Finanse Albemarle Corporation (ALB)
NYSE · Basic Materials · Chemicals - Specialty · Pracownicy: 7800 · CEO: Jerry Kent Jr.
- Cena
- 91,00 $ -2,43%
- Kapitalizacja
- 10,7 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 11,1 mld $
- Ostatni raport
- Q2 '26 złożony 2026-08-05
- Następny raport
- 2026-11-04 Prognoza EPS: 2,53 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 10,7 mld $ EV 11,1 mld $
- Przychody
- 5,91 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +18% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 3,8% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 189,6× Prognozowany 8,2× (FY2026)
- P/S
- 1,8× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 10,3× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 1,34 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 224 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 6,07 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2026-11-04 Prognoza przychodów: 1,52 mld $
- Dywidenda
- 1,63 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-08-05): przychody powyżej o 8,5%, EPS powyżej o 17,2%Przychody 1,74 mld $ wobec oczekiwanych 1,61 mld $ (+8,5%); EPS 3,75 $ wobec 3,20 $ (+17,2%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 31,1%Przychody za Q2 '26: 1,74 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 9,5%.
- Marża operacyjna 11,9% (TTM), zmiana r/r: +16,4 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 413,9%, przychody: wzrost 18,3%.
- Straty nieoperacyjne pochłaniają 158,1% zysku przed opodatkowaniemZysk przed opodatkowaniem 273 mln $, zysk operacyjny 704 mln $ (TTM). Straty na udziałach kapitałowych i inne zdarzenia jednorazowe obniżają zysk netto i EPS - zysk operacyjny lepiej oddaje kondycję biznesu.
- Capex: 7,8% przychodów (rok temu 19,2%)Zainwestowano 458 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (-52,4% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 1,34 mld $ = 598,8% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 195 mln $ = 14,5% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 3,94 mln $ (rok temu 0 $), dywidendy: 191 mln $, wynagrodzenie w akcjach: 37,9 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku wzrosła: 15,8%Akcji rozwodnionych w Q2 '26: 136 mln, rok wcześniej: 118 mln.
- Dług netto: 354 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 1,63 mld $, dług z leasingiem: 1,99 mld $; rok temu dług netto: 1,91 mld $.
Ostatni kwartał: Q2 '26
Kwartał zakończony 2026-06-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 1,74 mld $ | 1,33 mld $ | +31,1% |
| Marża brutto | 33,9% | 14,8% | +19,1 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 453 mln $ | 53,7 mln $ | +742,8% |
| Marża operacyjna | 26,0% | 4,0% | +21,9 pkt proc. |
| Zysk netto | 480 mln $ | 22,9 mln $ | +1996,2% |
| Rozwodniony EPS | 3,22 $ | -0,16 $ | +2112,5% |
| Przepływy operacyjne | 710 mln $ | -7,2 mln $ | +9957,0% |
| Capex | 71,7 mln $ | 120 mln $ | -40,0% |
| Wolne przepływy pieniężne | 638 mln $ | -127 mln $ | +603,2% |
| R&D | 3,67 mln $ | 12,4 mln $ | -70,5% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 6,78 mln $ | 10,1 mln $ | -32,9% |
Raport vs konsensus
2026-08-05| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 1,74 mld $ | 1,61 mld $ | +8,5% |
| EPS (baza konsensusu) | 3,75 $ | 3,20 $ | +17,2% |
Z raportu z 2026-08-05 za Q2 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '26 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Energy Storage | 1,28 mld $ | +77,9% | 75,1% | 3,64 mld $ | +38,4% | |
| Ketjen | – | – | – | – | – | |
| Specialties | 423 mln $ | +20,5% | 24,9% | 1,48 mld $ | +9,5% | |
| Corporate and all other | – | – | – | – | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 1,8 mld $
- Capex
- -458 mln $
- Skup akcji
- -3,94 mln $
- Dywidendy
- -191 mln $
- Przejęcia
- 525 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- -1,72 mld $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 37,9 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 1,34 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 14,5%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 189,6× | 79,6× 3 z 5 lat | 9,4× – 218,5× |
