Finanse Elastic N.V. (ESTC)
NYSE · Technology · Software - Application · Pracownicy: 3834 · CEO: Ashutosh Kulkarni
- Cena
- 97,28 $ -5,83%
- Kapitalizacja
- 10,2 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 9,93 mld $
- Ostatni raport
- Q1 '27 złożony 2026-08-28
- Następny raport
- 2026-11-19 Prognoza EPS: 0,81 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 10,2 mld $ EV 9,93 mld $
- Przychody
- 1,8 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +15% Konsensus na FY2027
- Marża netto
- 20,8% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 26,9× Prognozowany 29,0× (FY2027)
- P/S
- 5,7× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 154,0× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 349 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 376 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 2,01 mld $ Konsensus na FY2027
- Zysk
- 2026-11-19 Prognoza przychodów: 487 mln $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-08-27): przychody powyżej o 1,8%, EPS powyżej o 19,9%Przychody 478 mln $ wobec oczekiwanych 470 mln $ (+1,8%); EPS 0,70 $ wobec 0,58 $ (+19,9%).
- Wzrost przychodów zwalnia: r/r 15,1%Przychody za Q1 '27: 478 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 17,3%.
- Marża operacyjna -1,5% (TTM), zmiana r/r: +0,5 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 11,8%, przychody: wzrost 16,2%.
- Capex: 0,3% przychodów (rok temu 0,3%)Zainwestowano 5,03 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (+18,1% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 349 mln $ = 92,9% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 80 mln $ = 22,9% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 80 mln $ (rok temu 0 $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 303 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 1,2%Akcji rozwodnionych w Q1 '27: 105 mln, rok wcześniej: 106 mln.
- Gotówka netto: 865 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 1,46 mld $, dług z leasingiem: 596 mln $; rok temu gotówka netto: 900 mln $.
Ostatni kwartał: Q1 '27
Kwartał zakończony 2026-07-31. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q1 '27 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 478 mln $ | 415 mln $ | +15,1% |
| Marża brutto | 74,5% | 76,7% | -2,2 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | -2,9 mln $ | -9,44 mln $ | +69,3% |
| Marża operacyjna | -0,6% | -2,3% | +1,7 pkt proc. |
| Zysk netto | -16,7 mln $ | -24,6 mln $ | +32,0% |
| Rozwodniony EPS | -0,16 $ | -0,23 $ | +30,4% |
| Przepływy operacyjne | 132 mln $ | 105 mln $ | +25,9% |
| Capex | 590 tys. $ | 656 tys. $ | -10,1% |
| Wolne przepływy pieniężne | 131 mln $ | 104 mln $ | +26,1% |
| R&D | 112 mln $ | 109 mln $ | +3,1% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 74,8 mln $ | 69,9 mln $ | +6,9% |
Raport vs konsensus
2026-08-27| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 478 mln $ | 470 mln $ | +1,8% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,70 $ | 0,58 $ | +19,9% |
Z raportu z 2026-08-27 za Q1 '27: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q1 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Subscription | 449 mln $ | +15,5% | 93,9% | 1,69 mld $ | +16,9% | |
| Professional Services | 29,4 mln $ | +10,0% | 6,1% | 108 mln $ | +5,6% |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q1 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| United States | 259 mln $ | +12,5% | 54,2% | 976 mln $ | +12,4% | |
| Non-US | 219 mln $ | +18,4% | 45,8% | 826 mln $ | +21,0% |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 354 mln $
- Capex
- -5,03 mln $
- Skup akcji
