Finanse AXT, Inc. (AXTI)
NASDAQ · Technology · Semiconductors · Pracownicy: 1541 · CEO: Morris S. Young
- Cena
- 55,06 $ -9,56%
- Kapitalizacja
- 3,61 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 3,2 mld $
- Ostatni raport
- Q3 '26 złożony 2026-10-29
- Następny raport
- 2027-02-18 Prognoza EPS: 0,57 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 3,61 mld $ EV 3,2 mld $
- Przychody
- 171 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +171% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 18,5% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 117,5× Prognozowany 46,7× (FY2026)
- P/S
- 21,1× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 67,4× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- – Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 31,7 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 239 mln $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2027-02-18 Prognoza przychodów: 91,5 mln $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-10-29): przychody powyżej o 11,2%, EPS powyżej o 33,1%Przychody 73,4 mln $ wobec oczekiwanych 66 mln $ (+11,2%); EPS 0,41 $ wobec 0,31 $ (+33,1%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 162,6%Przychody za Q3 '26: 73,4 mln $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 53,5%.
- Marża operacyjna 19,6% (TTM), zmiana r/r: +46,4 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 237,5%, przychody: wzrost 89,1%.
- Część nieoperacyjna zysku przed opodatkowaniem: 25,8%Zysk przed opodatkowaniem 45,1 mln $, zysk operacyjny 33,4 mln $ (TTM). Zyski z udziałów kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe podnoszą zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 50,2%Akcji rozwodnionych w Q3 '26: 65,9 mln, rok wcześniej: 43,8 mln.
- Gotówka netto: 439 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 513 mln $, dług z leasingiem: 73,7 mln $; rok temu dług netto: 40,6 mln $.
Ostatni kwartał: Q3 '26
Kwartał zakończony 2026-09-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q3 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 73,4 mln $ | 28 mln $ | +162,6% |
| Marża brutto | 56,0% | 22,3% | +33,7 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 28,4 mln $ | -1,12 mln $ | +2631,3% |
| Marża operacyjna | 38,7% | -4,0% | +42,7 pkt proc. |
| Zysk netto | 25,7 mln $ | -1,91 mln $ | +1449,6% |
| Rozwodniony EPS | 0,39 $ | -0,04 $ | +976,4% |
| Przepływy operacyjne | – | -9,15 mln $ | – |
| Capex | – | 2,18 mln $ | – |
| Wolne przepływy pieniężne | – | -11,3 mln $ | – |
| R&D | 3,94 mln $ | 1,01 mln $ | +289,3% |
| Wynagrodzenie w akcjach | – | 738 tys. $ | – |
Raport vs konsensus
2026-10-29| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 73,4 mln $ | 66 mln $ | +11,2% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,41 $ | 0,31 $ | +33,1% |
Z raportu z 2026-10-29 za Q3 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Substrates | 37,6 mln $ | +232,7% | 78,9% | 93,4 mln $ | – | |
| Raw Materials and Other | 10 mln $ | +50,0% | 21,1% | 40,4 mln $ | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHINA | 30,8 mln $ | +112,8% | 64,8% | 74,6 mln $ | – | |
| Europe | 9,15 mln $ | +473,1% | 19,2% | 22,3 mln $ | – | |
| TAIWAN | 2,48 mln $ | +368,5% | 5,2% | 14,5 mln $ | – | |
| Asia Pacific Excluding China, Taiwan and Japan | 3,49 mln $ | +717,1% | 7,3% | 7,69 mln $ | – | |
| North America | 161 tys. $ | -28,1% | 0,3% | 743 tys. $ | – | |
| JAPAN | 1,46 mln $ | +107,7% | 3,1% | 6,49 mln $ | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Wolne przepływy pieniężne
- –
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- –
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 117,5× | 18,5× 2 z 5 lat | 11,8× – 25,2× |
| EV / EBITDA | 67,4× | 10,1× 2 z 5 lat | 6,6× – 13,7× |
| EV / przychody | 18,7× | 2,8× | 1,2× – 7,5× |
| Cena / FCF | -184,5× | – | – |
| Cena / wartość księgowa | 3,8× | 1,2× | 0,5× – 2,6× |