| EV / EBITDA | 10,3× | 25,4× 4 z 5 lat | 7,5× – 53,5× |
| EV / przychody | 1,9× | 4,1× | 2,1× – 8,8× |
| Cena / FCF | 8,0× | 31,7× 2 z 5 lat | 24,0× – 39,3× |
| Cena / wartość księgowa | 1,0× | 2,5× | 1,0× – 4,8× |
| Rentowność FCF | 12,5% | -2,0% | -9,8% – 4,2% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 3,3% | 4,0% | -4,2% – 17,3% |
| Zwrot z kapitału własnego | 2,3% | 7,1% | -11,8% – 33,7% |
Analitycy
Cel konsensusu 167,09 $ (+83,6%)
zakres 109,00 $ – 250,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 6,07 mld $ | +18,0% | 11,09 $ | +292,9% | 8,2× | 11 |
| FY2027 | 6,07 mld $ | +0,1% | 9,64 $ | -13,1% | 9,4× | 10 |
| FY2028 | 6,2 mld $ | +2,1% | 10,26 $ | +6,4% | 8,9× | 3 |
| FY2029 | 6,35 mld $ | +2,3% | 10,60 $ | +3,3% | 8,6× | 1 |
| FY2030 | 7,4 mld $ | +16,5% | 13,90 $ | +31,1% | 6,5× | 1 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (358), które Albemarle Corporation oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 604 mln $ | 766 mln $ | -21,2% | 594 mln $ | 742 mln $ | -20,0% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss, Current | 4,58 mln $ | 5,19 mln $ | -11,7% | 4,58 mln $ | 5,2 mln $ | -12,0% |
| Accrual for Environmental Loss Contingencies | 20,6 mln $ | 20,4 mln $ | +0,8% | 20,5 mln $ | 20 mln $ | +2,6% |
| Accrual for Environmental Loss Contingencies, Charges to Expense for New Losses | 222 tys. $ | 214 tys. $ | +3,7% | 849 tys. $ | 1,13 mln $ | -24,6% |
| Accrual for Environmental Loss Contingencies, Discount Rate | 4,0% | 4,0% | 0,0% | 4,0% | 4,0% | 0,0% |
| Accrual for Environmental Loss Contingencies, Foreign Currency Translation Gain (Loss) | -44 tys. $ | 258 tys. $ | -117,1% | 382 tys. $ | 211 tys. $ | +81,0% |
| Accrual for Environmental Loss Contingencies, Payments | 204 tys. $ | 188 tys. $ | +8,5% | 740 tys. $ | 4,16 mln $ | -82,2% |
| Accrual for Environmental Loss Contingencies, Period Increase (Decrease) | – | – | – | 34 tys. $ | -11,3 mln $ | +100,3% |
| Accrued Environmental Loss Contingencies, Current | 4,03 mln $ | 4,18 mln $ | -3,5% | 4,25 mln $ | 4,24 mln $ | +0,2% |
| Accrued Environmental Loss Contingencies, Noncurrent | 16,5 mln $ | 16,2 mln $ | +1,9% | 16,3 mln $ | 15,8 mln $ | +3,3% |
| Accrued Income Taxes, Current | 132 mln $ | 170 mln $ | -22,5% | 35,5 mln $ | 95,3 mln $ | -62,8% |
| Accrued Liabilities, Current | 508 mln $ | 415 mln $ | +22,3% | 522 mln $ | 468 mln $ | +11,5% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 3,44 mld $ | 3,54 mld $ | -2,7% | 2,17 mld $2021-12-31 | 2,07 mld $ | +4,4% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -244 mln $ | -365 mln $ | +33,2% | -335 mln $ | -742 mln $ | +54,9% |
| Additional Paid in Capital, Common Stock | 3,05 mld $ | 3 mld $ | +1,6% | 3,02 mld $ | 2,99 mld $ | +1,1% |
| Amortization of Intangible Assets | 5,2 mln $ | 5,7 mln $ | -8,7% | 22,4 mln $ | 23 mln $ | -2,6% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | – | – | – | 16,9 mln2024-12-31 | 0 | – |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 8,54 mln $ | 10,2 mln $ | -16,1% | 36,6 mln $ | 33,1 mln $ | +10,8% |
| Asset Retirement Obligation | 95 mln $2025-12-31 | 96,4 mln $ | -1,4% | 95 mln $ | 96,4 mln $ | -1,4% |
| Asset Retirement Obligation, Accretion Expense | – | – | – | 3,38 mln $ | 3,37 mln $ | +0,4% |
| Asset Retirement Obligation, Current | 375 tys. $2025-12-31 | 1,54 mln $ | -75,6% | 375 tys. $ | 1,54 mln $ | -75,6% |
| Asset Retirement Obligation, Foreign Currency Translation Gain (Loss) | – | – | – | 158 tys. $ | -90 tys. $ | +275,6% |
| Asset Retirement Obligation, Liabilities Incurred | – | – | – | 3,99 mln $ | 6,61 mln $ | -39,6% |
| Asset Retirement Obligation, Liabilities Settled | – | – | – | 7,91 mln $ | 2,65 mln $ | +198,3% |
| Asset Retirement Obligations, Noncurrent | 94,6 mln $2025-12-31 | 94,9 mln $ | -0,2% | 94,6 mln $ | 94,9 mln $ | -0,2% |
