Finanse Autodesk, Inc. (ADSK)
NASDAQ · Technology · Software - Application · Pracownicy: 14 300 · CEO: Andrew Anagnost
- Cena
- 249,61 $ +3,26%
- Kapitalizacja
- 52,2 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 51,8 mld $
- Ostatni raport
- Q2 '27 złożony 2026-08-28
- Następny raport
- 2026-11-24 Prognoza EPS: 3,07 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 52,2 mld $ EV 51,8 mld $
- Przychody
- 7,79 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +16% Konsensus na FY2027
- Marża netto
- 21,1% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 32,1× Prognozowany 19,8× (FY2027)
- P/S
- 6,7× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 22,4× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 2,83 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 1,64 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 8,32 mld $ Konsensus na FY2027
- Zysk
- 2026-11-24 Prognoza przychodów: 2,13 mld $
- Dywidenda
- – Brak dywidendy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-08-27): przychody powyżej o 1,7%, EPS powyżej o 5,8%Przychody 2,05 mld $ wobec oczekiwanych 2,01 mld $ (+1,7%); EPS 3,30 $ wobec 3,12 $ (+5,8%).
- Wzrost przychodów zwalnia: r/r 16,1%Przychody za Q2 '27: 2,05 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 18,3%.
- Marża operacyjna 27,5% (TTM), zmiana r/r: +4,6 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 41,7%, przychody: wzrost 17,9%.
- Capex: 0,8% przychodów (rok temu 0,6%)Zainwestowano 64 mln $ w ostatnich 4 kwartałach (+56,1% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 2,83 mld $ = 172,5% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 1,59 mld $ = 56,2% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 1,59 mld $ (rok temu 1,44 mld $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 706 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 1,9%Akcji rozwodnionych w Q2 '27: 211 mln, rok wcześniej: 215 mln.
- Gotówka netto: 450 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 4,16 mld $, dług z leasingiem: 3,71 mld $; rok temu dług netto: 498 mln $.
Ostatni kwartał: Q2 '27
Kwartał zakończony 2026-07-31. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '27 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 2,05 mld $ | 1,76 mld $ | +16,1% |
| Marża brutto | 91,4% | 91,0% | +0,4 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 599 mln $ | 450 mln $ | +33,1% |
| Marża operacyjna | 29,3% | 25,5% | +3,8 pkt proc. |
| Zysk netto | 492 mln $ | 313 mln $ | +57,2% |
| Rozwodniony EPS | 2,33 $ | 1,46 $ | +59,6% |
| Przepływy operacyjne | 575 mln $ | 460 mln $ | +25,0% |
| Capex | 14 mln $ | 2 mln $ | +600,0% |
| Wolne przepływy pieniężne | 561 mln $ | 458 mln $ | +22,5% |
| R&D | 464 mln $ | 413 mln $ | +12,3% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 184 mln $ | 191 mln $ | -3,7% |
Raport vs konsensus
2026-08-27| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 2,05 mld $ | 2,01 mld $ | +1,7% |
| EPS (baza konsensusu) | 3,30 $ | 3,12 $ | +5,8% |
Z raportu z 2026-08-27 za Q2 '27: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q2 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Architecture Engineering And Construction | 1,03 mld $ | +17,2% | 50,3% | – | – | |
