Finanse Cognizant Technology Solutions Corporation (CTSH)
NASDAQ · Technology · Information Technology Services · Pracownicy: 356 700 · CEO: Ravi Kumar Singisetti
- Cena
- 65,11 $ +4,14%
- Kapitalizacja
- 29,1 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 29,7 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-29
- Następny raport
- 2027-02-03 Prognoza EPS: 1,51 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 29,1 mld $ EV 29,7 mld $
- Przychody
- 21,9 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +5% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 11,8% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 11,9× Prognozowany 11,3× (FY2026)
- P/S
- 1,3× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 7,2× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 2,36 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 2,57 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 22,1 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-02-03 Prognoza przychodów: 5,56 mld $
- Dywidenda
- 1,30 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-29): przychody zgodnie z oczekiwaniami, EPS powyżej o 2,1%Przychody 5,66 mld $ wobec oczekiwanych 5,64 mld $ (+0,3%); EPS 1,49 $ wobec 1,46 $ (+2,1%).
- Wzrost przychodów zwalnia: r/r 4,6%Przychody za Q3 '26: 5,66 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 5,7%.
- Marża operacyjna 15,6% (TTM), zmiana r/r: -0,2 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 3,9%, przychody: wzrost 5,0%.
- Capex: 1,5% przychodów (rok temu 1,4%)Zainwestowano 331 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (+12,6% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 2,36 mld $ = 91,8% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 2,83 mld $ = 119,8% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 2,22 mld $ (rok temu 1,19 mld $), dywidendy: 616 mln $, wynagrodzenie w akcjach: 123 mln $ (TTM). Więcej niż wolne przepływy pieniężne: sfinansowane z gotówki lub długu.
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 7,6%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 450 mln, rok wcześniej: 487 mln.
- Dług netto: 580 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 1,55 mld $, dług z leasingiem: 2,13 mld $; rok temu gotówka netto: 1,18 mld $.
- Financial Services: przychody +12,0%, marża 16,0% (było 16,8%)Najszybciej rosnący segment sprawozdawczy w Q3 '26: zysk operacyjny 283 mln $ przy przychodach 1,77 mld $ (z noty o segmentach).
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 5,66 mld $ | 5,42 mld $ | +4,6% |
| Marża brutto | 33,8% | 33,9% | -0,1 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 872 mln $ | 866 mln $ | +0,7% |
| Marża operacyjna | 15,4% | 16,0% | -0,6 pkt proc. |
| Zysk netto | 627 mln $ | 274 mln $ | +128,8% |
| Rozwodniony EPS | 1,39 $ | 0,56 $ | +148,2% |
| Przepływy operacyjne | 1 mld $ | 1,23 mld $ | -18,2% |
| Capex | 79 mln $ | 67 mln $ | +17,9% |
| Wolne przepływy pieniężne | 925 mln $ | 1,16 mld $ | -20,3% |
| R&D | 0 $ | 0 $ | – |
| Wynagrodzenie w akcjach | 50 mln $ | 47 mln $ | +6,4% |
Raport vs konsensus
2026-10-29| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 5,66 mld $ | 5,64 mld $ | +0,3% |
| EPS (baza konsensusu) | 1,49 $ | 1,46 $ | +2,1% |
Z raportu z 2026-10-29 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Financial Services | 1,77 mld $ | +12,0% | 31,2% | 6,73 mld $ | +11,8% | |
| Healthcare Segment | 1,59 mld $ | -1,1% | 28,0% | 6,36 mld $ | +1,5% | |
| Products and Resources | 1,37 mld $ | -0,9% | 24,2% | 5,33 mld $ | +1,3% | |
| Communication, Media and Technology | 939 mln $ | +10,5% | 16,6% | 3,47 mld $ | +5,0% |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| North America | 4,26 mld $ | +5,7% | 75,2% | 16,4 mld $ | +5,2% | |
| Europe | 1,06 mld $ | +1,4% | 18,7% | 4,14 mld $ | +5,3% | |
| Other Regions | 349 mln $ | +1,2% | 6,2% | 1,33 mld $ | +1,5% |
Zyski segmentów
Zysk operacyjny według segmentów sprawozdawczych, odczytany z noty o segmentach w każdym 10-Q / 10-K (podziału zysku brakuje w większości źródeł danych).
Segmenty w Q3 '26
| Segment | Przychody | r/r | Zysk operacyjny | r/r | Marża | Marża rok temu | Zysk operacyjny TTM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Financial Services | 1,77 mld $ | +12,0% | 283 mln $ | +6,8% | 16,0% | 16,8% | 1,29 mld $ |
| Health Sciences | 1,59 mld $ | -1,1% | 321 mln $ | +3,2% | 20,2% | 19,4% | 1,09 mld $ |
| Productsand Resources | 1,37 mld $ | -0,9% | 187 mln $ | +5,1% | 13,6% | 12,9% | 793 mln $ |
| Communications Media And Technology | 939 mln $ | +10,5% | 132 mln $ | +17,9% | 14,1% | 13,2% | – |
| Communications Mediaand Technology | – | – | – | – | – | – | – |
Zysk operacyjny według segmentów
kwartalnieMarża operacyjna segmentów
kwartalnieCzwarte kwartały są wyliczone: 10-K podaje cały rok, od którego odejmuje się trzy kwartały z 10-Q.
