Finanse Cognex Corporation (CGNX)
NASDAQ · Technology · Hardware, Equipment & Parts · Pracownicy: 2745 · CEO: Matthew Moschner
- Cena
- 56,15 $ -4,78%
- Kapitalizacja
- 9,45 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 9,22 mld $
- Ostatni raport
- Q2 '26 złożony 2026-08-06
- Następny raport
- 2026-11-04 Prognoza EPS: 0,52 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 9,45 mld $ EV 9,22 mld $
- Przychody
- 1,09 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +15% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 16,1% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 53,5× Prognozowany 33,4× (FY2026)
- P/S
- 8,7× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 33,0× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 268 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 175 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 1,15 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2026-11-04 Prognoza przychodów: 314 mln $
- Dywidenda
- 0,34 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-08-05): przychody zgodnie z oczekiwaniami, EPS powyżej o 6,2%Przychody 291 mln $ wobec oczekiwanych 292 mln $ (-0,3%); EPS 0,45 $ wobec 0,42 $ (+6,2%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 16,9%Przychody za Q2 '26: 291 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 14,0%.
- Marża operacyjna 21,9% (TTM), zmiana r/r: +7,7 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 80,7%, przychody: wzrost 17,1%.
- Capex: 0,8% przychodów (rok temu 1,2%)Zainwestowano 8,34 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (-25,3% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 268 mln $ = 153,5% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 210 mln $ = 78,4% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 154 mln $ (rok temu 149 mln $), dywidendy: 56,1 mln $, wynagrodzenie w akcjach: 49,4 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 0,8%Akcji rozwodnionych w Q2 '26: 170 mln, rok wcześniej: 169 mln.
- Gotówka netto: 332 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 404 mln $, dług z leasingiem: 72,5 mln $; rok temu gotówka netto: 145 mln $.
Ostatni kwartał: Q2 '26
Kwartał zakończony 2026-07-05. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 291 mln $ | 249 mln $ | +16,9% |
| Marża brutto | 70,6% | 67,4% | +3,3 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 85,5 mln $ | 43,4 mln $ | +96,9% |
| Marża operacyjna | 29,4% | 17,4% | +11,9 pkt proc. |
| Zysk netto | 72,8 mln $ | 40,5 mln $ | +79,6% |
| Rozwodniony EPS | 0,43 $ | 0,24 $ | +79,2% |
| Przepływy operacyjne | 69,2 mln $ | 42,6 mln $ | +62,2% |
| Capex | 1,53 mln $ | 2,19 mln $ | -30,2% |
| Wolne przepływy pieniężne | 67,6 mln $ | 40,4 mln $ | +67,3% |
| R&D | 32,4 mln $ | 33,1 mln $ | -2,1% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 11,2 mln $ | 12,3 mln $ | -8,8% |
Raport vs konsensus
2026-08-05| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 291 mln $ | 292 mln $ | -0,3% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,45 $ | 0,42 $ | +6,2% |
Z raportu z 2026-08-05 za Q2 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Standard Products and Services | 247 mln $ | +14,4% | 84,8% | – | – | |
| Application-Specific Customer Solutions | 44,2 mln $ | +33,6% | 15,2% | – | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 117 mln $ | +27,0% | 40,2% | 454 mln $ | +21,6% | |
| Europe | 58,9 mln $ | -11,6% | 20,2% | 261 mln $ | +17,6% | |
| CHINA | 66,1 mln $ | +46,9% | 22,7% | – | – | |
| Asia, Excluding China | 49,2 mln $ | +8,6% | 16,9% | – | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 277 mln $
- Capex
- -8,34 mln $
- Skup akcji
- -154 mln $
- Dywidendy
- -56,1 mln $
- Przejęcia
- 0 $
- Dług netto zaciągnięty
- 0 $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 49,4 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 268 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 78,4%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 53,5× | 52,2× | 38,0× – 63,2× |
