Finanse GLOBALFOUNDRIES Inc. (GFS)
NASDAQ · Technology · Semiconductors · Pracownicy: 14 000 · CEO: Timothy Graham Breen
- Cena
- 41,90 $ -8,62%
- Kapitalizacja
- 23 mld $
- Wartość przedsiębiorstwa
- 23,6 mld $
- Ostatni raport
- Q2 '26 złożony 2026-08-05
- Następny raport
- 2026-11-04 Prognoza EPS: 0,51 $
Wycena i kluczowe wskaźniki
- Kapitalizacja
- 23 mld $ EV 23,6 mld $
- Przychody
- 6,94 mld $ Ostatnie 12 miesięcy
- Wzrost przychodów
- +8% Konsensus na FY2026
- Marża netto
- 10,3% Zysk netto / przychody, TTM
- P/E
- 32,5× Prognozowany 21,6× (FY2026)
- P/S
- 3,3× Cena / przychody, TTM
- EV / EBITDA
- 11,2× TTM
- Wolne przepływy pieniężne
- 796 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Zysk netto
- 716 mln $ Ostatnie 12 miesięcy
- Prognoza przychodów
- 7,31 mld $ Konsensus na FY2026
- Zysk
- 2026-11-04 Prognoza przychodów: 1,89 mld $
- Dywidenda
- 0,12 $ Na akcję, ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wnioski
Wyliczone z raportowanych liczb - każde stwierdzenie podaje wartość, na której się opiera.
- Ostatni raport (2026-08-05): przychody powyżej o 1,2%, EPS powyżej o 6,3%Przychody 1,79 mld $ wobec oczekiwanych 1,77 mld $ (+1,2%); EPS 0,46 $ wobec 0,43 $ (+6,3%).
- Wzrost przychodów przyspiesza: r/r 5,8%Przychody za Q2 '26: 1,79 mld $, średnia z czterech poprzednich kwartałów: 0,9%.
- Marża operacyjna 11,6% (TTM), zmiana r/r: +14,1 pkt proc.Zysk operacyjny: wzrost 575,7%, przychody: wzrost 1,4%.
- Capex: 16,1% przychodów (rok temu 9,1%)Zainwestowano 1,12 mld $ w ostatnich 4 kwartałach (+80,1% r/r). Wolne przepływy pieniężne: 796 mln $ = 111,2% zysku netto.
- Akcjonariuszom zwrócono 405 mln $ = 50,9% wolnych przepływów pieniężnychSkup akcji: 405 mln $ (rok temu 0 $), dywidendy: 0 $, wynagrodzenie w akcjach: 234 mln $ (TTM).
- Liczba akcji rozwodnionych w ciągu roku spadła: 0,2%Akcji rozwodnionych w Q2 '26: 556 mln, rok wcześniej: 557 mln.
- Gotówka netto: 679 mln $Gotówka + inwestycje krótkoterminowe: 2,36 mld $, dług z leasingiem: 1,68 mld $; rok temu gotówka netto: 1,41 mld $.
Ostatni kwartał: Q2 '26
Kwartał zakończony 2026-06-30. W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej i z konsensusem analityków sprzed raportu.
Kwartał na tle roku wcześniej
| Q2 '26 | Rok temu | Zmiana | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 1,79 mld $ | 1,69 mld $ | +5,8% |
| Marża brutto | 28,3% | 24,2% | +4,1 pkt proc. |
| Zysk operacyjny | 174 mln $ | 196 mln $ | -11,2% |
| Marża operacyjna | 9,7% | 11,6% | -1,9 pkt proc. |
| Zysk netto | 166 mln $ | 228 mln $ | -27,2% |
| Rozwodniony EPS | 0,30 $ | 0,41 $ | -26,8% |
| Przepływy operacyjne | 405 mln $ | 431 mln $ | -6,0% |
| Capex | 411 mln $ | 159 mln $ | +158,5% |
| Wolne przepływy pieniężne | -6 mln $ | 272 mln $ | -102,2% |
| R&D | 174 mln $ | 134 mln $ | +29,9% |
| Wynagrodzenie w akcjach | 68 mln $ | 52 mln $ | +30,8% |
Raport vs konsensus
2026-08-05| Wynik | Konsensus | vs konsensus | |
|---|---|---|---|
| Przychody | 1,79 mld $ | 1,77 mld $ | +1,2% |
| EPS (baza konsensusu) | 0,46 $ | 0,43 $ | +6,3% |
Z raportu z 2026-08-05 za Q2 '26: przychody i EPS szacowany przez analityków (często skorygowany), więc może różnić się od EPS ze sprawozdań powyżej.
