Finanse Biogen Inc. (BIIB)
NASDAQ · Healthcare · Drug Manufacturers - General · Pracownicy: 7500 · CEO: Christopher A. Viehbacher
- Cena
- 253,62 $ +1,59%
- Kapitalizacja
- 37,5 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 44 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-28
- Następny raport
- 2027-02-05 Prognoza EPS: 2,85 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 37,5 mld $ EV 44 mld $
- Przychody
- 10,3 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +8% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 3,4% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 107,5× Prognozowany 20,3× (FY2026)
- P/S
- 3,6× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 30,4× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 2,34 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 348 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 10,6 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-02-05 Prognoza przychodów: 2,58 mld $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-28): przychody powyżej o 6,4%, EPS powyżej o 31,7%Przychody 2,8 mld $ wobec oczekiwanych 2,63 mld $ (+6,4%); EPS 2,62 $ wobec 1,99 $ (+31,7%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 14,2%Przychody za Q3 '26: 2,8 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: -0,6%.
- Marża operacyjna 7,6% (TTM), zmiana r/r: -16,8 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost -67,8%, przychody: wzrost 3,1%.
- Straty nieoperacyjne pochłaniają 171,3% zysku przed opodatkowaniemZysk przed opodatkowaniem 290 mln $, zysk operacyjny 787 mln $ (TTM). Straty na udziałach kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe obniżają zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 0,9% przychodów (rok temu 1,8%)Zainwestowano 95,6 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (-45,7% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 2,34 mld $ = 673,2% zysku netto.
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 0,5%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 148 mln, rok wcześniej: 147 mln.
- Dług netto: 6,5 mld $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 1,3 mld $, dług z leasingiem: 7,8 mld $; rok temu dług netto: 2,63 mld $.
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 2,8 mld $ | 2,45 mld $ | +14,2% |
| Marża brutto | 73,3% | 64,3% | +9,0 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 128 mln $ | 614 mln $ | -79,1% |
| Marża operacyjna | 4,6% | 25,0% | -20,4 pkt proc. |
| Zysk netto | -20,6 mln $ | 467 mln $ | -104,4% |
| Rozwodniony EPS | -0,14 $ | 3,17 $ | -104,4% |
| Przepływy operacyjne | 641 mln $ | 1,27 mld $ | -49,6% |
| Capex | 40,4 mln $ | 46,2 mln $ | -12,6% |
| Wolne przepływy pieniężne | 600 mln $ | 1,23 mld $ | -51,0% |
| R&D | 574 mln $ | 370 mln $ | +55,3% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 81,5 mln $ | 75,3 mln $ | +8,2% |
Raport vs konsensus
2026-10-28| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 2,8 mld $ | 2,63 mld $ | +6,4% |
| EPS (baza konsensusu) | 2,62 $ | 1,99 $ | +31,7% |
Z raportu z 2026-10-28 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MS Product Revenues | 919 mln $ | -13,4% | 40,0% | 3,76 mld $ | -10,4% | |
| TYSABRI product | 437 mln $ | +1,2% | 19,0% | 1,73 mld $ | +2,6% | |
| SPINRAZA | 461 mln $ | +23,2% | 20,0% | 1,59 mld $ | -1,2% | |
| Fumarate | 274 mln $ | -28,4% | 11,9% | 1,14 mld $ | -25,7% | |
| Interferon | 208 mln $ | -15,7% | 9,1% | 887 mln $ | -7,3% |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q3 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| United States | 1,27 mld $ | +35,3% | 60,6% | 3,22 mld $ | -7,0% | |
| Non-US | 824 mln $ | -9,6% | 39,4% | 3,29 mld $ | -14,0% |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 2,25 mld $
- Capex
- 95,6 mln $
- Skup akcji