| EV / EBITDA | 33,0× | 36,2× | 27,4× – 48,9× |
| EV / przychody | 8,5× | 8,4× | 5,9× – 13,1× |
| Cena / FCF | 35,2× | 46,8× | 25,5× – 80,0× |
| Cena / wartość księgowa | 5,8× | 5,6× | 4,1× – 9,6× |
| Rentowność FCF | 2,8% | 2,5% | 1,2% – 3,9% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 8,2% | 8,7% | 5,1% – 15,2% |
| Zwrot z kapitału własnego | 11,5% | 11,3% | 7,0% – 19,6% |
Analitycy
Cel konsensusu 75,36 $ (+34,2%)
zakres 65,00 $ – 91,00 $ · rekomendacja Hold
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 1,15 mld $ | +15,3% | 1,68 $ | +147,5% | 33,4× | 12 |
| FY2027 | 1,27 mld $ | +11,0% | 1,98 $ | +17,9% | 28,3× | 12 |
| FY2028 | 1,41 mld $ | +10,8% | 2,27 $ | +14,5% | 24,7× | 9 |
| FY2029 | 1,61 mld $ | +14,4% | 2,50 $ | +10,1% | 22,5× | 3 |
| FY2030 | 1,64 mld $ | +1,9% | 2,39 $ | -4,4% | 23,5× | 3 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (303), które Cognex Corporation oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 65,1 mln $ | 42,3 mln $ | +53,9% | 50,2 mln $ | 38 mln $ | +32,0% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 216 mln $ | 184 mln $ | +17,6% | 147 mln $ | 143 mln $ | +2,3% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | 728 tys. $2025-12-31 | 827 tys. $ | -12,0% | 728 tys. $ | 827 tys. $ | -12,0% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 726 tys. $ | 620 tys. $ | +17,1% | 1,35 mln $2013-12-31 | 1,13 mln $ | +19,7% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | – | – | – | 555 tys. $ | 222 tys. $ | +150,0% |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | 250 tys. $2025-12-31 | 359 tys. $ | -30,4% | 477 tys. $ | 459 tys. $ | +3,9% |
| Accretion (Amortization) of Discounts and Premiums, Investments | 292 tys. $2025-12-31 | 131 tys. $ | +122,9% | 731 tys. $ | -306 tys. $ | +338,9% |
| Accrued Bonuses, Current | 35,7 mln $2025-12-31 | 18,7 mln $ | +90,5% | 35,7 mln $ | 18,7 mln $ | +90,5% |
| Accrued Income Taxes, Current | 9,13 mln $ | 5,48 mln $ | +66,4% | 9,14 mln $ | 25,7 mln $ | -64,4% |
| Accrued Liabilities, Current | 80,6 mln $ | 78,3 mln $ | +2,9% | 91,4 mln $ | 71,8 mln $ | +27,4% |
| Accrued Salaries, Current | 8,17 mln $2025-12-31 | 5,12 mln $ | +59,5% | 8,17 mln $ | 5,12 mln $ | +59,5% |
| Accrued Vacation, Current | 5,16 mln $2025-12-31 | 3,95 mln $ | +30,8% | 5,16 mln $ | 3,95 mln $ | +30,8% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 140 mln $2025-12-31 | 127 mln $ | +10,2% | 140 mln $ | 127 mln $ | +10,2% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Sale or Disposal of Property, Plant and Equipment | – | – | – | 5,65 mln $ | 9,49 mln $ | -40,5% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Foreign Currency Translation Adjustment, Net of Tax | -54,3 mln $2025-12-31 | -67,8 mln $ | +19,9% | -54,3 mln $ | -67,8 mln $ | +19,9% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -62,5 mln $ | -37,8 mln $ | -65,3% | -53,5 mln $ | -72,8 mln $ | +26,5% |
| Additional Paid in Capital, Common Stock | 1,29 mld $ | 1,11 mld $ | +16,6% | 1,14 mld $ | 1,09 mld $ | +4,4% |
| Adjustment for Long-term Intercompany Transactions, Net of Tax | – | – | – | 1,27 mln $ | 1,27 mln $ | 0,0% |
| Advertising Expense | – | – | – | 1,43 mln $ | 1,29 mln $ | +11,4% |
| Amortization of Intangible Assets | 2,29 mln $ | 2,68 mln $ | -14,5% | 10,5 mln $ | 11,4 mln $ | -8,0% |
| Amortization of Other Deferred Charges | – | – | – | 9,83 mln $ | 12,5 mln $ | -21,4% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 1,78 mln | 10,6 mln | -83,2% | 10,3 mln | 8,5 mln | +20,7% |
| AOCI, Debt Securities, Available-for-sale, Adjustment, after Tax | 2,11 mln $2025-12-31 | -3,7 mln $ | +157,0% | 2,11 mln $ | -3,7 mln $ | +157,0% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 11,2 mln $ | 12,3 mln $ | -8,8% | 48,5 mln $ | 52,4 mln $ | -7,5% |
| Assets | 2,18 mld $ | 2 mld $ | +8,7% | 2,02 mld $ | 1,99 mld $ | +1,2% |