| AutoCAD and AutoCAD LT Family | 500 mln $ | +13,6% | 24,4% | – | – | |
| Manufacturing | 385 mln $ | +15,3% | 18,8% | – | – | |
| Media And Entertainment [member] | 92 mln $ | +15,0% | 4,5% | – | – | |
| Other | 40 mln $ | +29,0% | 2,0% | – | – |
Przychody według regionów
udział w sumie| Segment | Q2 '27 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 898 mln $ | +14,2% | 43,9% | – | – | |
| EMEA | 804 mln $ | +19,1% | 39,3% | – | – | |
| Asia Pacific | 344 mln $ | +13,9% | 16,8% | – | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 2,9 mld $
- Capex
- -64 mln $
- Skup akcji
- -1,59 mld $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- -55 mln $
- Dług netto zaciągnięty
- 993 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 706 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 2,83 mld $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 56,2%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 32,1× | 67,1× | 47,9× – 110,5× |
| EV / EBITDA | 22,4× | 45,5× | 28,5× – 71,5× |
| EV / przychody | 6,6× | 10,2× | 7,5× – 12,9× |
| Cena / FCF | 18,4× | 33,7× | 22,4× – 42,8× |
| Cena / wartość księgowa | 15,5× | 35,6× | 17,7× – 64,6× |
| Rentowność FCF | 5,4% | 3,2% | 2,3% – 4,5% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 21,2% | 15,4% | 10,8% – 18,2% |
| Zwrot z kapitału własnego | 52,5% | 51,7% | 36,9% – 71,9% |
Analitycy
Cel konsensusu 301,13 $ (+20,6%)
zakres 215,00 $ – 341,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 8,32 mld $ | +15,5% | 12,59 $ | +140,8% | 19,8× | 21 |
| FY2028 | 9,24 mld $ | +11,0% | 14,17 $ | +12,5% | 17,6× | 21 |
| FY2029 | 10,1 mld $ | +9,8% | 16,18 $ | +14,2% | 15,4× | 10 |
| FY2030 | 11,4 mld $ | +12,3% | 18,08 $ | +11,7% | 13,8× | 4 |
| FY2031 | 12,1 mld $ | +6,0% | 0,00 $ | -100,0% | – | 5 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Wszystkie pozycje raportu
Wszystkie pozycje (295), które Autodesk, Inc. oznaczyła w ostatnich raportach 10-Q / 10-K, z oficjalną nazwą i definicją SEC - w tym noty (leasing, podatki, skup akcji, pracownicy, ...).
| Pozycja (nazwa SEC) | Ostatni kwartał | Rok temu | r/r | Ost. FY | Popr. FY | r/r |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Accounts Payable, Current | 457 mln $ | 324 mln $ | +41,0% | 422 mln $ | 242 mln $ | +74,4% |
| Accounts Receivable, after Allowance for Credit Loss, Current | 684 mln $ | 532 mln $ | +28,6% | 1,44 mld $ | 1,01 mld $ | +42,8% |
| Accounts Receivable, Allowance for Credit Loss | 4 mln $2026-01-31 | 3 mln $ | +33,3% | 4 mln $ | 3 mln $ | +33,3% |
| Accounts Receivable, before Allowance for Credit Loss | 1,54 mld $2026-01-31 | 1,09 mld $ | +41,3% | 1,54 mld $ | 1,09 mld $ | +41,3% |
| Accrued Income Taxes, Current | 63 mln $ | 60 mln $ | +5,0% | 54 mln $ | 62 mln $ | -12,9% |
| Accrued Income Taxes, Noncurrent | 203 mln $ | 210 mln $ | -3,3% | 181 mln $ | 200 mln $ | -9,5% |
| Accumulated Depreciation, Depletion and Amortization, Property, Plant, and Equipment | 466 mln $ | 483 mln $ | -3,5% | 483 mln $ | 461 mln $ | +4,8% |
| Accumulated Other Comprehensive Income (Loss), Net of Tax | -233 mln $ | -254 mln $ | +8,3% | -232 mln $ | -285 mln $ | +18,6% |
| Advertising Expense | – | – | – | 69 mln $ | 54 mln $ | +27,8% |