- 0 $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- -6 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- -400 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 141 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 2,34 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- -0,0%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 107,5× | 20,4× | 13,2× – 32,3× |
| EV / EBITDA | 30,4× | 12,0× | 8,9× – 18,4× |
| EV / przychody | 4,3× | 3,6× | 2,7× – 4,4× |
| Cena / FCF | 16,0× | 19,5× | 8,9× – 35,2× |
| Cena / wartość księgowa | 2,0× | 2,3× | 1,3× – 3,3× |
| Rentowność FCF | 6,2% | 7,0% | 2,8% – 11,3% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 2,8% | 9,5% | 6,6% – 13,2% |
| Zwrot z kapitału własnego | 1,9% | 12,3% | 7,1% – 22,7% |
Analitycy
Cel konsensusu 253,89 $ (+0,1%)
zakres 175,00 $ – 300,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 10,6 mld $ | +7,5% | 12,47 $ | +41,2% | 20,3× | 19 |
| FY2027 | 10,8 mld $ | +2,0% | 16,27 $ | +30,5% | 15,6× | 20 |
| FY2028 | 11,1 mld $ | +3,2% | 18,34 $ | +12,7% | 13,8× | 11 |
| FY2029 | 11,4 mld $ | +3,1% | 20,38 $ | +11,1% | 12,4× | 4 |
| FY2030 | 11,7 mld $ | +1,9% | 21,08 $ | +3,4% | 12,0× | 4 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (323), które Biogen Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 430 mln $ | 413 mln $ | +4,2% | 432 mln $ | 424 mln $ | +1,8% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 1,34 mld $2025-12-31 | 1,4 mld $ | -4,4% | 1,34 mld $ | 1,4 mld $ | -4,4% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 3,1 mln $ | 2,2 mln $ | +40,9% | 3 mln $ | 2,2 mln $ | +36,4% |
| Accrued Income Taxes, Noncurrent | 179 mln $ | 165 mln $ | +8,7% | 166 mln $ | 157 mln $ | +6,2% |
| Accrued Royalties, Current | 320 mln $2025-09-30 | 179 mln $ | +79,2% | 221 mln $2019-12-31 | 225 mln $ | -1,7% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 3,1 mld $ | 2,87 mld $ | +8,1% | 2,93 mld $ | 2,67 mld $ | +9,7% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -120 mln $ | -215 mln $ | +44,0% | -182 mln $ | -136 mln $ | -33,6% |
| Additional Paid in Capital | 1,07 mld $ | 798 mln $ | +34,2% | 863 mln $ | 569 mln $ | +51,6% |
| Advertising Expense | – | – | – | 71,9 mln $ | 66,8 mln $ | +7,6% |
| Amortization of Intangible Assets | 173 mln $ | 136 mln $ | +27,3% | 507 mln $ | 387 mln $ | +31,2% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 84,2 mln $ | 78,4 mln $ | +7,4% | – | – | – |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Option, Increase for Cost Recognition | – | – | – | 303 mln $ | 302 mln $ | +0,5% |
| Asset Impairment Charges | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Assets | 32,1 mld $ | 29,2 mld $ | +9,7% | 29,4 mld $ | 28 mld $ | +5,0% |
| Assets, Current | 7,58 mld $ | 8,94 mld $ | -15,1% | 8,97 mld $ | 7,46 mld $ | +20,3% |
| Assets, Fair Value Disclosure | 861 mln $ | – | – | 3,69 mld $ | 1,95 mld $ | +89,1% |
| Buildings and Improvements, Gross | 2,14 mld $2025-12-31 | 1,96 mld $ | +9,0% | 2,14 mld $ | 1,96 mld $ | +9,0% |
| Business Combination, Contingent Consideration Arrangements, Change in Amount of Contingent Consideration, Liability | 400 tys. $ | 5,6 mln $ | -92,9% | – | – | – |
| Business Combination, Contingent Consideration, Liability, Current | 152 mln $ | 149 mln $ | +2,6% | 291 mln $2024-12-31 | – | – |
| Business Combination, Contingent Consideration, Liability, Noncurrent | 122 mln $ | 243 mln $ | -49,9% | 246 mln $ | 222 mln $ | +11,2% |
| Business Combination, Provisional Information, Initial Accounting Incomplete, Adjustment, Consideration Transferred | 0 $2026-05-14 | – | – | – | – | – |
| Cash and Cash Equivalents, Fair Value Disclosure | 628 mln $ | – | – | 2,23 mld $ | 1,66 mld $ | +34,1% |
