Finanse BlackBerry Limited (BB)
NYSE · Technology · Software - Infrastructure · Pracownicy: 1749 · CEO: John Joseph Giamatteo
- Cena
- 8,42 $ -8,38%
- Kapitalizacja
- 4,94 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 4,9 mld $
- Ostatni raport
- Q2 '27 złożony 2026-09-24
- Następny raport
- 2026-12-17 Prognoza EPS: 0,05 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 4,94 mld $ EV 4,9 mld $
- Przychody
- 614 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +15% Konsensus na FY2027
- Marża netto
- 13,1% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 61,2× Prognozowany 39,9× (FY2027)
- P/S
- 8,1× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 41,2× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 92,7 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 80,4 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 632 mln $ Konsensus na FY2027
- Zysk
- 2026-12-17 Prognoza przychodów: 150 mln $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-09-24): przychody powyżej o 13,2%, EPS powyżej o 75,0%Przychody 163 mln $ wobec oczekiwanych 144 mln $ (+13,2%); EPS 0,07 $ wobec 0,04 $ (+75,0%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 26,0%Przychody za Q2 '27: 163 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 8,9%.
- Marża operacyjna 13,8% (TTM), zmiana r/r: +8,8 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 216,0%, przychody: wzrost 14,0%.
- Capex: 1,0% przychodów (rok temu 1,6%)Zainwestowano 6,21 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (-28,6% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 92,7 mln $ = 115,3% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 41,1 mln $ = 44,3% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 41,1 mln $ (rok temu 30 mln $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 25,6 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 8,5%Akcji rozwodnionych w Q2 '27: 650 mln, rok wcześniej: 599 mln.
- Gotówka netto: 157 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 378 mln $, dług z leasingiem: 221 mln $; rok temu gotówka netto: 56,5 mln $.
Ostatni kwartał: Q2 '27
Kwartał zakończony 2026-08-31. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '27 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 163 mln $ | 130 mln $ | +26,0% |
| Marża brutto | 77,8% | 74,5% | +3,3 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 33,6 mln $ | 11,5 mln $ | +192,2% |
| Marża operacyjna | 20,6% | 8,9% | +11,7 pkt proc. |
| Zysk netto | 33,9 mln $ | 13,3 mln $ | +154,9% |
| Rozwodniony EPS | 0,05 $ | 0,02 $ | +125,2% |
| Przepływy operacyjne | 29,3 mln $ | 3,9 mln $ | +651,3% |
| Capex | 1,2 mln $ | 2,2 mln $ | -45,5% |
| Wolne przepływy pieniężne | 28,1 mln $ | 1,7 mln $ | +1552,9% |
| R&D | 33,2 mln $ | 25,6 mln $ | +29,7% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 7,5 mln $ | 5,9 mln $ | +27,1% |
Raport vs konsensus
2026-09-24| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 163 mln $ | 144 mln $ | +13,2% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,07 $ | 0,04 $ | +75,0% |
Z raportu z 2026-09-24 za Q2 '27: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Secure Communication | 60,9 mln $ | +1,7% | 37,3% | 274 mln $ | +24,5% | |
| QNX | 80,3 mln $ | +27,3% | 49,2% | 300 mln $ | – | |
| Licensing and Other | 22,1 mln $ | +234,8% | 13,5% | 40 mln $ | +39,9% |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q2 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| North America | 72,6 mln $ | +16,5% | 44,5% | 275 mln $ | +20,0% | |
| EMEA | 58,3 mln $ | +46,1% | 35,7% | 214 mln $ | +21,0% | |
| Other Regions | 32,4 mln $ | +18,2% | 19,8% | 125 mln $ | +37,2% |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 98,9 mln $
- Capex
- -6,21 mln $
- Skup akcji