- -80 mln $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- -28,3 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- -5,85 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 303 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 349 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 22,9%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 26,9× | 89,1× 2 z 5 lat | 13,3× – 164,9× |
| EV / EBITDA | 154,0× | 795,1× 2 z 5 lat | 135,9× – 1454,3× |
| EV / przychody | 5,5× | 5,9× | 2,7× – 8,1× |
| Cena / FCF | 29,3× | 70,8× 4 z 5 lat | 15,2× – 163,9× |
| Cena / wartość księgowa | 7,8× | 11,6× | 3,8× – 17,0× |
| Rentowność FCF | 3,4% | 2,3% | -0,0% – 6,6% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 26,3% | 47,5% | -21,1% – 273,8% |
| Zwrot z kapitału własnego | 35,3% | -16,6% | -59,2% – 28,8% |
Analitycy
Cel konsensusu 90,67 $ (-6,8%)
zakres 55,00 $ – 120,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 2,01 mld $ | +15,3% | 3,36 $ | -2,1% | 29,0× | 15 |
| FY2028 | 2,3 mld $ | +14,5% | 3,95 $ | +17,7% | 24,6× | 15 |
| FY2029 | 2,62 mld $ | +14,2% | 4,76 $ | +20,4% | 20,4× | 4 |
| FY2030 | 2,88 mld $ | +9,6% | 5,10 $ | +7,1% | 19,1× | 1 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (236), które Elastic N.V. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| – | – | – | 3,18 mln $ | – | – | |
| Accounts Payable, Current | 14,2 mln $ | 26,5 mln $ | -46,5% | 8,62 mln $ | 17,2 mln $ | -49,7% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 236 mln $ | 222 mln $ | +6,5% | 464 mln $ | 376 mln $ | +23,6% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | 5,14 mln $ | 5,24 mln $ | -1,8% | 6,85 mln $ | 5,51 mln $ | +24,3% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 5,14 mln $ | 5,24 mln $ | -1,8% | 6,85 mln $ | 5,51 mln $ | +24,3% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | 209 tys. $ | 1,12 mln $ | -81,3% | 3,02 mln $ | 3,38 mln $ | -10,6% |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | -1,5 mln $ | 845 tys. $ | -276,9% | 4,36 mln $ | 3,91 mln $ | +11,5% |
| Accrued Liabilities, Current | 47,7 mln $ | 37,6 mln $ | +26,9% | 44,1 mln $ | 36,6 mln $ | +20,6% |
| Accrued Payroll Taxes, Current | 9,89 mln $ | 5,67 mln $ | +74,6% | 11,1 mln $ | 10 mln $ | +11,3% |
| Accrued Sales Commission, Current | 18,7 mln $ | 15,9 mln $ | +17,3% | 46,4 mln $ | 28,1 mln $ | +65,5% |
| Accrued Vacation, Current | 43,3 mln $ | 41,7 mln $ | +3,7% | 46,7 mln $ | 42,1 mln $ | +10,8% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 14,7 mln $ | 21,4 mln $ | -31,3% | 14 mln $ | 20,6 mln $ | -32,2% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -28,9 mln $ | -24,7 mln $ | -16,7% | -27,9 mln $ | -23,2 mln $ | -20,1% |
| Additional Paid in Capital, Common Stock | 2,32 mld $ | 2,12 mld $ | +9,6% | 2,31 mld $ | 2,05 mld $ | +12,8% |
| Advertising Expense | – | – | – | 20,4 mln $ | 22,5 mln $ | -9,3% |
| Amortization of Debt Issuance Costs | 300 tys. $ | 287 tys. $ | +4,5% | 1,17 mln $ | 1,12 mln $ | +4,4% |
| Amortization of Intangible Assets | 2,62 mln $ | 1,58 mln $ | +66,0% | 8,8 mln $ | 9,21 mln $ | -4,5% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 11,5 mln | 8,6 mln | +33,6% | 4,34 mln | 8,45 mln | -48,6% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 74,8 mln $ | 69,9 mln $ | +6,9% | 298 mln $ | 258 mln $ | +15,8% |
| Assets | 3 mld $ | 2,52 mld $ | +18,9% | 3,15 mld $ | 2,59 mld $ | +21,6% |
| Assets, Current | 1,88 mld $ | 1,88 mld $ | 0,0% | 2,02 mld $ | 1,93 mld $ | +4,8% |
| Assets, Fair Value Disclosure | 1,2 mld $ | – | – | 1,12 mld $ | 999 mln $ | +11,8% |
| Capitalized Computer Software, Additions | – | – | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Capitalized Contract Cost, Amortization | 32,5 mln $ | 26,2 mln $ | +24,0% | 111 mln $ | 96,7 mln $ | +14,9% |
| Capitalized Contract Cost, Impairment Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Capitalized Contract Cost, Net, Current | 103 mln $ | 85 mln $ | +21,2% | 106 mln $ | 86,2 mln $ | +23,5% |