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 2,69 mld $
- Capex
- -331 mln $
- Skup akcji
- -2,22 mld $
- Dywidendy
- -616 mln $
- Przejęcia
- -1,31 mld $
- Dług netto zaciągnięty
- 956 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 123 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 2,36 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 119,8%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 11,9× | 17,6× | 12,9× – 21,9× |
| EV / EBITDA | 7,2× | 10,5× | 8,0× – 13,7× |
| EV / przychody | 1,4× | 1,9× | 1,5× – 2,5× |
| Cena / FCF | 12,3× | 17,9× | 13,2× – 21,1× |
| Cena / wartość księgowa | 2,0× | 2,9× | 2,4× – 3,9× |
| Rentowność FCF | 8,1% | 5,8% | 4,7% – 7,5% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 14,1% | 13,8% | 12,3% – 15,3% |
| Zwrot z kapitału własnego | 17,4% | 16,6% | 14,9% – 18,6% |
Analitycy
Cel konsensusu 65,75 $ (+1,0%)
zakres 51,00 $ – 82,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 22,1 mld $ | +4,8% | 5,77 $ | +26,8% | 11,3× | 19 |
| FY2027 | 23 mld $ | +3,9% | 6,27 $ | +8,7% | 10,4× | 19 |
| FY2028 | 24 mld $ | +4,4% | 6,78 $ | +8,0% | 9,6× | 15 |
| FY2029 | 24,7 mld $ | +3,2% | 6,26 $ | -7,6% | 10,4× | 9 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (239), które Cognizant Technology Solutions Corporation oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 366 mln $ | 284 mln $ | +28,9% | 308 mln $ | 340 mln $ | -9,4% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 4,85 mld $ | 4,39 mld $ | +10,5% | 4,44 mld $ | 4,06 mld $ | +9,4% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | 22 mln $ | 26 mln $ | -15,4% | 23 mln $ | 26 mln $ | -11,5% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | 4 mln $ | 7 mln $ | -42,9% | 14 mln $ | 18 mln $ | -22,2% |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | 5 mln $ | 7 mln $ | -28,6% | 11 mln $ | 12 mln $ | -8,3% |
| Accrued Income Taxes, Current | 16 mln $ | 36 mln $ | -55,6% | 18 mln $ | 100 mln $ | -82,0% |
| Accrued Liabilities and Other Liabilities | 2,7 mld $ | 2,58 mld $ | +4,8% | 2,66 mld $ | 2,61 mld $ | +2,1% |
| Accrued Professional Fees, Current | 234 mln $ | 189 mln $ | +23,8% | 193 mln $ | 171 mln $ | +12,9% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 3 mld $2025-12-31 | 2,79 mld $ | +7,5% | 3 mld $ | 2,79 mld $ | +7,5% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -204 mln $ | -64 mln $ | -218,8% | -160 mln $ | -296 mln $ | +45,9% |
| Additional Paid in Capital | 11 mln $ | 14 mln $ | -21,4% | 12 mln $ | 13 mln $ | -7,7% |
| Amortization of Intangible Assets | – | – | – | 218 mln $ | 188 mln $ | +16,0% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 50 mln $ | 47 mln $ | +6,4% | 181 mln $ | 175 mln $ | +3,4% |
| Assets | 21,3 mld $ | 20,1 mld $ | +5,9% | 20,7 mld $ | 20 mld $ | +3,6% |
| Assets, Current | 8,09 mld $ | 8,09 mld $ | 0,0% | 7,82 mld $ | 7,5 mld $ | +4,2% |
| Business Combination, Pro Forma Information, Revenue of Acquiree since Acquisition Date, Actual | – | – | – | 384 mln $2024-12-31 | 130 mln $ | +195,4% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Asset Acquired and Liability Assumed, Lease Obligation | – | – | – | 48 mln $2024-12-31 | – | – |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Cash and Equivalents | 55 mln $ | – | – | 63 mln $2024-12-31 | 20 mln $ | +215,0% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Current Assets, Other | 12 mln $ | – | – | 33 mln $2024-12-31 | 12 mln $ | +175,0% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Current Assets, Receivables | 82 mln $ | – | – | 194 mln $2024-12-31 | 10 mln $ | +1840,0% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Current Liabilities | – | – | – | 101 mln $2024-12-31 | 27 mln $ | +274,1% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Current Liabilities, Other | 73 mln $ | – | – | – | – | – |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Deferred Tax Liabilities | 74 mln $ | – | – | 37 mln $2024-12-31 | – | – |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Indefinite-Lived Intangible Assets | – | – | – | 45 mln $2024-12-31 | – | – |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Net | 1,4 mld $ | – | – | 1,79 mld $2024-12-31 | 428 mln $ | +318,5% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Noncurrent Liabilities | – | – | – | 33 mln $2023-12-31 | 4 mln $ | +725,0% |