- -41,1 mln $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- 38,7 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- 0 $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 25,6 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 92,7 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 44,3%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 61,2× | 182,4× 2 z 5 lat | 37,7× – 327,1× |
| EV / EBITDA | 41,2× | 29,4× 3 z 5 lat | 18,1× – 46,6× |
| EV / przychody | 8,0× | 4,3× | 2,2× – 5,8× |
| Cena / FCF | 53,3× | 238,9× 2 z 5 lat | 42,5× – 435,3× |
| Cena / wartość księgowa | 6,2× | 2,8× | 2,1× – 3,9× |
| Rentowność FCF | 1,9% | -2,8% | -13,5% – 2,4% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 7,2% | -3,4% | -15,4% – 4,7% |
| Zwrot z kapitału własnego | 10,6% | -21,1% | -85,7% – 7,1% |
Analitycy
Cel konsensusu 10,43 $ (+23,9%)
zakres 8,00 $ – 13,00 $ · rekomendacja Hold
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 632 mln $ | +15,1% | 0,21 $ | +134,3% | 39,9× | 3 |
| FY2028 | 691 mln $ | +9,4% | 0,24 $ | +13,0% | 35,3× | 4 |
| FY2029 | 735 mln $ | +6,3% | 0,29 $ | +21,2% | 29,1× | 1 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (241), które BlackBerry Limited oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| – | – | – | 0 $ | – | – | |
| – | – | – | 22,1 mln $ | – | – | |
| – | – | – | -300 tys. $ | – | – | |
| – | – | – | 700 tys. $ | – | – | |
| Accounts Payable, Current | 8,6 mln $ | 4 mln $ | +115,0% | 5,5 mln $ | 31,1 mln $ | -82,3% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 141 mln $ | 125 mln $ | +12,8% | 156 mln $ | 174 mln $ | -10,2% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Noncurrent | 67,5 mln $ | 41,7 mln $ | +61,9% | 46,6 mln $ | 66,3 mln $ | -29,7% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | 3,5 mln $ | 5,4 mln $ | -35,2% | 3,4 mln $ | 6,6 mln $ | -48,5% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 1,3 mln $ | – | – | 3,4 mln $ | 6,6 mln $ | -48,5% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Period Increase (Decrease) | 0 $ | -200 tys. $ | +100,0% | -2,4 mln $ | 5,3 mln $ | -145,3% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Writeoff | 300 tys. $2026-02-28 | – | – | 800 tys. $ | 4,7 mln $ | -83,0% |
| Accrued Bonuses | 20,3 mln $ | 16,8 mln $ | +20,8% | 36,5 mln $ | 31,4 mln $ | +16,2% |
| Accrued Liabilities, Current | 102 mln $ | 83,9 mln $ | +21,0% | 112 mln $ | 126 mln $ | -11,5% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 87,2 mln $ | 84,2 mln $ | +3,6% | 85,9 mln $ | 84,5 mln $ | +1,7% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -13,3 mln $ | -12 mln $ | -10,8% | -11,2 mln $ | -19,2 mln $ | +41,7% |
| Advertising Expense | – | – | – | 12 mln $ | 16,8 mln $ | -28,6% |
| Amortization of Intangible Assets | 2,4 mln $ | 3,4 mln $ | -29,4% | 12,4 mln $ | 16,7 mln $ | -25,7% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 7,5 mln $ | 5,9 mln $ | +27,1% | 23,1 mln $ | 25,6 mln $ | -9,8% |
| Assets | 1,26 mld $ | 1,18 mld $ | +6,7% | 1,25 mld $ | 1,3 mld $ | -3,9% |
| Assets, Current | 562 mln $ | 507 mln $ | +10,8% | 568 mln $ | 592 mln $ | -3,9% |
| Capital Expenditures Incurred but Not yet Paid | 200 tys. $ | 0 $ | – | – | – | – |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 266 mln $ | 276 mln $ | -3,7% | 275 mln $ | 267 mln $ | +3,0% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 280 mln $ | 291 mln $ | -3,5% | 289 mln $ | 280 mln $ | +3,1% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 9,3 mln $ | -1,9 mln $ | +589,5% | 8,6 mln $ | 79,8 mln $ | -89,2% |
| Common Stock, Shares, Issued | 587 mln | 590 mln | -0,6% | 587 mln | 596 mln | -1,5% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 587 mln | 590 mln | -0,6% | 587 mln | 596 mln | -1,5% |
| Common Stock, Value, Issued | 2,93 mld $ | 2,95 mld $ | -0,8% | 2,92 mld $ | 2,98 mld $ | -1,7% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 33,4 mln $ | 14,1 mln $ | +136,9% | 61,2 mln $ | -83,9 mln $ | +172,9% |