| Assets, Current | 850 mln $ | 626 mln $ | +35,8% | 697 mln $ | 613 mln $ | +13,7% |
| Capitalized Contract Cost, Gross | 20,1 mln $ | 14,1 mln $ | +42,4% | 10,6 mln $ | 10,7 mln $ | -1,1% |
| Cash | 200 mln $2025-12-31 | 171 mln $ | +16,9% | 200 mln $ | 171 mln $ | +16,9% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 303 mln $ | 179 mln $ | +68,7% | 263 mln $ | 186 mln $ | +41,3% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 303 mln $ | 179 mln $ | +68,7% | 263 mln $ | 186 mln $ | +41,3% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 65,2 mln $ | 35,6 mln $ | +83,3% | 76,8 mln $ | -16,6 mln $ | +563,9% |
| Common Stock, Dividends, Per Share, Cash Paid | 0,09 $ | 0,08 $ | +6,3% | 0,33 $ | 0,31 $ | +6,6% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 300 mln | 300 mln | 0,0% | 300 mln | 300 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 168 mln | 168 mln | +0,2% | 167 mln | 170 mln | -2,0% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 168 mln | 168 mln | +0,2% | 167 mln | 170 mln | -2,0% |
| Common Stock, Value, Outstanding | 336 tys. $ | 336 tys. $ | 0,0% | 334 tys. $ | 341 tys. $ | -2,1% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 71 mln $ | 61,4 mln $ | +15,7% | 134 mln $ | 78,7 mln $ | +69,9% |
| Contract with Customer, Liability, Current | 49 mln $ | 53,1 mln $ | -7,7% | 21,1 mln $ | 25 mln $ | -15,7% |
| Cost of Goods and Services Sold | 85,5 mln $ | 81,2 mln $ | +5,3% | 329 mln $ | 289 mln $ | +13,9% |
| Cost, Depreciation and Amortization | 3,04 mln $ | 3,14 mln $ | -3,4% | 12,4 mln $ | 12,5 mln $ | -0,9% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 4,58 mln $ | 28 mln $ | -83,7% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 19,6 mln $ | 12,8 mln $ | +53,6% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 28,7 mln $ | 45,3 mln $ | -36,8% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 4,44 mln $ | 4,52 mln $ | -1,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale | 452 mln $ | 373 mln $ | +21,2% | 379 mln $ | 401 mln $ | -5,4% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | 832 tys. $ | 2,39 mln $ | -65,2% | 3,32 mln $ | 413 tys. $ | +702,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | 2,29 mln $ | 1,46 mln $ | +57,1% | 529 tys. $ | 5,32 mln $ | -90,1% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Allowance for Credit Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Allowance for Credit Loss, Current | 0 $2025-12-31 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 0 $2025-12-31 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost | 377 mln $2025-12-31 | 406 mln $ | -7,2% | 377 mln $ | 406 mln $ | -7,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost, Current | 74,1 mln $2025-12-31 | 60,7 mln $ | +21,9% | 74,1 mln $ | 60,7 mln $ | +21,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost, Noncurrent | 303 mln $2025-12-31 | 345 mln $ | -12,3% | 303 mln $ | 345 mln $ | -12,3% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer | 8,48 mln $ | 58 mln $ | -85,4% | 26,6 mln $ | 93,6 mln $ | -71,6% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer, Accumulated Loss | 274 tys. $ | 1,16 mln $ | -76,3% | 456 tys. $ | 2,12 mln $ | -78,5% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months | 253 mln $ | 63,8 mln $ | +297,0% | 30,6 mln $ | 225 mln $ | -86,4% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months, Accumulated Loss | 2,02 mln $ | 305 tys. $ | +562,0% | 73 tys. $ | 3,2 mln $ | -97,7% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Current | 102 mln $ | 48,9 mln $ | +108,3% | 74 mln $ | 60 mln $ | +23,5% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 102 mln $ | 48,9 mln $ | +108,3% | 74 mln $ | 60 mln $ | +23,5% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-07-05, 10-Q 2026-04-05, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-28, 10-Q 2025-06-29, 10-Q 2025-03-30, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-29, 10-Q 2024-06-30
Dane na 2026-11-02