| Capitalized Contract Cost, Net, Noncurrent | 146 mln $ | 115 mln $ | +27,5% | 151 mln $ | 118 mln $ | +28,2% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 880 mln $ | 662 mln $ | +32,8% | 769 mln $ | 728 mln $ | +5,7% |
| Cash and Cash Equivalents, Fair Value Disclosure | 611 mln $ | – | – | 511 mln $ | 327 mln $ | +56,2% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 882 mln $ | 666 mln $ | +32,4% | 770 mln $ | 731 mln $ | +5,4% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 111 mln $ | -65,2 mln $ | +270,7% | 39,3 mln $ | 188 mln $ | -79,1% |
| Common Stock, Capital Shares Reserved for Future Issuance | 41,4 mln2025-07-31 | 39,7 mln | +4,4% | 36,9 mln2025-04-30 | 35,6 mln | +3,5% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,01 $ | – | – | 0,01 $ | 0,01 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 165 mln | 165 mln | 0,0% | 165 mln | 165 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 109 mln | – | – | 108 mln | 106 mln | +2,7% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 105 mln | – | – | 105 mln | 106 mln | -0,7% |
| Common Stock, Value, Issued | 1,17 mln $ | 1,12 mln $ | +4,2% | 1,15 mln $ | 1,11 mln $ | +3,8% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | -17,7 mln $ | -26,1 mln $ | +32,2% | 363 mln $ | -110 mln $ | +431,1% |
| Contract with Customer, Liability, Current | 840 mln $ | 710 mln $ | +18,3% | 974 mln $ | 802 mln $ | +21,4% |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 44,2 mln $ | 44,5 mln $ | -0,7% | 52,5 mln $ | 50,3 mln $ | +4,3% |
| Cost of Goods and Services Sold | 122 mln $ | 96,7 mln $ | +26,0% | 416 mln $ | 380 mln $ | +9,6% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 6,64 mln $ | 5,82 mln $ | +14,2% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 19,2 mln $ | 15,5 mln $ | +23,3% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 25,8 mln $ | 21,4 mln $ | +20,8% |
| Debt Instrument, Interest Rate, Stated Percentage | – | – | – | 4,1%2022-04-30 | – | – |
| Debt Issuance Costs, Net | 3,81 mln $ | 4,98 mln $ | -23,7% | 4,11 mln $ | 5,27 mln $ | -22,1% |
| Debt Securities, Available-for-sale | 581 mln $ | – | – | 602 mln $ | 670 mln $ | -10,2% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 287 mln $ | 481 mln $ | -40,3% | 305 mln $ | 368 mln $ | -17,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Fair Value | 581 mln $ | 832 mln $ | -30,1% | 602 mln $ | 670 mln $ | -10,2% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -432 mln $ | 448 tys. $ | -96 465,0% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 35,8 mln $ | 54,7 mln $ | -34,5% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 566 mln $ | 147 mln $ | +286,4% | 567 mln $ | 168 mln $ | +237,6% |
| Deferred Income Tax Expense (Benefit) | 1,06 mln $ | 21,6 mln $ | -95,1% | -399 mln $ | 57,4 mln $ | -794,1% |
| Deferred Revenue, Revenue Recognized | 375 mln $ | 312 mln $ | +20,4% | 808 mln $ | 661 mln $ | +22,2% |
| Deferred Tax Assets, Deferred Income | 13,1 mln $2026-04-30 | 7,48 mln $ | +75,4% | 13,1 mln $ | 7,48 mln $ | +75,4% |
| Deferred Tax Assets, Goodwill and Intangible Assets | 4,38 mln $2026-04-30 | 5,64 mln $ | -22,4% | 4,38 mln $ | 5,64 mln $ | -22,4% |
| Deferred Tax Assets, Gross | 613 mln $2026-04-30 | 639 mln $ | -4,0% | 613 mln $ | 639 mln $ | -4,0% |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | 609 mln $2026-04-30 | 201 mln $ | +202,7% | 609 mln $ | 201 mln $ | +202,7% |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | 502 mln $2026-04-30 | 538 mln $ | -6,7% | 502 mln $ | 538 mln $ | -6,7% |
| Deferred Tax Assets, Other | 10,3 mln $2026-04-30 | 11 mln $ | -6,5% | 10,3 mln $ | 11 mln $ | -6,5% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-07-31, 10-K 2026-04-30, 10-Q 2026-01-31, 10-Q 2025-10-31, 10-Q 2025-07-31, 10-K 2025-04-30, 10-Q 2025-01-31, 10-Q 2024-10-31, 10-Q 2024-07-31
Dane na 2026-11-02