| Assets | 15,9 mld $ | 17,3 mld $ | -8,0% | 16,4 mld $ | 16,6 mld $ | -1,4% |
| Assets Held-for-sale, Not Part of Disposal Group, Current | 372 mln $2025-12-31 | 0 $ | – | 372 mln $ | 0 $ | – |
| Assets, Current | 3,94 mld $ | 4,51 mld $ | -12,5% | 4,01 mld $ | 3,84 mld $ | +4,3% |
| Buildings and Improvements, Gross | 937 mln $2025-12-31 | 933 mln $ | +0,4% | 937 mln $ | 933 mln $ | +0,4% |
| Business Combination, Acquisition Related Costs | 765 tys. $ | 1,77 mln $ | -56,7% | 8,3 mln $ | 6,22 mln $ | +33,4% |
| Capital Expenditures Incurred but Not yet Paid | -9,7 mln $ | -27,2 mln $ | +64,4% | 120 mln $ | 198 mln $ | -39,2% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 1,63 mld $ | 1,81 mld $ | -9,7% | 613 mln $2019-12-31 | 555 mln $ | +10,4% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 1,63 mld $ | 1,81 mld $ | -9,7% | 1,62 mld $ | 1,19 mld $ | +35,7% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 542 mln $ | 288 mln $ | +87,9% | 426 mln $ | 302 mln $ | +40,8% |
| Common Stock, Dividends, Per Share, Declared | 0,41 $ | 0,41 $ | 0,0% | 1,62 $ | 1,61 $ | +0,6% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,01 $ | 0,01 $ | 0,0% | 0,01 $ | 0,01 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 275 mln | 275 mln | 0,0% | 275 mln | 275 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 118 mln | 118 mln | +0,3% | 118 mln | 118 mln | +0,1% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 118 mln | 118 mln | +0,3% | 118 mln | 118 mln | +0,1% |
| Common Stock, Value, Issued | 1,18 mln $ | 1,18 mln $ | +0,3% | 1,18 mln $ | 1,18 mln $ | +0,2% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Noncontrolling Interest | 19,3 mln $ | 12,4 mln $ | +56,6% | 45,6 mln $ | 44 mln $ | +3,6% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 495 mln $ | 291 mln $ | +70,0% | -103 mln $ | -1,39 mld $ | +92,6% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Including Portion Attributable to Noncontrolling Interest | 515 mln $ | 304 mln $ | +69,4% | -57,8 mln $ | -1,35 mld $ | +95,7% |
| Construction in Progress, Gross | 643 mln $2025-12-31 | 1,01 mld $ | -36,3% | 643 mln $ | 1,01 mld $ | -36,3% |
| Contract with Customer, Asset, after Allowance for Credit Loss, Current | 539 mln $2025-12-31 | 706 mln $ | -23,7% | 539 mln $ | 706 mln $ | -23,7% |
| Contract with Customer, Liability | 395 mln $ | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Liability, Current | 98,2 mln $ | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 297 mln $ | – | – | – | – | – |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | 21,9 mln $ | 0 $ | – | 350 mln $ | – | – |
| Cost of Revenue | 1,15 mld $ | 1,13 mld $ | +1,8% | 4,47 mld $ | 5,31 mld $ | -15,8% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -11,2 mln $ | 213 mln $ | -105,3% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 85,3 mln $ | 105 mln $ | -19,1% |
| Current Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 75,7 mln $ | 317 mln $ | -76,2% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 1,68 mln $ | -450 tys. $ | +474,0% |
| Debt Instrument, Fair Value Disclosure | 1,82 mld $ | 3,44 mld $ | -47,0% | 3,11 mld $ | 3,33 mld $ | -6,6% |
| Debt Instrument, Unamortized Discount (Premium) and Debt Issuance Costs, Net | 46 mln $ | 79,9 mln $ | -42,5% | 61,9 mln $ | 88,6 mln $ | -30,2% |
| Debt Securities, Available-for-sale | – | – | – | 314 mln $2024-12-31 | 289 mln $ | +8,5% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Noncurrent | 0 $2025-12-31 | 314 mln $ | -100,0% | 0 $ | 314 mln $ | -100,0% |
| Deferred Compensation Liability, Classified, Noncurrent | 30,8 mln $2025-12-31 | 38,2 mln $ | -19,6% | 30,8 mln $ | 38,2 mln $ | -19,6% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 53,1 mln $ | -172 mln $ | +130,8% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-06-30, 10-Q 2026-03-31, 10-K 2025-12-31, 10-Q 2025-09-30, 10-Q 2025-06-30, 10-Q 2025-03-31, 10-K 2024-12-31, 10-Q 2024-09-30, 10-Q 2024-06-30
Dane na 2026-11-02