EPS vs konsensus
ostatnie 8 raportówPrzychody
Skąd pochodzą pieniądze - według linii biznesowych i regionów, kwartał po kwartale.
Przychody, zysk operacyjny i wzrost
kwartalniePrzychody według linii biznesowych
skumulowane, kwartalnie| Segment | Q4 '23 | r/r | Udział | TTM | TTM r/r | 12 kwartałów |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Water Fabrication | 5,09 mld $ | +159,8% | 91,8% | – | – | |
| Engineering And Other Pre-Fabrication Services | 454 mln $ | +222,0% | 8,2% | – | – |
Marże i struktura kosztów
Ile z każdej złotówki przychodów zostaje na kolejnych poziomach - i na co idą koszty.
Marże
kwartalnieKoszty jako % przychodów
kwartalniePrzepływy pieniężne i alokacja kapitału
Wygenerowana gotówka, na co jest wydawana i co trafia do akcjonariuszy.
Przepływy operacyjne, capex, wolne przepływy pieniężne
kwartalnieWykorzystanie gotówki a przepływy operacyjne
lata obrotoweOstatnie 4 kwartały
rachunek przepływów pieniężnych- Przepływy operacyjne
- 1,92 mld $
- Capex
- -1,12 mld $
- Skup akcji
- -405 mln $
- Dywidendy
- 0 $
- Przejęcia
- -1,1 mld $
- Dług netto zaciągnięty
- -136 mln $
- Wynagrodzenie w akcjach
- 234 mln $
- Wolne przepływy pieniężne
- 796 mln $
- Zwrócone akcjonariuszom / FCF
- 50,9%
Liczba akcji i EPS
kwartalnie, rozwodnionyBilans
Płynność, inwestycje i dług na koniec każdego kwartału.
Gotówka, inwestycje i dług
końce kwartałówWycena i zwroty
Dzisiejsze wskaźniki na tle ostatnich pięciu lat obrotowych spółki; cele i rekomendacje analityków.
Wskaźniki i zwroty
TTM vs 5 lat obrotowych| Teraz | Średnia 5 lat | Gdzie dziś jest wskaźnik w zakresie 5-letnim | |
|---|---|---|---|
| P/E (TTM) | 32,5× | 24,9× 3 z 5 lat | 20,0× – 32,8× |
| EV / EBITDA | 11,2× | 13,5× | 8,7× – 21,0× |
| EV / przychody | 3,4× | 3,9× | 2,8× – 4,9× |
| Cena / FCF | 28,9× | 43,9× 4 z 5 lat | 19,3× – 104,2× |
| Cena / wartość księgowa | 1,9× | 2,8× | 1,6× – 4,1× |
| Rentowność FCF | 3,5% | 2,5% | -1,5% – 5,2% |
| Zwrot z zainwestowanego kapitału | 4,5% | 3,5% | -1,5% – 7,5% |
| Zwrot z kapitału własnego | 6,1% | 5,1% | -3,1% – 14,6% |
Analitycy
Cel konsensusu 79,69 $ (+90,2%)
zakres 51,00 $ – 140,00 $ · rekomendacja Buy
Perspektywy
Konsensus analityków na najbliższe lata obrotowe i co oznacza przy dzisiejszej cenie.
Prognozy konsensusu
| Rok obrotowy | Przychody | Wzrost | EPS | Wzrost | P/E przy dzisiejszej cenie | Analitycy (EPS) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 7,31 mld $ | +7,6% | 1,94 $ | +21,9% | 21,6× | 15 |
| FY2027 | 8,21 mld $ | +12,4% | 2,53 $ | +30,4% | 16,6× | 16 |
| FY2028 | 9,39 mld $ | +14,3% | 3,38 $ | +33,7% | 12,4× | 10 |
| FY2029 | 11 mld $ | +17,6% | 5,61 $ | +66,0% | 7,5× | 4 |
| FY2030 | 12,1 mld $ | +9,5% | 5,63 $ | +0,3% | 7,4× | 4 |
Sprawozdania finansowe
Każda pozycja rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych - 12 kwartałów i 10 lat obrotowych, jako wartości, % przychodów lub wzrost.
Źródła
Sprawozdania, przychody segmentów, wskaźniki i prognozy są ujednolicone na podstawie raportów spółki.
Dane na 2026-11-02