| Rentowność FCF | -0,5% | -11,6% | -20,2% – -2,6% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 2,5% | -1,9% | -6,5% – 4,0% |
| Zwrot z kapitału własnego | 5,4% | -1,7% | -8,8% – 7,1% |
Analitycy
Cel konsensusu 101,67 $ (+84,7%)
zakres 90,00 $ – 125,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 239 mln $ | +170,7% | 1,18 $ | +340,4% | 46,7× | 3 |
| FY2027 | 529 mln $ | +121,4% | 2,65 $ | +125,3% | 20,7× | 3 |
| FY2028 | 840 mln $ | +58,7% | 4,18 $ | +57,6% | 13,2× | 1 |
| FY2029 | 1,28 mld $ | +52,5% | 0,00 $ | -100,0% | – | 0 |
| FY2030 | 1,38 mld $ | +7,9% | 0,00 $ | – | – | 0 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (260), które AXT, Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 tys. $2026-06-30 | 200 tys. $ | -50,0% | – | – | – | |
| Accounts Payable, Current | 14,4 mln $2026-06-30 | 11,2 mln $ | +27,9% | 12,9 mln $ | 12,4 mln $ | +4,8% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 36,7 mln $2026-06-30 | 22,8 mln $ | +60,9% | 26,8 mln $ | 25,6 mln $ | +4,7% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 230 tys. $2026-06-30 | 147 tys. $ | +56,5% | 164 tys. $ | 147 tys. $ | +11,6% |
| Accounts Receivable, Credit Loss Expense (Reversal) | – | – | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Accretion (Amortization) of Discounts and Premiums, Investments | -34 tys. $2026-06-30 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Accrual for Taxes Other than Income Taxes, Current | 389 tys. $2026-06-30 | 573 tys. $ | -32,1% | 494 tys. $ | 399 tys. $ | +23,8% |
| Accrued Income Taxes, Current | 2,27 mln $2026-06-30 | 371 tys. $ | +512,1% | 841 tys. $ | 127 tys. $ | +562,2% |
| Accrued Liabilities, Current | 27,1 mln $2026-06-30 | 12,4 mln $ | +118,7% | 14,8 mln $ | 14,6 mln $ | +1,7% |
| Accrued Professional Fees, Current | 959 tys. $2026-06-30 | 609 tys. $ | +57,5% | 1,02 mln $ | 1,46 mln $ | -29,9% |
| Accrued Salaries, Current | 4,47 mln $2026-06-30 | – | – | – | – | – |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -4,67 mln $2026-06-30 | -7,17 mln $ | +34,9% | -5,3 mln $ | -8,66 mln $ | +38,8% |
| Additional Paid in Capital | 944 mln $2026-06-30 | 243 mln $ | +288,7% | 340 mln $ | 242 mln $ | +40,7% |
| Adjustments to Additional Paid in Capital, Stock Issued, Issuance Costs | 32,3 tys. $2026-06-30 | – | – | 6,45 mln $ | – | – |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 762 tys. $2026-06-30 | 607 tys. $ | +25,5% | 3,11 mln $ | 2,65 mln $ | +17,5% |
| Area of Real Estate Property | 19 467 sqft2025-12-31 | 19 467 sqft | 0,0% | 19 467 sqft | 19 467 sqft | 0,0% |
| Asset Impairment Charges | 0 $2026-06-30 | 0 $ | – | 48 tys. $ | 0 $ | – |
| Assets | 1,1 mld $2026-06-30 | 329 mln $ | +233,5% | 434 mln $ | 339 mln $ | +27,8% |
| Assets, Current | 599 mln $2026-06-30 | 145 mln $ | +313,1% | 247 mln $ | 158 mln $ | +55,8% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 412 mln $2026-06-30 | 27 mln $ | +1426,1% | 120 mln $ | 22,8 mln $ | +426,7% |
| Cash and Cash Equivalents, Fair Value Disclosure | 445 mln $2026-06-30 | 35,1 mln $ | +1168,2% | 128 mln $ | 33,8 mln $ | +279,7% |
| Cash, Cash Equivalents, and Short-term Investments | 751 mln $2026-06-30 | – | – | – | – | – |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 445 mln $2026-06-30 | 35,1 mln $ | +1168,2% | 128 mln $ | 33,8 mln $ | +279,7% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Including Disposal Group and Discontinued Operations | 445 mln $2026-06-30 | 35,1 mln $ | +1168,2% | 128 mln $ | 33,8 mln $ | +279,7% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 387 mln $2026-06-30 | -3,08 mln $ | +12 688,5% | 94,6 mln $ | -16,3 mln $ | +680,0% |
| Common Stock, Capital Shares Reserved for Future Issuance | 4,57 mln2025-12-31 | 6,75 mln | -32,4% | 4,57 mln | 6,75 mln | -32,4% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,00 $2026-06-30 | 0,00 $ | 0,0% | 0,00 $ | 0,00 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 120 mln | 70 mln | +71,4% | 70 mln | 70 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 65,6 mln2026-06-30 | 46,1 mln | +42,3% | 55,3 mln | 45,4 mln | +22,0% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 65,6 mln2026-06-30 | 46,1 mln | +42,3% | 55,3 mln | 45,4 mln | +22,0% |