| Cash Equivalents, at Carrying Value | 628 mln $ | 3,4 mld $ | -81,5% | 2,23 mld $ | 1,66 mld $ | +34,1% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 1,3 mld $ | 3,86 mld $ | -66,2% | 3,01 mld $ | 2,38 mld $ | +26,7% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Excluding Exchange Rate Effect | 24,9 mln $ | 1,11 mld $ | -97,8% | 532 mln $ | 1,39 mld $ | -61,8% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 1 mld2025-12-31 | 1 mld | 0,0% | 1 mld | 1 mld | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 171 mln2025-12-31 | 170 mln | +0,6% | 171 mln | 170 mln | +0,6% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 147 mln2025-12-31 | 146 mln | +0,7% | 147 mln | 146 mln | +0,7% |
| Common Stock, Value, Issued | 100 tys. $ | 100 tys. $ | 0,0% | 100 tys. $2022-12-31 | 100 tys. $ | 0,0% |
| Common Stock, Value, Outstanding | 100 tys. $2025-12-31 | 100 tys. $ | 0,0% | 100 tys. $ | 100 tys. $ | 0,0% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Noncontrolling Interest | – | – | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | -13,2 mln $ | 490 mln $ | -102,7% | 1,25 mld $ | 1,65 mld $ | -24,4% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Including Portion Attributable to Noncontrolling Interest | – | – | – | 1,25 mld $ | 1,65 mld $ | -24,4% |
| Construction in Progress, Gross | 163 mln $2025-12-31 | 308 mln $ | -47,1% | 163 mln $ | 308 mln $ | -47,1% |
| Construction Payable | 89,1 mln $2025-09-30 | – | – | 78 mln $2019-12-31 | 125 mln $ | -37,7% |
| Cost of Goods and Services Sold | 748 mln $ | 674 mln $ | +11,0% | 2,4 mld $ | 2,31 mld $ | +4,1% |
| Costs and Expenses | 2,81 mld $ | 1,98 mld $ | +42,3% | 8,33 mld $ | 7,77 mld $ | +7,3% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 10,1 mln $ | 449 mln $ | -97,8% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -155 mln $ | -67,5 mln $ | -130,2% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -98 mln $ | 432 mln $ | -122,7% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 47,3 mln $ | 50,5 mln $ | -6,3% |
| Debt Instrument, Unamortized Discount (Premium) and Debt Issuance Costs, Net | 281 mln $2025-12-31 | 272 mln $ | +3,3% | 281 mln $ | 272 mln $ | +3,3% |
| Debt Securities, Available-for-sale | 1,37 mld $2026-03-31 | – | – | 1,24 mld $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | 0 $2026-03-31 | – | – | 200 tys. $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | 2 mln $2026-03-31 | – | – | 0 $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost | 1,37 mld $2026-03-31 | – | – | 1,24 mld $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 456 mln $2026-03-31 | – | – | 419 mln $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 901 mln $2026-03-31 | – | – | 807 mln $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Current | 0 $ | 97,6 mln $ | -100,0% | 807 mln $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 455 mln $2026-03-31 | – | – | 420 mln $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 900 mln $2026-03-31 | – | – | 807 mln $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Amortized Cost | 1,37 mld $2026-03-31 | – | – | 1,24 mld $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Fair Value | 1,37 mld $2026-03-31 | – | – | 1,24 mld $ | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Noncurrent | 0 $ | – | – | 432 mln $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Realized Gain | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Realized Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt, Current | 0 $2025-12-31 | 1,75 mld $ | -100,0% | 0 $ | 1,75 mld $ | -100,0% |
| Decrease in Unrecognized Tax Benefits is Reasonably Possible | 35 mln $2025-09-30 | 55 mln $ | -36,4% | 45 mln $2024-12-31 | 20 mln $ | +125,0% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 346 mln $ | -155 mln $ | +324,0% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki, prognozy: Financial Modeling Prep. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-09-30, 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30
Dane na 2026-11-02