| Amortization | 12 mln $2026-04-30 | 10 mln $ | +20,0% | 43 mln $ | 53 mln $ | -18,9% |
| Amortization of Intangible Assets | 13 mln $ | 14 mln $ | -7,1% | 53 mln $ | 49 mln $ | +8,2% |
| Antidilutive Securities Excluded from Computation of Earnings Per Share, Amount | 1,7 mln | 0 | – | 67 tys. | 92 tys. | -27,2% |
| APIC, Share-based Payment Arrangement, Increase for Cost Recognition | 188 mln $ | 194 mln $ | -3,1% | 802 mln $ | 694 mln $ | +15,6% |
| Asset Impairment Charges | -19 mln $2026-01-31 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Assets | 13 mld $ | 10,9 mld $ | +19,6% | 12,5 mld $ | 10,8 mld $ | +15,1% |
| Assets, Current | 5,67 mld $ | 3,49 mld $ | +62,5% | 4,94 mld $ | 3,48 mld $ | +41,9% |
| Assets, Fair Value Disclosure | 927 mln $ | 1,92 mld $ | -51,8% | 2,28 mld $ | 1,44 mld $ | +58,1% |
| Capitalized Computer Software, Gross | 0 $2026-01-31 | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Capitalized Contract Cost, Amortization | 175 mln $ | 123 mln $ | +42,3% | 536 mln $ | 212 mln $ | +152,8% |
| Capitalized Contract Cost, Impairment Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Capitalized Contract Cost, Net | 794 mln $ | 692 mln $ | +14,7% | 913 mln $ | 467 mln $ | +95,5% |
| Capitalized Contract Cost, Net, Current | 368 mln $ | – | – | 550 mln $ | 282 mln $ | +95,0% |
| Cash and Cash Equivalents, at Carrying Value | 4,1 mld $ | 2 mld $ | +104,6% | 2,25 mld $ | 1,6 mld $ | +40,7% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents | 4,1 mld $ | 2 mld $ | +104,6% | 2,25 mld $ | 1,6 mld $ | +40,7% |
| Cash, Cash Equivalents, Restricted Cash and Restricted Cash Equivalents, Period Increase (Decrease), Including Exchange Rate Effect | 1,43 mld $ | 187 mln $ | +663,1% | 650 mln $ | -293 mln $ | +321,8% |
| Common Stock, Par or Stated Value Per Share | 0,01 $2026-01-31 | 0,01 $ | 0,0% | 0,01 $ | 0,01 $ | 0,0% |
| Common Stock, Shares Authorized | 750 mln2026-01-31 | 750 mln | 0,0% | 750 mln | 750 mln | 0,0% |
| Common Stock, Shares, Issued | 212 mln2026-01-31 | 214 mln | -0,9% | 212 mln | 214 mln | -0,9% |
| Common Stock, Shares, Outstanding | 212 mln2026-01-31 | 214 mln | -0,9% | 212 mln | 214 mln | -0,9% |
| Common Stocks, Including Additional Paid in Capital | 4,85 mld $ | 4,46 mld $ | +8,8% | 4,71 mld $ | 4,24 mld $ | +11,1% |
| Comprehensive Income (Loss), Net of Tax, Attributable to Parent | 493 mln $ | 307 mln $ | +60,6% | 1,18 mld $ | 1,06 mld $ | +10,9% |
| Contract with Customer, Liability, Current | 4,04 mld $ | 3,55 mld $ | +13,7% | 4,41 mld $ | 3,79 mld $ | +16,3% |
| Contract with Customer, Liability, Noncurrent | 222 mln $ | 294 mln $ | -24,5% | 287 mln $ | 341 mln $ | -15,8% |
| Contract with Customer, Liability, Revenue Recognized | 1,33 mld $ | 1,14 mld $ | +16,7% | 3,78 mld $ | 3,49 mld $ | +8,3% |
| Cost of Revenue | 176 mln $ | 159 mln $ | +10,7% | 650 mln $ | 578 mln $ | +12,5% |
| Cost, Amortization | 24 mln $ | 23 mln $ | +4,3% | 97 mln $ | 85 mln $ | +14,1% |
| Current Federal Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -65 mln $ | 138 mln $ | -147,1% |
| Current Foreign Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 244 mln $ | 229 mln $ | +6,6% |
| Current State and Local Tax Expense (Benefit) | – | – | – | -1 mln $ | 19 mln $ | -105,3% |