| Contract with Customer, Performance Obligation Satisfied in Previous Period | 2,3 mln $ | 0 $ | – | 2,3 mln $ | 2,4 mln $ | -4,2% |
| Conversion of Stock, Shares Converted | – | – | – | 51,5 mln | 51,5 mln | 0,0% |
| Cost of Revenue | 36,2 mln $ | 33 mln $ | +9,7% | 131 mln $ | 140 mln $ | -6,5% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -200 tys. $ | -400 tys. $ | +50,0% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 6 mln $ | 17,4 mln $ | -65,5% |
| Debt Conversion, Converted Instrument, Amount | 0 $ | 0 $ | – | 1 tys. $ | 1 tys. $ | 0,0% |
| Debt Securities, Available-for-sale | 206 mln $2026-02-28 | 128 mln $ | +60,9% | 206 mln $ | 128 mln $ | +60,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost | 206 mln $2026-02-28 | 138 mln $ | +49,2% | 206 mln $ | 138 mln $ | +49,2% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 280 mln $ | 152 mln $ | +84,0% | 206 mln $ | 128 mln $ | +60,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer | 0 $ | 0 $ | – | – | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer, Accumulated Loss | 0 $2026-02-28 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 280 mln $ | 152 mln $ | +84,0% | 206 mln $ | 128 mln $ | +60,9% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Maturity, without Single Maturity Date, Amortized Cost | 0 $2026-02-28 | 10 mln $ | -100,0% | 0 $ | 10 mln $ | -100,0% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Maturity, without Single Maturity Date, Fair Value | 0 $2026-02-28 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Realized Gain (Loss) | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Deferred Revenue, Current | 117 mln $ | 129 mln $ | -9,3% | 139 mln $ | 162 mln $ | -14,2% |
| Deferred Revenue, Noncurrent | 11,8 mln $ | 6,7 mln $ | +76,1% | 14,1 mln $ | 5,6 mln $ | +151,8% |
| Deferred Tax Assets, Gross | 1,51 mld $2026-02-28 | 1,52 mld $ | -0,3% | 1,51 mld $ | 1,52 mld $ | -0,3% |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | 0 $2026-02-28 | 600 tys. $ | -100,0% | 0 $ | 600 tys. $ | -100,0% |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | 500 mln $2026-02-28 | 475 mln $ | +5,2% | 500 mln $ | 475 mln $ | +5,2% |
| Deferred Tax Assets, Other Tax Carryforwards | 133 mln $2026-02-28 | 141 mln $ | -5,6% | 133 mln $ | 141 mln $ | -5,6% |
| Deferred Tax Assets, Property, Plant and Equipment | 267 mln $2026-02-28 | 263 mln $ | +1,5% | 267 mln $ | 263 mln $ | +1,5% |
| Deferred Tax Assets, Tax Deferred Expense, Reserves and Accruals | 19,5 mln $2026-02-28 | 21,3 mln $ | -8,5% | 19,5 mln $ | 21,3 mln $ | -8,5% |
| Deferred Tax Assets, Valuation Allowance | 1,51 mld $ | – | – | 1,51 mld $ | 1,52 mld $ | -0,3% |
| Deferred Tax Liabilities, Gross | 0 $2026-02-28 | 600 tys. $ | -100,0% | 0 $ | 600 tys. $ | -100,0% |
| Deferred Tax Liabilities, Net | 0 $2026-02-28 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Deferred Tax Liabilities, Property, Plant and Equipment | 0 $2026-02-28 | 600 tys. $ | -100,0% | 0 $ | 600 tys. $ | -100,0% |
| Depreciation | – | – | – | 5,4 mln $ | 7,6 mln $ | -28,9% |
| Depreciation, Depletion and Amortization | 4,1 mln $ | 4,6 mln $ | -10,9% | 17,8 mln $ | 44,7 mln $ | -60,2% |
| Depreciation, Depletion and Amortization, Nonproduction | 2,5 mln $ | 3,1 mln $ | -19,4% | 11,4 mln $ | 17,7 mln $ | -35,6% |
| Discontinued Operation, Gain (Loss) from Disposal of Discontinued Operation, before Income Tax | – | – | – | 0 $ | 10,4 mln $ | -100,0% |
| Discontinued Operation, Gain (Loss) on Disposal of Discontinued Operation, Net of Tax | – | – | – | 0 $ | 10,2 mln $ | -100,0% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-08-31, 10-Q 2026-05-31, 10-K 2026-02-28, 10-Q 2025-11-30, 10-Q 2025-08-31, 10-Q 2025-05-31, 10-K 2025-02-28, 10-Q 2024-11-30, 10-Q 2024-08-31
Dane na 2026-11-02