mln $ | 19,5 mln $ | +60,0% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -21,6 mln $ | -101 mln $ | +78,6% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -40,8 mln $ | -36,8 mln $ | -10,9% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 1,78 mld $ | 1,73 mld $ | +2,7% | 1,79 mld $ | 1,73 mld $ | +3,7% |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | 11,4 mln $ | -3 mln $ | +480,0% | -64,6 mln $ | -143 mln $ | +54,9% |
| Deferred Income Tax Liabilities, Net | 25,4 mln $ | 36,3 mln $ | -30,0% | 25,1 mln $ | 33,8 mln $ | -25,7% |
| Deferred Revenue, Current | 174 mln $ | 160 mln $ | +8,8% | 179 mln $ | 213 mln $ | -16,0% |
| Deferred State and Local Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -2,2 mln $ | -5,5 mln $ | +60,0% |
| Deferred Tax Assets, Capital Loss Carryforwards | 10,1 mln $2026-03-31 | 9,8 mln $ | +3,1% | 10,1 mln $ | 9,8 mln $ | +3,1% |
| Deferred Tax Assets, Goodwill and Intangible Assets | 1,08 mld $2026-03-31 | 1,19 mld $ | -9,3% | 1,08 mld $ | 1,19 mld $ | -9,3% |
| Deferred Tax Assets, Gross | 2,12 mld $2026-03-31 | 2,07 mld $ | +2,9% | 2,12 mld $ | 2,07 mld $ | +2,9% |
| Deferred Tax Assets, Inventory | 145 mln $2026-03-31 | 130 mln $ | +10,8% | 145 mln $ | 130 mln $ | +10,8% |
| Deferred Tax Assets, Net | 1,77 mld $2026-03-31 | 1,69 mld $ | +4,3% | 1,77 mld $ | 1,69 mld $ | +4,3% |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | 1,83 mld $2026-03-31 | 1,78 mld $ | +3,1% | 1,83 mld $ | 1,78 mld $ | +3,1% |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | 62,4 mln $2026-03-31 | 59,3 mln $ | +5,2% | 62,4 mln $ | 59,3 mln $ | +5,2% |
| Deferred Tax Assets, Property, Plant and Equipment | 15,4 mln $2026-03-31 | 0 $ | – | 15,4 mln $ | 0 $ | – |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki, prognozy: Financial Modeling Prep. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-06-30, 10-K 2026-03-31, 10-Q 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-K 2025-03-31, 10-Q 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30, 10-Q 2024-06-30
Dane na 2026-11-02