| Debt Securities, Available-for-sale, Allowance for Credit Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Allowance for Credit Loss, Writeoff | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Continuous Unrealized Loss Position, 12 Months or Longer, Accumulated Loss | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Available-for-sale, Realized Gain (Loss) | 0 $ | 0 $ | – | 0 $ | 0 $ | – |
| Debt Securities, Held-to-Maturity, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year 10 | 3 mln $ | 8 mln $ | -62,5% | 6 mln $ | 18 mln $ | -66,7% |
| Debt Securities, Held-to-Maturity, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year 5 Through 10 | 14 mln $ | 15 mln $ | -6,7% | 20 mln $ | 15 mln $ | +33,3% |
| Debt Securities, Held-to-Maturity, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, after Year One Through Five | 197 mln $ | 286 mln $ | -31,1% | 384 mln $ | 267 mln $ | +43,8% |
| Debt Securities, Held-to-Maturity, Fair Value, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Year One | 45 mln $ | 206 mln $ | -78,2% | 314 mln $ | 254 mln $ | +23,6% |
| Debt Securities, Held-to-maturity, Maturity, Allocated and Single Maturity Date, Fair Value | 259 mln $ | 515 mln $ | -49,7% | 724 mln $ | 554 mln $ | +30,7% |
| Deferred Federal Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 257 mln $ | -87 mln $ | +395,4% |
| Deferred Foreign Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 30 mln $ | -22 mln $ | +236,4% |
| Deferred Income Tax Assets, Net | 808 mln $ | 1,05 mld $ | -23,3% | 842 mln $ | 1,21 mld $ | -30,1% |
| Deferred Income Tax Liabilities, Net | 53 mln $ | 30 mln $ | +76,7% | 40 mln $ | 32 mln $ | +25,0% |
| Deferred State and Local Income Tax Expense (Benefit) | – | – | – | 14 mln $ | -5 mln $ | +380,0% |
| Deferred Tax Assets, Deferred Income | 0 $2026-01-31 | 427 mln $ | -100,0% | 0 $ | 427 mln $ | -100,0% |
| Deferred Tax Assets, Gross | 1,19 mld $2026-01-31 | 1,51 mld $ | -21,3% | 1,19 mld $ | 1,51 mld $ | -21,3% |
| Deferred Tax Assets, in Process Research and Development | 392 mln $2026-01-31 | 696 mln $ | -43,7% | 392 mln $ | 696 mln $ | -43,7% |
| Deferred Tax Assets, Net | 802 mln $2026-01-31 | 1,17 mld $ | -31,6% | 802 mln $ | 1,17 mld $ | -31,6% |
| Deferred Tax Assets, Net of Valuation Allowance | 1,03 mld $2026-01-31 | 1,38 mld $ | -25,1% | 1,03 mld $ | 1,38 mld $ | -25,1% |
| Deferred Tax Assets, Operating Loss Carryforwards | 304 mln $2026-01-31 | 14 mln $ | +2071,4% | 304 mln $ | 14 mln $ | +2071,4% |
| Deferred Tax Assets, Other | 65 mln $2026-01-31 | 40 mln $ | +62,5% | 65 mln $ | 40 mln $ | +62,5% |
Źródło: SEC companyfacts (XBRL każdego 10-Q / 10-K). Kwartalne przepływy pieniężne są wyliczone z danych narastających od początku roku, oznaczonych w 10-Q. Podziały na segmenty są oznaczone wymiarami i pokazane w sekcji o segmentach.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki, prognozy: Financial Modeling Prep. Zyski segmentów i wszystkie raportowane pozycje: SEC EDGAR (XBRL). Przeczytane raporty: 10-Q 2026-07-31, 10-Q 2026-04-30, 10-K 2026-01-31, 10-Q 2025-10-31, 10-Q 2025-07-31, 10-Q 2025-04-30, 10-K 2025-01-31, 10-Q 2024-10-31, 10-Q 2024-07-31
Dane na 2026-11-02