| Common Stock, Value, Issued | 66 tys. $2026-06-30 | 46 tys. $ | +43,5% | 55 tys. $ | 45 tys. $ | +22,2% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Noncontrolling Interest | 2,24 mln $2026-06-30 | -410 tys. $ | +647,1% | -1,1 mln $ | -781 tys. $ | -40,8% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 11,1 mln $2026-06-30 | -5,95 mln $ | +285,9% | -17,9 mln $ | -14,3 mln $ | -25,3% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Including Portion Attributable to Noncontrolling Interest | 13,3 mln $2026-06-30 | -6,36 mln $ | +309,2% | -19 mln $ | -15,1 mln $ | -26,1% |
| Construction in Progress Expenditures Incurred but Not yet Paid | 7 tys. $2026-06-30 | 0 $ | – | 1,13 mln $ | 857 tys. $ | +31,6% |
| Construction in Progress, Gross | 34 mln $2026-06-30 | 21,6 mln $ | +57,4% | 23,5 mln $ | 23,5 mln $ | -0,2% |
| Construction Payable, Current | 1,48 mln $2026-06-30 | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Asset, before Allowance for Credit Loss | 0 $2025-09-30 | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Liability | 12,7 mln $2026-06-30 | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Liability, Current | 12,1 mln $2026-06-30 | 331 tys. $ | +3548,9% | 103 tys. $ | 1,59 mln $ | -93,5% |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 0 $2025-12-31 | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | 1 tys. $2026-06-30 | 29 tys. $ | -96,6% | 1,6 mln $ | 156 tys. $ | +925,6% |
| Contract with Customer, Refund Liability, Current | 48 tys. $2025-12-31 | 28 tys. $ | +71,4% | 48 tys. $ | 28 tys. $ | +71,4% |
| Cost of Revenue | 26,2 mln $2026-06-30 | 16,5 mln $ | +58,5% | 77,1 mln $ | 75,5 mln $ | +2,1% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 0 $ | 3 tys. $ | -100,0% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 1,64 mln $ | 910 tys. $ | +80,2% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 1,65 mln $ | 931 tys. $ | +76,9% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 7 tys. $ | 18 tys. $ | -61,1% |
| Customer Refund Liability, Current | 21 tys. $2026-06-30 | – | – | – | – | – |
| Debt Securities, Available-for-sale | 304 mln $2026-06-30 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Gain, before Tax | 58 tys. $2026-06-30 | – | – | 5 tys. $2020-12-31 | 6 tys. $ | -16,7% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Accumulated Gross Unrealized Loss, before Tax | 1,91 mln $2026-06-30 | – | – | 20 tys. $2023-12-31 | 303 tys. $ | -93,4% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Amortized Cost | 305 mln $2026-06-30 | – | – | 2,16 mln $2023-12-31 | 11,8 mln $ | -81,6% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 300 mln $2026-06-30 | – | – | 2,16 mln $2022-12-31 | 9,64 mln $ | -77,6% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Amortized Cost, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 5,04 mln $2026-06-30 | – | – | 2,16 mln $2023-12-31 | 9,6 mln $ | -77,5% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer | 0 $2026-06-30 | – | – | 2,14 mln $2023-12-31 | 8,99 mln $ | -76,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer, Accumulated Loss | 0 $2026-06-30 | – | – | 20 tys. $2023-12-31 | 261 tys. $ | -92,3% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months | 298 mln $2026-06-30 | – | – | 2,12 mln $2022-12-31 | 12,2 mln $ | -82,6% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, Less than 12 Months, Accumulated Loss | 1,91 mln $2026-06-30 | – | – | 42 tys. $2022-12-31 | 61 tys. $ | -31,1% |
| Debt Securities, Available-for-Sale, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 299 mln $2026-06-30 | – | – | 2,12 mln $2022-12-31 | 9,58 mln $ | -77,9% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30, 10-Q 2024-06-30
Dane na 2026-11-02