| Business Combination, Recognized Identifiable Assets Acquired and Liabilities Assumed, Noncurrent Liabilities, Other | 13 mln $ | – | – | – | – | – |
| Capitalized Computer Software, Accumulated Amortization | 252 mln $2025-12-31 | 210 mln $ | +20,0% | 252 mln $ | 210 mln $ | +20,0% |
| Capitalized Computer Software, Amortization | – | – | – | 43 mln $ | 36 mln $ | +19,4% |
| Capitalized Computer Software, Gross | 377 mln $2025-12-31 | 338 mln $ | +11,5% | 377 mln $ | 338 mln $ | +11,5% |
| Capitalized Contract Cost, Amortization | 13 mln $ | 19 mln $ | -31,6% | -78 mln $ | -89 mln $ | +12,4% |
| Capitalized Contract Cost, Impairment Loss | 2 mln $ | 0 $ | – | -12 mln $ | -2 mln $ | -500,0% |
| Capitalized Contract Cost, Net | 209 mln $ | 174 mln $ | +20,1% | 161 mln $ | 209 mln $ | -23,0% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 1,52 mld $ | 2,34 mld $ | -35,3% | 1,9 mld $ | 2,23 mld $ | -14,8% |
| Cash Flow Hedge Gain (Loss) to be Reclassified within Twelve Months | 2 mln $ | -47 mln $ | +104,3% | -47 mln $ | -16 mln $ | -193,8% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 1,52 mld $ | 2,34 mld $ | -35,3% | 2,63 mld $ | 2,23 mld $ | +18,1% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 477 mln $ | 545 mln $ | -12,5% | 403 mln $ | -486 mln $ | +182,9% |
| Common Stock, Dividends, Per Share, Declared | 0,33 $ | 0,31 $ | +6,5% | 1,24 $ | 1,20 $ | +3,3% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,01 $ | 0,01 $ | 0,0% | 0,01 $ | 0,01 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 1 mld | 1 mld | 0,0% | 1 mld | 1 mld | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 448 mln | 483 mln | -7,2% | 479 mln | 495 mln | -3,2% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 448 mln | 483 mln | -7,2% | 479 mln | 495 mln | -3,2% |
| Common Stock, Value, Issued | 4 mln $ | 5 mln $ | -20,0% | 5 mln $ | 5 mln $ | 0,0% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 624 mln $ | 167 mln $ | +273,7% | 2,37 mld $ | 2,04 mld $ | +16,1% |
| Contract with Customer, Asset, before Allowance for Credit Loss | 690 mln $ | 517 mln $ | +33,5% | 466 mln $ | 386 mln $ | +20,7% |
| Contract with Customer, Asset, Increase (Decrease) for Contract Acquired in Business Combination | – | – | – | 0 $2024-12-31 | 9 mln $ | -100,0% |
| Contract with Customer, Asset, Reclassified to Receivable | 32 mln $ | 28 mln $ | +14,3% | -371 mln $ | -288 mln $ | -28,8% |
| Contract with Customer, Liability | 444 mln $ | 419 mln $ | +6,0% | 538 mln $ | 480 mln $ | +12,1% |
| Contract with Customer, Liability, Increase (Decrease) for Contract Acquired in Business Combination | 0 $2025-12-31 | 0 $ | – | 0 $ | 12 mln $ | -100,0% |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | 20 mln $ | 22 mln $ | -9,1% | -416 mln $ | -380 mln $ | -9,5% |
| Cost of Goods and Service, Excluding Depreciation, Depletion, and Amortization | 3,75 mld $ | 3,58 mld $ | +4,7% | 14 mld $ | 13 mld $ | +8,0% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 216 mln $ | – | – |
| Current Federal, State and Local, Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 426 mln $2024-12-31 | 522 mln $ | -18,4% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 576 mln $ | 642 mln $ | -10,3% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 931 mln $ | 1,07 mld $ | -12,8% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 139 mln $ | – | – |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 302 mln $ | – | – |
| Deferred Federal, State and Local, Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -229 mln $2024-12-31 | -354 mln $ | +35,3% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 21 mln $ | -126 mln $ | +116,7% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 735 mln $ | 844 mln $ | -12,9% | 967 mln $ | 1,25 mld $ | -22,5% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-09-30, 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30
Dane na 2026-11-02